Cilat janë përfundimet

konkluzione në mendime

Ju mund të jeni duke bërë konkluzione çdo ditë të jetës tuaj dhe madje as duke ditur që po e bëni atë. Eshte normale. Përfundimet janë procese të mendimit që kryhen pothuajse pa e kuptuar atë dhe atë ato bazohen kryesisht në bërjen e konkluzioneve rreth asaj që shihet dhe asaj që arsyetohet. Por si funksionon saktësisht një përfundim?

Çfarë është një përfundim

Konkluzionet janë përfundime të arritura në bazë të provave dhe arsyetimeve. Psikologët njohës përdorin modele kompjuterike për të nxjerrë përfundime (të bëjnë konkluzione) në lidhje me proceset mendore.

Inferencave u mungojnë informacionet që një individ i plotëson përmes njohurive paraprake ose përmes teorive ose besimeve paraprake. Për shembull, nëse dikush hyn në një dhomë dhe sheh se orët dixhitale po vezullojnë, ju mund të "nxirrni përfundimin" se duhet të ketë pasur një ndërprerje të energjisë elektrike kohët e fundit. Prandaj, një përfundim është një proces i nxjerrjes së konkluzioneve bazuar në prova. Në bazë të disa provave ose një "premise", nxirret një përfundim. Shembuj:

 • Premisa: Lajmet thonë se ka një shans 90% të shiut. Nxirret përfundimi: Ashtë një ide e mirë të dilni me një çadër.
 • Premisa: Fyti më dhemb dhe hunda po më vrapon. Nxirret përfundimi: Mund të jem ftohur.
 • Premisa: Rrushi është helmues për të gjithë qentë. Nxirret përfundimi: Më mirë mos i jepni rrush qenit tim.

çfarë është konkluzioni në mendim

Ka edhe konkluzione të këqija, ose konkluzione që mund të duken bindëse që gjatë inspektimit pasues janë mashtruese. Për shembull:

 • Premisa: Lajmet thonë se ka një shans 90% të shiut. Ju nuk duhet të konkludoni: Ka një shans prej 10% që të mos bjerë shi. Pse?  Me një mundësi 90% të shiut, është shumë e mundur që të bjerë shi.
 • Premisa: Fyti më dhemb dhe hunda po më vrapon. Ju nuk duhet të konkludoni: Unë duhet të marr antibiotikë. Pse? Antibiotikët duhet të përdoren vetëm nëse keni një sëmundje serioze dhe ato zakonisht nuk funksionojnë për ftohjet.
 • Premisa: Rrushi është helmues për të gjithë qentë. Ju nuk duhet të konkludoni: Qentë nuk duhet të hanë asnjë frutë. Pse? Mollët dhe bananet mund t'i sigurojnë qenit tuaj ushqim jetësor për qenin tuaj.

Fuqia e argumentit varet tërësisht nga dy gjëra: saktësia e provave dhe fuqia e përfundimeve. Nëse keni prova të forta dhe nxirrni përfundime të vlefshme, argumenti juaj është i plotë.

Llojet e konkluzioneve

Për të kuptuar më mirë përfundimet është e nevojshme të diferencohen se cilat lloje ekzistojnë. Ekzistojnë dy lloje themelore të konkluzioneve për të kuptuar:

Zbritja ose konkluzioni deduktiv

Ky lloj i përfundimit bazohet në sigurinë logjike dhe fillon nga një parim i përgjithshëm dhe pastaj nxjerr diçka rreth rasteve specifike. Shembull: 'Rrushi është helmues për të gjithë qentë. ' Kjo ju lejon më të ulëta se ato helmuese për qenin tuaj.

lloje të ndryshme të konkluzioneve

Nëse premisa është e vërtetë, përfundimi duhet të jetë i vërtetë. Nuk ka asnjë mundësi tjetër. Sidoqoftë, mbani në mend se kjo nuk ju tregon në të vërtetë asgjë të re: pasi të thotë 'rrushi është helmues për të gjithë qentë', ju tashmë e dini që rrushi është helmues për qenin tuaj të veçantë. Zbritja ka përparësinë e sigurisë, por nuk gjeneron njohuri të reja.

