Çfarë është dashuria dhe si shprehet ajo?

Afeksioni midis qenieve njerëzore është i rëndësishëm

Afeksioni është psikologjik, por na duhet si frymëmarrja. Duket kur më së paku e presim në biseda ose gjeste, gjithmonë në marrëdhëniet personale. Isshtë një formë dashurie dhe na bën të ndihemi mirë. Por çfarë është dashuria dhe si shprehet ajo? Kjo është ajo për të cilën do të flasim më tej.

Afeksioni duket të jetë intuitiv dhe ne nuk mendojmë shumë se si ndikon apo si na pëlqen ta marrim ose se si të tjerët u pëlqen t'ua shprehin atyre. Për këtë arsye, ndonjëherë bëhen gabime në afeksionin dhe marrëdhëniet ndërpersonale. Afeksioni gjithmonë lë gjurmët e veta tek ne dhe kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme ta kuptojmë atë.

Cili është përkufizimi i afeksionit?

Afeksioni na jep forcë të lidhemi me njerëzit e tjerë dhe i shprehet kujtdo me të cilin ndiejmë një lidhje të veçantë emocionale. Afeksioni shfaqet tek nënat dhe baballarët me fëmijët e tyre, ndaj miqve, çifteve, nga fëmijët te prindërit, nga gjyshërit te nipërit e mbesat, etj. Kushdo që ka lidhje emocionale do ta dijë se çfarë është dashuria në jetën e tij.

Edhe pse e keni provuar shumë herë gjatë gjithë jetës tuaj, është normale që nuk dini ta konceptoni në mënyrën e duhur. Gjegjësisht, ju nuk dini si ta përkufizoni sepse është më shumë një sensacion sesa thjesht fjalët, te verteten? Shtë një ndjenjë që keni në situata të ndryshme kur jeni me njerëz të tjerë. Por, në përgjithësi, afeksioni është një gjendje që dikush ka ndaj qenies tjetër (kafshës ose personit) ose situatës.

Afekti është i lidhur me emocionet edhe pse ka dallime. Dashuria drejtohet ndaj një personi tjetër, kafshe ose sendi dhe mund të jetë i përhershëm ose i përkohshëm. Në vend të kësaj, emocionet janë gjithmonë të përkohshme. Afekti identifikohet me ndjenjat e dashurisë dhe dashurisë ndaj tjetrit.

Afeksioni për një kafshë shtëpiake

Prandaj, afekti ka një karakter relativ të pakapërcyeshëm, meqenëse ndodh kur ka ndërveprim midis njerëzve ose qenieve. Nuk varet vetëm nga njëra pasi duhet të ketë një drejtim të dyanshëm që të jetë i kënaqshëm. Kur një person jep dashuri, por nuk e merr atë, ndjenjat janë zakonisht negative dhe të trishtueshme.

Lidhja emocionale midis qenieve dhe afeksionit

Afekti është thelbësor në gjendjen njerëzore dhe kur nuk ekziston mund të shkaktojë probleme të rënda emocionale dhe madje sëmundje mendore ose çrregullime të personalitetit. Për këtë arsye, të gjithë njerëzit kanë nevojë për dashuri që nga lindja dhe gjatë gjithë jetës. Theshtë mënyra se si ndihemi sikur jemi pjesë e një grupi dhe kjo ndjenjë e përkatësisë është ajo që na diferencon dhe na shënon si njerëz.

Efekti mund të jetë i ndryshueshëm pasi ndryshon në varësi të ndërveprimit që është kryer. Për shembull, nuk do të tregoni të njëjtën dashuri ndaj një babai si ndaj një fqinji. Ajo shprehet në mënyra të ndryshme në varësi të lidhjes që keni me atë person.

Kur afeksioni nuk përgjigjet, siç kemi treguar më lart, ndihet si e neveritshme. Pra, duke marrë parasysh këtë, afeksioni mund të ndihet si diçka pozitive ose negative në varësi të mënyrës se si e ndiejmë ose transmetojmë afeksionin tek ose nga një person tjetër.

