Çelësi i lumturisë për David Steindl-Rast

Kjo është një nga konferencat e fundit të TED me titra Spanjisht. Mësohet nga David Steindl Rast, një murg katolik benediktin i cili shquhet për pjesëmarrjen e tij aktive në dialogun midis feve dhe puna e tij mbi ndërveprimin midis shpirtërore dhe shkencës.

Ky murg fillon në konferencën e tij nga një dëshirë e përbashkët për çdo qenie njerëzore: të jesh i lumtur. Per atë, lumturia lidhet drejtpërdrejt me mirënjohjen. Ne duhet të falënderojmë për çdo moment që jemi ende gjallë, sepse është një mundësi për ta shijuar atë:

"Çdo moment është një dhuratë e re, pa pushim"

Jeta është një sukses i momenteve. Disa më mirë se të tjerët, por të gjithë ata na japin një mundësi për të bërë diçka me ta; edhe kohërat e këqija na japin mundësinë për të përmirësuar veten (mjaft sfidë). Një moment i vështirë mund të na japë mundësinë të mësojmë të jemi më të durueshëm, për shembull.

Nëse jemi mirënjohës për çdo mundësi që na jep secili prej atyre momenteve, do të jemi më të lumtur.

Unë ju lë me këtë konferencë për të cilën shërben shumë mirë reflektoni mbi atë që ka vërtet rëndësi në këtë jetë dhe shpresoj se të ndihmon të vlerësosh pak më shumë çdo moment që të jep jeta:


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.