Çfarë është psikologjia humaniste?

psikologji-humanistik-psikologji

Brenda botës së psikologjisë, modele të ndryshme janë shfaqur gjatë viteve. që do të kërkojë të shpjegojë sjelljen dhe mendjen njerëzore me synimin dhe objektivin për të ditur më shumë për qeniet njerëzore. Në këtë mënyrë psikologjia humaniste ka pasur një rol të rëndësishëm dhe ndikues në gjithçka që ka të bëjë me fushën e psikologjisë.

Në artikullin e mëposhtëm do t'ju flasim më në detaje për këtë rrymë dhe si ndikon drejtpërdrejt në psikologjinë e dikujt.

Si lind psikologjia humaniste

Psikologjia humaniste do të shfaqet në mesin e shekullit të XNUMX-të si përgjigje ndaj vizionit reduksionist që ofroi psikologjia për qenien njerëzore. Abraham Marlow theksoi vetë-realizimin dhe motivimet njerëzore. Qasja që u arrit falë kësaj rryme, arriti të krijojë një kuadër të ri për të kuptuar zhvillimin dhe rritjen në nivel personal.

Carl Rogers Ai ishte një tjetër nga promovuesit e asaj që njihet si psikologji humaniste. Ai propozoi një model në të cilin profesionisti arrin të krijojë një mjedis të favorshëm për të lehtësuar rritjen e qenies njerëzore. Carl Rogers mbrojti vetë-realizimin e individëve, veçanërisht kur trajton gjithçka që lidhet me shëndetin mendor.

Karakteristikat kryesore të psikologjisë humaniste

Kjo rrymë e psikologjisë ka një sërë karakteristikash që ia vlen të shqyrtohen dhe theksohen:

 • Ai soditon qenien njerëzore në tërësi dhe në një mënyrë globale. Aspekte të rëndësishme të personit si trupi, emocionet ose mendimet kanë të njëjtën rëndësi. Të gjithë këta elementë janë të lidhur me njëri-tjetrin dhe janë kyç kur bëhet fjalë për gjetjen e vetvetes nga personi.
 • Është kyç marrëdhëniet me njerëzit e tjerës në mënyrë që zhvillimi i individit të jetë sa më i mirë.
 • Qeniet njerëzore kanë kapacitet të mjaftueshëm për të marrë vendimet e tyre dhe për të marrë përgjegjësi për to. Psikologu është një profesionist që shërben si mjet në mënyrë që personi të mund të zhvillohet në nivel personal.
 • Ne duhet t'i japim rëndësinë që ka mençurisë së brendshme të çdo personi. Ju duhet t'i besoni kësaj mençurie të jetë në gjendje të shërohet plotësisht dhe të jetë i lumtur në jetë.
 • Qëllimi i psikologjisë humaniste nuk është tjetër veçse të promovojë shprehja e ndjenjave dhe emocioneve përmes dialogut. Një theks i madh duhet t'i kushtohet vetes së brendshme dhe shprehjes së ndjenjave të veta.
 • Psikologjia humaniste do të propozojë një formë terapie në të cilën profesionisti ofron një mjedis ndjeshmërie dhe autenticiteti për të arritur rritjen personale. Vetë terapia fokusohet tërësisht tek vetë personi, duke analizuar tërësisht qëllimet dhe përvojat e tij.
 • Komponentët ekzistencialë të personit janë çelësi i kësaj rryme të psikologjisë.

Psikologji-Humanist

Rëndësia e rritjes personale në psikologjinë humaniste

Psikologjia humaniste thekson rëndësinë e rritjes së njerëzve, zhvillimin e tyre optimal dhe aftësinë e tyre për të marrë vendime të caktuara. Ai fokusohet në njohjen dhe vetëvlerësimin për të arritur një lumturi dhe mirëqenie të caktuar në jetë. Kjo rrymë inkurajon përgjegjësinë personale dhe vetë-realizimin si emocionalisht, intelektualisht dhe shpirtërisht.

Koncepti i personit

Në këtë rrymë psikologjike koncepti i personit është kyç dhe themelor. Njeriu konsiderohet një qenie unike e aftë për të marrë vendime të të gjitha llojeve. Nga njëra anë, theksohet rëndësia e subjektivitetit dhe përvojës në nivel individual. Nocioni i vetvetes kuptohet si një proces ndryshimi dhe rritjeje.

Kritikat e psikologjisë humaniste

Pavarësisht ndikimit që ka pasur në fushën e psikologjisë, kjo rrymë është dashur të përballet me kritika të shumta. sidomos në çdo gjë që lidhet me mungesën e ashpërsisë së saj shkencore. Vështirësia që ekziston gjatë matjes së koncepteve si vetë-realizimi ka bërë që vetë vlefshmëria e saj të vihet në dyshim. Kritika thekson edhe faktin se ekziston një pikëpamje tepër optimiste për qenien njerëzore, pa marrë parasysh konfliktet dhe betejat e lindura të natyrës njerëzore.

psikologji-humanist-popull

Si mund të vihet në praktikë psikologjia humaniste

Ka një sërë këshillash dhe udhëzimesh që mund t'i ndihmojë njerëzit të vënë në praktikë psikologjinë e lartpërmendur humaniste:

 • Është thelbësore të jesh në gjendje të zbulosh forcat e veta.
 • Zhvilloni një vizion në mënyrën më të mirë të mundshme të asaj që dëshironi të arrini ose të arrini.
 • Konsideroni besimet dhe vlerat e veta.
 • Ne duhet të ndjekim përvojat që ofrojnë lumturi dhe gëzim.
 • Duhet ta pranosh veten dhe njerëzve të tjerë.
 • Përveç objektivave që duhet të arrihen, është e rëndësishme të përqendroheni në kënaqësinë të përvojave personale.
 • Interes për të mësuar gjera te reja.
 • Kam një mendim pozitiv.

Siç është bërë e qartë psikologjia humaniste thekson individin dhe rëndësinë e kontrollit të shëndetit tuaj emocional. Përveç kësaj, kjo rrymë merr parasysh ndikimet mjedisore dhe rëndësinë e tyre në përvojat e njerëzve.

Në fund të fundit, Psikologjia humaniste fokusohet drejtpërsëdrejti te qenia njerëzore dhe e koncepton atë si një entitet global në të cilin të gjithë elementët janë njësoj të rëndësishëm. Ai e konsideron personin si një qenie unike që është drejtpërdrejt përgjegjëse për përvojat e tij ose të saj dhe e aftë për t'u zhvilluar në një nivel personal.

Pavarësisht kritikave që mund të ekzistojnë, psikologjia humaniste është ende e rëndësishme kur kërkoni një jetë që është kuptimplotë dhe e kënaqshme. Kjo rrymë i ndihmon njerëzit të eksplorojnë autenticitetin e tyre dhe të ndjekin vetë-realizimin në një botë që po ndryshon vazhdimisht.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.