Rëndësia e dashurisë në familje

Si të shprehim dashurinë për njerëzit që na interesojnë

Pasi të dini se çfarë është afeksioni, është koha të dini si ta shprehni atë në mënyrë korrekte tek ata njerëz që i duam më shumë. Afekti i bashkon njerëzit dhe forcon lidhjen emocionale. Prandaj, është kaq e rëndësishme të dini se si ta shprehni atë dhe gjithashtu ta merrni atë. Për ta bërë këtë, nëse doni ta arrini atë, mos harroni çelësat që do t'ju tregojmë më poshtë.

Vëzhgoni personin tuaj të dashur

Për të qenë në gjendje të tregoni dashuri me dikë, ju duhet të arrini zemrën e tij dhe nuk ka mënyrë më të mirë sesa ta bëni këtë duke marrë parasysh interesat dhe shqetësimet e tyre. Shikoni si është dita e tyre e ditës ose si janë reagimet e tyre emocionale. Me këtë informacion të marrë nga vëzhgimet tuaja, ju do të jeni në gjendje të dini se si është mënyra më e mirë për të shprehur dashurinë tuaj ndaj tij ose saj.

Mos u paragjykoni

Pa paragjykime, pa paramendime. Mendoni për personin tjetër pa paragjykime dhe do ta shihni shumë ndryshe nga sa e bëjnë njerëzit e tjerë. Shtë një ushtrim i domosdoshëm që të jesh në gjendje të kuptosh tjetrin, të punosh në ndjeshmëri dhe të jesh në gjendje të tregosh afeksion në mënyrën më të shëndetshme të mundshme.

Të tregosh dashuri për partnerin tënd është thelbësore për shëndetin e tij

Kuptoni se çfarë i duhet tjetrit

Jo të gjithë kemi nevojë për të njëjtën gjë, prandaj është thelbësore të jemi të vetëdijshëm se nevojat tona nuk do të jenë të njëjta me ato të të tjerëve. Prandaj, duhet ta shprehni gjithnjë dashurinë tuaj në një mënyrë pozitive dhe kur personi tjetër është i gatshëm ta marrë atë.

Mendoni për cilësitë e tyre pozitive

Njerëzit kanë një zakon të keq të shikojnë vetëm gjërat negative të njerëzve të tjerë. Një ushtrim i mirë është të fillosh të përqendrohesh vetëm në të mirën, në pozitiven, në atë që na sjell, në atë që transmeton mirë në botë. Ndaloni dhe mendoni për gjërat e mira që personi tjetër ju transmeton dhe do të jeni në gjendje të ndjeni më qartë atë dashuri që doni t'i tregoni. Personi tjetër do ta ndiejë dashurinë si diçka pozitive dhe të sinqertë, kështu që ata do ta pranojnë atë këndshëm dhe do ta vlerësojnë atë veprim të komunikimit drejt zemrës së tyre. Ai do të ndihet më mirë dhe do të jetë më afër jush emocionalisht.

Merrni parasysh zonat më delikate emocionale të atij personi

Importantshtë e rëndësishme të jesh i vetëdijshëm se askush nuk është i përsosur dhe kjo është arsyeja pse do të ketë tema të ndaluara ose që nuk ju pëlqen të diskutoni për arsye të caktuara. Ju lutemi ta respektoni. Importantshtë e rëndësishme që ju ta respektoni atë sepse secili prej nesh ka të drejtë të ketë ato zona kufitare shumë e qartë në mënyrë që të tjerët të mos i transferojnë ato nëse nuk jemi të sigurt ose të përgatitur për të. Në këtë kuptim, lejoni që personi tjetër të vendosë kur ju mund (ose jo) t'i kaloni ato kufij dhe ta respektoni atë. Me fjalë të tjera, ju duhet të respektoni zonën e rehatisë së tjetrit në mënyrë që ata të ndihen të respektuar në çdo kohë.

Afekti është thelbësor në jetën e të gjithë njerëzve, si tuajat ashtu edhe të të tjerëve. Por që të jetë diçka pozitive duhet të dini si ta shprehni dhe si ta merrni! Me këtë informacion që ju kemi dhënëMe siguri që tani e tutje afeksioni do të luajë një rol edhe më të rëndësishëm në jetën tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.