Çfarë është terapia Gestalt?

gjestalt

Ajo që njihet si terapia Gestalt është një praktikë psikologjike që fokusohet në zhvillimin e personit dhe rikuperimin e aftësisë për të jetuar në të tashmen. Kjo terapi e koncepton qenien njerëzore si një entitet të përbërë nga tre pjesë: trupin, mendjen dhe shpirtin. Mirëqenia dhe lumturia do të arrihen përmes ekuilibrit të tre pjesëve të personit.

Në artikullin e mëposhtëm do të flasim me ju në mënyrë më të detajuar e terapisë Gestalt.

Origjina e terapisë Gestalt

Terapia Gestalt i ka rrënjët në psikologjinë humaniste, e zhvilluar në vitet 1950 nga Fritz Perls, Laura Perls dhe Paul Goodman. Kjo terapi bazohet në idenë se mendja dhe trupi janë të ndërlidhura, dhe fokusohet në rëndësinë e tërësisë së përvojës. Duke përqafuar veçantinë e çdo individi, terapia Gestalt promovon vetëpërgjegjësinë dhe ndërgjegjësimi nga ana e personit.

Parimet themelore të terapisë Gestalt

Rëndësia e së tashmes

Terapia Gestalt kërkon në çdo kohë që personi të përqendrohet plotësisht në të tashmen, në vend që të devijojë në të kaluarën ose të ardhmen. Bëhet fjalë për të qenë plotësisht të vetëdijshëm për atë që përjetoni. në këtu dhe tani. Duke bërë këtë, ju mund të zbuloni modele sjelljeje, mendimesh dhe emocionesh që mund të ndikojnë në mirëqenien.

Marrëdhënia midis pacientit dhe terapistit

Në terapinë Gestalt, Marrëdhënia midis terapistit dhe personit është thelbësore. Është një hapësirë ​​e sigurt në të cilën pacienti mund të eksplorojë mendimet dhe ndjenjat e tij pa asnjë gjykim. Terapisti vepron si një udhërrëfyes i vërtetë, duke lehtësuar vetë-eksplorimin dhe duke ndihmuar të ndërgjegjësohet për modelet që mund të kufizojnë rritjen personale të pacientit.

Teknikat e terapisë Gestalt

Terapia Gestalt përdor teknika të panumërta dhe eksperimente krijuese për të ndihmuar personin të shprehë dhe të kuptojë emocione të ndryshme. Nga përdorimi i karrigeve bosh deri te dramatizimi i situatave të caktuara, Të gjitha këto mjete do t'ju lejojnë të eksploroni aspekte të ndryshme të personit dhe marrëdhëniet e tij me të tjerët.

Mbyllni ciklet

Në terapinë Gestalt, rëndësi e madhe i kushtohet mbylljes së cikleve dhe zgjidhjes së konflikteve në pritje. Kjo do të përfshijë përballjen dhe plotësimin e disa përvojave të së kaluarës, çlirimin e energjisë që mund të jetë bllokuar në kujtime që nuk janë zgjidhur. Duke bërë të gjitha këto, personi është në gjendje të çlirohet plotësisht. për të jetuar plotësisht në të tashmen dhe për të ndërtuar një të ardhme më të ndërgjegjshme.

përgjegjësi

Një karakteristikë tjetër e terapisë Gestalt është se ajo inkurajon vetëpërgjegjësinë e personit, duke e inkurajuar atë të marrë përgjegjësi. edhe zgjedhjet edhe veprimet. Duke e bërë këtë, personi është në gjendje të jetojë në një mënyrë më autentike falë rreshtimit që ekziston midis vlerave dhe dëshirave më të thella.

Integrimi i të gjitha aspekteve

Terapia Gestalt do të përfshijë si hijet ashtu edhe dritat e personit në fjalë në pjesë të barabarta. Bëhet fjalë për integrimin e plotë të gjitha pjesët e njeriut, edhe ato që mund të jenë të panjohura. Duke pranuar dhe kuptuar të gjitha këto aspekte, personi do të nisë plotësisht një udhëtim të vetë-zbulimit që promovon integritetin dhe autenticitetin.

Sjellja e terapisë Gestalt në jetën e përditshme

Nuk është e nevojshme të jeni në një seancë terapeutike për të qenë në gjendje të zbatoni parimet e terapisë Gestalt. në jetën e përditshme. Mindfulness, vetë-vëzhgimi dhe ndërgjegjësimi mund të praktikohen pa asnjë problem në çdo kohë. Të gjithë këta hapa do të kenë një ndikim të rëndësishëm në mirëqenien dhe lumturinë e personit në fjalë.

gestalt-terapi

Qëllimet e terapisë Gestalt

Terapia Gestalt nuk synon në asnjë moment të ndalojë njerëzit që të kenë probleme në jetën e tyre të përditshme. Ajo që kërkon është që personi të mësojë t'i zgjidhë këto probleme dhe të jetë në gjendje të rritet në një nivel personal. Kjo është arsyeja pse objektivi kryesor i kësaj lloj terapie nuk është tjetër veçse të piqet dhe të rritet.

Për këtë, është thelbësore që individi të mësojë të jetë në të tashmen. Kjo do të përfshijë pagesën e një çmimi: zhgënjimin e mundshëm të përballjes ballë për ballë me atë moment. Duhet të dini të pranoni si situata të këndshme ashtu edhe të pakëndshme. Pranimi i lartpërmendur Mund të ndodhë vetëm nëse personi është i vetëdijshëm për realitetin aktual.

Prandaj terapia Gestalt Nuk fokusohet shumë në të kaluarën. Nëse kjo ndodh, duhet kuptuar se si e kaluara e përmendur mund të ndikojë te personi dhe të jetë në gjendje të kryejë detyrën e vetënjohjes.

Terapia

Si e ndihmon një person terapia Gestalt

Ky lloj terapie ndihmon në procese të ndryshme:

 • Ankth dhe rastet e depresionit.
 • Varësia emocionale ndaj çiftit.
 • Fazat e ndryshim i rëndësishëm.
 • I frikshëm frikërat.
 • Vetëvlerësim i ulët ose mungesë besimi.
 • Adicciones.
 • Krizë në marrëdhënie.
 • vdekja e njërit person i dashur.

Terapia Gestalt do të ofrojë një hapësirë ​​të sigurt në të cilën personi mund të shprehet dhe të njohë veten. Falë kësaj ju mund të arrini mirëqenie dhe lumturi të caktuar. Në seancat e terapisë pacienti do të jetë në gjendje të shprehet duke njohur edhe veten. E gjithë kjo do të arrihet duke integruar qasjet njohëse, emocionale dhe trupore.

Me pak fjalë, terapia Gestalt është kritikuar shumë për mungesën e një mjeti të veçantë vlerësimi. Megjithatë, ndryshe nga llojet e tjera të terapive, pika e fortë e terapisë Gestalt është fokusi i së tashmes dhe ndërgjegjësimin, në vend që të fokusohemi në atë që mund të ketë qenë. Prandaj, terapia Gestalt fokusohet tek personi që mund ta jetojë realitetin ashtu siç është, pa e gjykuar në asnjë moment. Për ta arritur këtë, është thelbësore të punoni në aspektet e përditshme si njohja e vetvetes, pranimi dhe të qenit këtu dhe tani.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.