Çfarë të bëj me jetën time

burra me dyshime ekzistenciale

Ka shumë njerëz që e gjejnë veten në një kohë në jetën e tyre në të cilën ndihen të ndenjur, të cilët nuk dinë cilën mënyrë të zgjedhin ose çfarë të bëjnë për të ndryshuar situatën e tyre aktuale, e cila ndoshta nuk i kënaq sa duhet për të qenë të lumtur. Ka njerëz që ndjekin 'shtegun' shoqëror në jetën e tyre, domethënë atë që supozohet të bëjnë shoqërisht; studioni, gjeni një punë, merrni me qira ose blini një shtëpi, keni fëmijë, vazhdoni të punoni ...

Dhe papritmas ata e kuptojnë se kjo punë nuk i kënaq, se ata zgjohen të lodhur në mëngjes dhe se jeta e tyre nuk ishte ajo që ata ëndërronin dekada më parë. Por jeta kalon dhe është më mirë të mos harxhojmë kohë për gjëra që nuk na bëjnë të lumtur.

Çfarë mund të bëj me jetën time? Kjo pyetje është bërë nga miliona njerëz, njerëz që kanë kuptuar se jeta e tyre nuk është aty ku duhet të jenë, të cilët ndihen të ankoruar sikur nuk mund të ecin përpara, të cilët nuk ndihen të plotësuar me jetën e tyre të përditshme. Nëse zakonisht ia bëni vetes këtë pyetje, kushtojini vëmendje, sepse kur të mbaroni së lexuari ky artikull do të keni një ide shumë më të qartë se ku duhet të shkoni.

Përcaktoni atë që ju shtyn

Për të ditur se çfarë të bësh me jetën tënde duhet të mendosh për gjërat që, kur i bën, të buzëqeshin në fytyrë. Kërkoni mundësi që ju bëjnë të ndiheni mirë duke i bërë ato. Ju duhet të mendoni për punën e jetës suaj jo vetëm për para, por edhe diçka që ju pëlqen ta bëni dhe që ju pëlqen çdo ditë. Nuk ka asgjë më të keqe sesa të shkosh 8 orë (ose më shumë) çdo ditë në një punë që nuk të sjell asgjë, sepse nëse kjo të ndodh ty, do të ngrihesh çdo ditë pa dashur asgjë. Puna juaj duhet t'ju bëjë të ndiheni mirë.

grua duke menduar

Sfidë 10 minutëshe

Mendoni, si e kaloni kohën tuaj të lirë? Provoni këto 10 sfida për 10 ditë për të zbuluar më qartë se çfarë të bëni me jetën tuaj.

 • 0 deri në 5 minuta: Meditoni Uluni në heshtje me sytë mbyllur dhe përqendrohuni në frymëmarrje ose ecni (pa muzikë) për 5 minuta çdo mëngjes ose mbrëmje. Por nëse vendosni të ecni, bëjeni me sytë hapur.
 • 5 deri në 10 minuta. Rishikoni atë që keni në mendje gjatë 5 minutave të fundit menjëherë pasi të keni medituar. Pastaj renditni aktivitetet që keni shijuar në 24 orët e fundit.

Nuk është vetëm një 'mënyrë e drejtë' për të jetuar jetën

Ndoshta ata ju kanë edukuar të ndiqni rrugën shoqërore dhe kështu 'të siguroni një të ardhme'. Por në realitet, nuk është vetëm një mënyrë e saktë për të jetuar jetën, ka më shumë se një dhe ajo që ka rëndësi është që të gjeni mënyrën që ju bën të ndiheni mirë. Nëse nuk doni të largoheni nga shtëpia për të shkuar në punë çdo ditë sepse dëshironi të kaloni më shumë kohë me fëmijët tuaj, mendoni se si të punoni nga shtëpia. Nëse ajo që dëshironi është një punë që ndihmon njerëzit e tjerë, kërkoni trajnim që do t'ju udhëheqë drejt asaj ... Mendoni se çfarë ju bën të ndiheni mirë dhe pastaj filloni të mbillni në rrugën tuaj.

