Nu mi-a venit să cred reacția acestui fotbalist. Îl onorează.

Sâmbătă seara a avut loc un moment excelent de fair-play în Bundesliga germană. S-a întâmplat în meciul dintre Nurnberg și Werder Bremen.

Werder Bremen a condus cu 2-0 în a doua repriză când Aaron Hunt (jucătorul lui Werder Bremen) s-a repezit în zona vizitatorilor și s-a împiedicat. Arbitrul Manuel Gräfe a subliniat un penalty când a înțeles că a avut loc o demolare și așa s-a întâmplat. A fost minutul 74 al reprizei a doua:

Dacă ți-a plăcut acest videoclip, distribuie-l prietenilor tăi!
[social4i size = »large» align = »align-left»]

Evident, nu a fost o penalizare, deoarece nu a existat niciun contact din partea fundașului de la Nurnberg. Aaron Hunt a reacționat imediat spunându-i arbitrului că nu este un penalty și arbitrul și-a anulat decizia.

Din păcate, nu vom ști niciodată dacă reacția lui Aaron Hunt ar fi fost aceeași dacă scorul ar fi fost 0-0.

Și acest joc a fost marcat de la început de voința sănătoasă a tuturor fotbaliștilor de a ajuta arbitrul. Deja în primele minute de joc japonezii Hiroshi Kiyotake din Nürnberg a recunoscut că a fost ultimul care a atins mingea când arbitrul a ezitat între semnalizarea unei lovituri de poartă sau o lovitură de colț.

În orice caz, acestui jucător trebuie să i se mulțumească pentru momentul extraordinar pe care l-a văzut pe terenul de fotbal. Acum, ceilalți jucători ar putea să observe și să fie la fel de sinceri ca acesta. Fotbalul ar câștiga.

Într-un sport pentru bătăuși, în care mulți jucători au trecut în istorie pentru „piscinele” lor, Aaron Hunt a dovedit că există încă domni în lumea fotbalului.

A fi onorat pe măsură ce lumea merge, echivalează cu a fi un om ales dintre zece mii ».

William Shakespeare (1564-1616) scriitor britanic.