Rasti i Jean-Claude Romand, vrasja për të ruajtur gënjeshtrën e tij

Një burrë gënjeu për diplomimin e tij në kolegj. Ai kreu një gënjeshtër të hollësishme deri në atë pikë sa të gjithë ata që e njihnin menduan se ai ishte një mjek. Gënjeshtra zgjati 18 vjet, deri në ai vrau të gjithë familjen e tij për të parandaluar zbulimin e së vërtetës.

Ky njeri quhet Jean-Claude Romand. Familja dhe miqtë e tij menduan se ai ishte një profesionist i suksesshëm mjekësor dhe studiues në Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Ai arriti të linte përshtypjen se ishte ekspert i arteriosklerozës dhe se kishte kontakte me figura politike.

Në fakt, ai e kaloi ditën duke bredhur nga një vend në tjetrin dhe përdori shërbimet falas të informacionit të OBSH-së. Periodikisht ai do të shkonte në një udhëtim të supozuar të biznesit, por vetëm udhëtonte për në aeroport dhe kaloi disa ditë në një dhomë hoteli. Në atë dhomë ai studioi revista mjekësore dhe një udhëzues udhëtimi nga Zvicra, vendi ku të gjithë mendonin se ai punonte.

Romand jetonte me paratë që ai dhe gruaja e tij kishin bërë nga shitja e një apartamenti, me pagën e gruas së tij dhe me shumat e parave që i ishin dhënë nga të afërm të ndryshëm. Ajo u ofroi atyre investime të garantuara në fonde imagjinare investimesh dhe kompani të huaja.

Nata e vrasjeve.

Jean-Claude Romand

Jean-Claude Romand

Më 9 janar 1993, Romand bleu një pistoletë dhe disa bombola gazi. Atë natë, rrahu gruan e tij për vdekje në shtratin tuaj dopio me një shigjetë. Të nesërmen në mëngjes, ai u dha atyre mëngjesin dhe shikoi karikaturat me ta. Natën ai i vuri në shtrat dhe pasi kishin zënë gjumi, i qëlloi në kokë.

Pas vrasjeve, të vetmit njerëz që mund të zbulonin gënjeshtrën e saj ishin prindërit e saj dhe ish i dashuri i saj, të cilët dëshironin që ajo të kthente 900.000 franga që i kishte dhënë si favor.

Të nesërmen në mëngjes, Romand shkoi në shtëpinë e prindërve të tij, ku u bashkua me ta për të ngrënë së bashku. Menjëherë pas vaktit, ai qëlloi disa herë të dy dhe qenin e familjes.

Atë natë ajo takoi ish-të dashurin e saj për të dalë gjoja për darkë së bashku. Kur po shkonin në restorant, ai bëri sikur makina i ishte prishur, e bëri atë të dilte prej tij dhe Ai u përpoq ta mbyste atë me një litar ndërsa po spërkatte gaz lotësjellës në fytyrën e saj. Ajo u mbrojt dhe arriti të ikë. Romand u kthye në shtëpinë e tij familjare, e cila ende përmbante trupat e pajetë të gruas dhe fëmijëve të tij.

Ai u ul dhe shikoi televizion. Pastaj ai e la shtëpinë me benzinë ​​dhe i vuri flakën pasi mori një mbidozë të tabletave të gjumit dhe kështu krijojnë pamjen e një vetëvrasjeje të planifikuar. Vërtetësia e vërtetë e kësaj përpjekje për vetëvrasje është ende në dyshim pasi pilulat u vonuan dhe ai kishte qasje në barbiturate më efektive. Për më tepër, mënyra e fillimit të zjarrit dhe koha e marrjes së pilulave e bënë shpëtimin e tij të pashmangshëm.

Ai i mbijetoi flakëve, por refuzoi të flasë me policinë gjatë marrjes në pyetje. Fillimisht besohej se ai ishte shumë i traumatizuar për të folur.

ndikim

Gjyqi i Romand filloi më 25 qershor 1996. Më 06 korrik 1996, Romand u dënua me burgim të përjetshëm. Romand është me reputacion të vuajnë nga çrregullim narcisist i personalitetit.

Burim


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   tina modeti dijo

  Unë kam parë filmin e bërë në Francë të quajtur ADVERSAR, dhe kam mbetur pa fjalë, askush, madje dikush shumë inteligjent nuk mund të dyshonte në personalitetin e vërtetë të këtij personazhi. Unë u frikësova shumë kur pashë filmin se, si gjithmonë, performanca e aktorit francez është e shkëlqyer. Unë jam duke shkuar për të parë dokumentarin ...

  1.    Tina Modotti dijo

   Unë kam parë gjithashtu filmin e vepruar nga aktori i pabesueshëm francez Daniel Auteuil, dhe një është i habitur dhe i tmerruar që një person mund të gënjejë me aq vërtetësi për jetën e tij dhe askush as nuk mund ta dyshojë atë, saktësisht ajo që është bërë shkakton shumë frikë për 18 vjet për këtë njeri shumë të trishtuar dhe të humbur në jetë, i sëmurë, i çmendur, plot frikë për t'u përballur me të vërtetën e tij, çështja dhe mënyra se si përfundoi është brutale, unë rekomandoj që filmi të jetë vërtet tronditës, i cili nga ana tjetër, paraqet faktet siç ndodhën në jetën reale, pa u përpjekur të ndryshojnë kursin ose duke u përpjekur të paraqesin fakte edhe më të tmerrshme.

 2.   Mary dijo

  Historia pa trillime e Jean Claude Romand e treguar këtu nuk është e vërteta: Lexoni librin The kundërshtari nga Emmanuelle Carrere, një autor francez i cili, pas hulumtimeve të gjera, intervistave dhe letërkëmbimeve me vrasësin, shkruan realitetin e fakteve.
  Pse të shpikë gënjeshtra në një histori të vërtetë!