Ndoshta kur doni të mësoni gjëra të reja e lini atë të shkojë vetëm për shkak të frikës për të bërë një gabim. Ndoshta moslargimi nga zona juaj e rehatisë dhe shmangia e gabimeve ju bën të ndiheni më të sigurt por në realitet kjo vetëm do të çojë në dështim. Por dështimi nuk është një dështim në vetvete, sepse nëse dështon ndonjëherë, do të jetë vetëm një mënyrë për të mësuar një rrugë të re dhe për të evoluar. Të zbuloni se çfarë ju pëlqen është shumë më e lehtë kur zbuloni se çfarë nuk ju pëlqen dhe kur nuk keni frikë të gaboni.

grua duke menduar dhe me dhimbje koke

Nëse për shembull dëshironi të postoni në Instagram, por a do të guxonit të ishit administrator i mediave sociale? Ndoshta ju pëlqen të gatuani, por a mund të ecni vërtet në jetën tuaj për të qenë një kuzhinier i mirë? Ekziston vetëm një mënyrë për ta zbuluar, dhe ajo është të provosh. Bëni hapin e parë dhe pjesa tjetër do të pasojë. Mos harroni se nuk ka rëndësi nëse jeni 20 apo 50 vjeç, nëse doni të rinovoni jetën tuaj jeni gjithmonë në kohën e duhur për ta bërë atë.

Sfidat në 10 minuta

Bëni këto dy sfida 10 minutëshe për dhjetë ditët e ardhshme dhe mund të realizoni rrugën që dëshironi të zgjidhni në jetën tuaj.

 • 0 deri në 10 minuta: Mendoni se cila mund të jetë puna juaj e ëndrrave, edhe nëse mendoni se nuk ekziston, bëni një listë të vendeve të mundshme të punës që dëshironi të bëni dhe më pas kërkoni kompani që i janë dedikuar asaj. Dhe nëse nuk ekziston ... si mund ta krijonit?
 • 0 deri në 10 minuta: Krijoni një email dhe dërgojani atë kompanive që janë të dedikuara për punët që ju doni. Ata mund të mos ju përgjigjen, por ju tashmë po bëni një hap të parë për të zbuluar se çfarë ju pëlqen vërtet dhe ku doni të shkoni. A mund ta imagjinoni që ata t'ju përgjigjen dhe t'ju drejtojnë në mënyrë që të arrini qëllimin tuaj?

Dilni nga zona juaj e rehatisë

Në mënyrë që të zgjeroni horizontin tuaj, duhet të provoni gjëra të reja. Provoni diçka që gjithmonë e dëshironit, por nuk e keni arritur kurrë, diçka që dëshironi ta bëni, por ju frikëson dhe gjithashtu diçka që është shumë e ndryshme nga ajo që jeni mësuar të bëni.

Ndoshta nuk e dini se çfarë doni të bëni sepse nuk keni provuar akoma se çfarë të bëni. Dhe nuk do ta dini nëse është e vërtetë apo jo derisa të dilni atje dhe të filloni të përjashtoni gjërat. Easyshtë e lehtë të futesh në zhurmë dhe të ndihesh sikur nuk ke mundësi tjetër përveç asaj që po bën tani. Sidoqoftë, kur të dilni jashtë zonës tuaj të rehatisë, do të habiteni se sa shumë do të pëlqeni diçka që kurrë, në një milion vjet, nuk e keni imagjinuar se dëshironi.

grua që ka një ide të shkëlqyer

Mos harroni se të qenit i gabuar është në rregull

Ju do të duhet të mësoni aftësitë që janë të nevojshme për të arritur atë që dëshironi të arrini. Shumicën e kohës dështon në provën e parë. Ju mund të vazhdoni të dështoni, të mësoni dhe të rriteni. Çështja që duhet mbajtur parasysh është se kjo është koha për të mësuar, eksperimentuar, rritur dhe dështuar pa ndonjë dëm thelbësor.

Ajo që me të vërtetë mund të ju paralizojë dhe ankorojë në jetën tuaj është të kesh një frikë nga dështimi, pasi ta kapërcesh atë, atëherë nuk duhet të ketë asgjë ose dikush që të të ndalojë në rrugën tënde të jetës, të jesh i lumtur dhe të ndihesh i plotësuar me atë që bën çdo ditë, çfarëdo që të jetë. Pavarësisht nëse është duke punuar nga shtëpia, duke u kujdesur për fëmijët tuaj, duke kërkuar një aktivitet që ju bën të ndiheni të përmbushur ose një punë që nuk ju bën të keni nevojë për pushime edhe nëse i keni. Ju kurrë nuk mund të përcaktoni se çfarë ju bën të lumtur nëse shkarkoni gjithçka sepse tingëllon e vështirë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Elizabeta dijo

  Ishte e vlefshme për mua .. Faleminderit ..

  1.    maria jose roldan dijo

   Faleminderit që na lexove

 2.   Aleksi dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm