Profecia e vetë-përmbushjes: Çfarë është dhe shembuj

Harroj vajze

Të gjithë njerëzit kanë përjetuar profeci të vetë-përmbushjes në jetën e tyre, vetëm në shumicën dërrmuese të rasteve, ata nuk e kanë kuptuar ose nuk e dinin se për çfarë bëhej fjalë saktësisht. Për shembull, imagjinoni që keni një intervistë pune dhe mund të parashikoni se do të merrni pozicionin falë besimit të plotë që keni tek vetja. Falë kësaj, ju e bëni intervistën shkëlqyeshëm dhe merrni pozicionin.

Por e njëjta situatë mund të përmbyset: ju mund të parashikoni se nuk do të dalë mirë për ju për shkak të mungesës së besimit tuaj, ju e bëni intervistën keq dhe ata largohen nga ju për punën.

Mund t'ju ndodhë gjithashtu që një ditë të mos keni dëshirë të dilni dhe mendoni se diçka e keqe do të ndodhë nëse e bëni, dhe kështu ndodh, në fund të fundit keni një kohë të keqe dhe thjesht doni të shkoni në shtëpi dhe pusho vetem. Këto 'parashikime' nuk do të thotë që ju keni fuqi të mprehtësisë, larg saj, ato janë thjesht profeci të vetë-përmbushjes, por… cilat janë saktësisht ato dhe pse ndodhin ato?

Çfarë është një profeci e vetë-përmbushur

Një profeci e vetë-përmbushjes është një parashikim i rremë i një situate që në mënyrë të pavetëdijshme ndryshon sjelljen dhe qëndrimin e një personi duke bërë që ai 'parashikim' të bëhet i vërtetë. Kur mendoni për një rezultat, sjellja e veprimeve është modeluar për të arritur në atë rezultat të saktë, megjithëse nuk do të duhej të ishte kështu.

truri merr vendime

Termi "profeci e vetë-përmbushjes" u shpik nga sociologu Robert K. Merton në 1948. Prandaj, një profeci e vetë-përmbushjes i referohet një besimi ose pritje që një individ ka në lidhje me një ngjarje të ardhshme që manifestohet sepse individi e mban atë (Mirë Terapia, 2015). Për shembull, nëse nesër në mëngjes dhe pa ndonjë arsye të dukshme zgjoheni duke menduar se dita juaj do të jetë e tmerrshme, ka më shumë gjasa që të jetë. Në mënyrë të pavetëdijshme do të silleni në një mënyrë që do të afirmojë besimin tuaj, do të injoroni pozitivin që ju ndodh dhe do të amplifikoni të gjithë negativët ... do të keni një qëndrim që nuk do t'ju lejojë të keni një ditë të këndshme.

Ndikimi i besimeve tona

Aktualisht, psikologët kanë gjetur prova të forta të ndikimit që ekziston në besimet dhe pritjet tona me rezultatet që marrim, sidomos kur jemi të bindur se parashikimet tona do të shfaqen, edhe kur nuk dihet domosdoshmërisht me vetëdije që kjo pritje të ruhet dhe se mbajtja e saj kushtëzon veprimet tona.

Një shembull i kuptuar zakonisht i profecisë vetë-përmbushëse në psikologji është ai që njihet si efekti placebo. Ky efekt i referohet përmirësimeve në rezultatet e matura edhe kur pjesëmarrësit nuk morën ndonjë trajtim të rëndësishëm, të cilat janë shkaktuar nga besimi i pjesëmarrësve në efektivitetin e 'trajtimit' që morën.

kondicionimi operant

Ky efekt u zbulua gjatë provave klinike të trajtimeve dhe mund të jetë aq i fortë sa që u vendosën masa të reja për të shpjeguar ndikimin e tij në gjetjet e një eksperimenti. Eksperimentet mbi efektin placebo kanë treguar se besimi i një personi ka fuqi reale mbi rezultatet që ata marrin.

Koncepti i profecisë së vetë-përmbushjes është i lidhur ngushtë me të menduarit pozitiv dhe negativ dhe aftësinë e mendjes njerëzore. Funksionon bazuar në një besim të thjeshtë: mënyra se si mendojmë ndikon në sjelljen dhe veprimet tona (bazuar në atë që po mendojmë) e cila në fund të fundit ndikon në performancën tonë. Në terma të thjeshtë, kjo teori funksionon në besimin se llojet e mendimeve që ushqejmë në mendjet tona (negative ose pozitive) do të ndikojnë që ne ta bëjmë atë duke ndodhur duke ndikuar në përpjekjet dhe sjelljet tona dhe në fund të fundit duke e bërë parashikimin të vërtetë.

Shembuj të njohur të profecive të vetë-përmbushjes

Historia e kompleksit të Edipit

Ç'lidhje ka historia e kompleksit të Edipit me profecinë e vetë-përmbushjes? Më shumë sesa mund ta imagjinoni. Në këtë histori të njohur greke, babai i Edipit, Laius, paralajmërohet se një ditë i biri do ta vrasë. Për të parandaluar që ajo të ndodhte, ajo braktis djalin e saj dhe e lë të vdesë. Por ai u gjet dhe u rrit nga një çift dhe ai mendoi se ishin prindërit e tij të vërtetë. Një ditë, Edipi gjithashtu vuan një paralajmërim: ai do të vrasë babanë e tij dhe do të martohet me nënën e tij të ve.

Edipi, duke menduar se prindërit e tij birësues janë ata të vërtetët dhe nuk dëshiron që kjo fatkeqësi të ndodhë, largohet nga shtëpia e tij dhe prindërit e tij birësues dhe shkon në qytet. Atje, ai takon një person dhe përfundon duke luftuar me të. Edipi e vret këtë njeri të çuditshëm dhe nga rrethanat, ai martohet me gruan e ve, e cila në të vërtetë ishte nëna e tij. Kur nëna zbulon se është djali i saj, ai bën vetëvrasje dhe Edipi heq sytë nga gjithçka që ka ndodhur dhe përfundon duke bredhur rrugëve të Greqisë.

Si Lai, ashtu edhe Edipi u siguruan që profecia do të shfaqej, duke e bërë atë një profeci të vetë-përmbushjes.

grua e trishtuar mbindjeshme

Harry Potter dhe Luftërat e Yjeve

Ky koncept është i endur si koncepti themelor në shumë filma. Shembujt më të famshëm janë Lord Voldemort nga seria Harry Potter dhe Darth Vader nga seria Star Wars. Në këtë pikë, nëse i njihni të dy filmat, mund të filloni të shoqëroni pse po e komentojmë këtë.

Të dyve u tha se do të mundeshin dhe për ta shmangur këtë ata ishin të vendosur të shkatërronin njerëzit e prekur. Sidoqoftë, ishin përpjekjet e tij për të shkatërruar njerëzit që krijuan kushtet me të cilat protagonisti u shfaq dhe i mundi ata, gjë që e bën profecinë të vërtetë.

Profecia e vetë-përmbushjes është pra një fuqi shumë e fortë e mendjes dhe veprimeve tona. Shtë e nevojshme të jemi të vetëdijshëm që të jemi në gjendje ta përdorim atë në favorin tonë dhe në vend që të përqendrohemi në kushtet negative në jetën tonë, është më mirë të përqendrohemi në gjërat pozitive dhe të modelojmë me vetëdije ose në mënyrë të pavetëdijshme sjelljen për t'i arritur ato. Në këtë mënyrë, dhe pothuajse pa e kuptuar, do të jeni në gjendje të shijoni një jetë shumë më të plotë dhe më të ndërgjegjshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.