Nga se përbëhet psikologjia sportive?

sport-psikologji

Shumë pak njerëz e dinë se pas arritjeve të një atleti të caktuar, një profesionist luan një rol themelor dhe kyç. siç është rasti i psikologut sportiv. Psikologjia sportive është ajo disiplinë që studion se si aspektet psikologjike ndikojnë në praktikën dhe arritjet sportive.

Në artikullin e mëposhtëm do të flasim me ju në mënyrë më të detajuar të psikologjisë sportive dhe gjithçka që ajo përfshin.

Çfarë studion psikologjia sportive?

Kjo është një degë specifike e psikologjisë që do të analizojë sjelljen dhe sjelljen kur praktikoni sporte. Në këtë mënyrë studion në thellësi atletin dhe maksimizon motivimin në mënyrë që ata të arrijnë objektivat e vendosura.

Forca mendore Është kyç dhe thelbësor kur bëhet fjalë për suksesin kur bëhet fjalë për sportin. Një atlet që ndihet mirë mendërisht ka një shans më të mirë për të pasur sukses sesa një tjetër që vuan nga probleme emocionale. Nëse kjo disiplinë zbatohet siç duhet, është e mundur që performanca e atletit të jetë sipas dëshirës.

Cilat janë objektivat e psikologjisë sportive

Një profesionist i psikologjisë sportive përdor një sërë strategjish njohëse në mënyrë që atleti mund të keni sukses dhe të arrini qëllimet tuaja. Kjo është arsyeja pse ajo ndjek objektivat e mëposhtme:

 • Forcimi i shëndetit mendor të sportistëve dhe maksimizoni performancën tuaj për të arritur arritjet më të mira të mundshme.
 • Ndihmoni atletin në disa aspekte si motivimi ose kontrollin e stresit ose ankthit.
 • Te ndihmosh në rehabilitimin e sportistëve të cilët kanë pësuar lëndime.

Në lidhje me fushat e aplikimit të kësaj dege të psikologjisë, profesionistët e kësaj fushe punojnë me sportistë apo sportistë por mund të bëjnë edhe me trajnerë, nëna ose baballarë ose specialistë të fitnesit. Ajo që ka vërtet rëndësi është të përfitoni nga avantazhet që ofron sporti dhe t'i ekstrapoloni ato në fusha të tjera të jetës së përditshme, si në nivel personal ashtu edhe në atë profesional.

psikologji sportive

Teknika të përdorura nga psikologjia sportive

Psikologjia sportive do të përdorë një sërë teknikash me qëllim arritjen e disa arritjeve te atletët:

Teknika e rregullimit të zgjimit

Kjo teknikë përfshin kontrollin e aktivitetit neuronal dhe niveleve të zgjimit të trurit. Ky eksitim i referohet emocioneve të ndryshme që ka atleti gjatë kryerjes së ushtrimit fizik në fjalë. Shembuj të kësaj teknike përfshijnë frymëmarrjen e thellë ose dëgjimin e muzikës.

praktikë e imagjinuar

Janë krijuar disa mënyra për të arritur objektivat dhe vizualizoni rezultatet e mundshme. Qëllimet e vendosura duhet të jenë specifike dhe të mundshme për atletin. Objektivat mund të jenë rezultat ose performancë. Profesionistët e psikologjisë sportive shpesh përdorin imazhe për të rikrijuar mendërisht ngjarjen ose për të vizualizuar gabimet e mundshme që mund të ndodhin.

Rutina psikologjike

Është e rëndësishme që atleti të përfshijë në detyrat e tyre të përditshme një sërë rutinash që ndihmojnë në arritjen e arritjeve ose objektivave. Një shembull i kësaj do të ishte të dëgjoni pak muzikë përpara ngjarjes ose të flini pak për t'u çlodhur. E gjithë kjo është kyçe kur bëhet fjalë për arritjen e një shkalle të konsiderueshme motivimi ose për të reduktuar nivelet e ankthit.

Bisedime motivuese

Është normale që psikologu sportiv të ndihmojë sportistin të bëjë një bisedë të brendshme me veten e tij. Kjo eshte mire kur bëhet fjalë për rritjen e besimit dhe vetëbesimit ose për të reduktuar nivelet e stresit.

sport-psikologji

Çfarë duhet për t'u bërë psikolog sportiv?

Për të ushtruar si profesionist i psikologjisë sportive, është e nevojshme të plotësoni një sërë kërkesash:

 • Të ketë diplomë universitare të psikologjisë.
 • Regjistrohu për COP (Këshilli i Përgjithshëm i Psikologjisë së Spanjës).
 • Të ketë përfunduar një diplomë master ose të përfunduar një diplomë pasuniversitare rreth 400 orë në psikologji sportive.
 • Në rast se nuk mund të përfundojë masterin ose diplomën pasuniversitare, personi duhet të akreditohet disa vite përvojë pune në fushën e psikologjisë sportive.

Përfitimet e psikologjisë sportive

Ndër përfitimet e panumërta që ofron kjo degë e psikologjisë, duhet theksuar: rritja e vetëbesimit, inkurajon disa vlera të tilla si konkurrenca ose angazhimi. Përveç kësaj, ai ndihmon sportistin të rrisë kapacitetin e tij për përpjekje dhe motivim, diçka që ka një ndikim pozitiv kur bëhet fjalë për arritjen e objektivave të ndryshme.

Falë psikologjisë sportive, sportistëve Ata kanë një tolerancë më të lartë ndaj zhgënjimit dhe një kapacitet të madh kur bëhet fjalë për tejkalimin e pengesave të ndryshme që mund të hasen në arritjen e qëllimeve të tyre.

Duke marrë parasysh të gjitha këto, ka një sërë përfitimesh Çfarë ofron psikologjia sportive:

 • përmirësim fokusi i vëmendjes të atletit.
 • prodhon një rritje të besimit dhe sigurisë në vetvete.
 • Mësoni disa aftësi për të qenë në gjendje t'i përballoni pa asnjë problem pengesat dhe gabimet e mundshme.
 • Ndihmoni ekipet të qëndrojnë së bashku dhe të arrihen objektivat në këtë mënyrë.
 • Identifikoni mendimet negative në mënyrë që atleti të jetë në gjendje t'i kapërcejë ato.
 • Përmirësoni motivimin e atletit për të arritur performanca është sipas dëshirës.

Duhet theksuar se në shumë raste aftësitë e një profesionisti në këtë çështje mund të shkojnë shumë më larg se fusha sportive. Në këtë mënyrë ata mund të ofrojnë mbështetje emocionale që do të përmirësohet jeta më personale e sportistit në fjalë.

Me pak fjalë, psikologjia sportive është një disiplinë që i përket fushës së psikologjisë dhe që merret me të gjitha ato procese njohëse dhe emocionale që ndodhin në fushën e sportit. Pavarësisht se është një disiplinë relativisht e re, vitet e fundit ajo ka pësuar rritje të ndjeshme për shkak të rëndësisë së punës së këtij profesionisti në arritjet e sportistëve.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.