Konkluzion induksioni ose induktiv

Ky lloj i konkluzionit është një përfundim i bazuar në probabilitet. Zakonisht fillon me informacione specifike dhe pastaj nxjerr përfundimin e parimit më të përgjithshëm. Shembull: "Për dy vitet e fundit, Lucia është zgjuar në 8 të mëngjesit çdo ditë." Kjo ju lejon të nxirrni përfundimin se Lucia ndoshta zgjohet edhe sot në mëngjes. Ju ndoshta keni të drejtë, dhe është një përfundim i arsyeshëm, por nuk është i sigurt. Nesër mund të jetë dita e parë që Lucia vendos të flejë edhe pak. Pavarësisht kësaj pasigurie, megjithatë, Induksioni ofron aftësinë për të parashikuar ngjarjet e ardhshme dhe për të krijuar njohuri të reja.

A janë konkluzionet të njëjta me vëzhgimin?

Një përfundim fillon nga një premisë (si prova) dhe pastaj shkon përtej tij. Por çfarë ndodh kur i sheh provat vetëm për veten tënde? A keni nevojë të bëni konkluzione atëherë? Mund të duket se konkluzioni dhe vëzhgimi janë dy procese shumë të ndryshme, të lidhura, natyrisht, por shumë të ndryshme. Por në fakt, nuk është aq e lehtë t'i ndash ato.

Shembull: 'Unë pashë Luisin që hyri në supermarket një ditë më parë.' Ky është një vëzhgim i drejtpërdrejtë. Duket se nuk nënkupton ndonjë përfundim. Por nëse shikoni me kujdes dhe skeptik, do të shihni se ai përmban shumë përfundime: çfarë shihni vërtet? 'Unë pashë dikë që dukej si Luis duke hyrë në supermarket një ditë më parë.'

gruaja që mendon për konkluzione

Ju mund të keni bërë një gabim! Easyshtë e lehtë të ngatërrosh njerëzit në rrugë me njerëzit që njeh, kështu që nuk mund të jesh plotësisht i sigurt se ke parë atë që mendon se ke parë. Personi madje mund të jetë dikush tjetër ose që ju hutoheni plotësisht.

Kjo nuk është lloji i gjërave për të cilat vërtet duhet të shqetësoheni - 99% të kohës, keni të drejtë për ato që po shihni. Çështja është se vëzhgimet nuk janë kurrë 100% të besueshme, dhe ato gjithmonë përfshijnë një sasi të caktuar konkluzionesh. Kjo mund të tingëllojë si një pyetje abstrakte: në fund të fundit, ne u besojmë shqisave tona në jetën e përditshme, dhe ato përgjithësisht funksionojnë mirë. A nuk duhet të jetë mjaft e mirë për të qenë në gjendje të argumentojmë me vërtetësi?

Histori filozofike e vëzhgimit dhe konkluzioneve

Ekziston një histori e famshme në filozofi që fillon në atë mënyrë:

Një filozof i madh po fliste në një dhomë plot kolegë, duke u përpjekur të nxirrte përfundimin e tij në bisedë dhe të kuptonte se vëzhgimi është mjaft i besueshëm për qëllimet më praktike. Për të ilustruar çështjen e tij, ai e shikoi atë dhe tha: 'Shikoni, unë shoh dritaren sipër meje! Unë shoh panelet prej xhami dhe përmes tyre shoh qiellin blu! Nuk ka nevojë që unë të jem skeptik për gjërat që mund t’i shoh me sytë e mi! ' Por në fakt, dritarja ishte një pikturë shumë realiste.

Çështja është, mos u mbështet shumë në vëzhgimin e drejtpërdrejtë: shqisat tuaja nuk janë gjithmonë të besueshme, Dhe edhe kur mendoni se jeni duke bërë vëzhgim të drejtpërdrejtë, në të vërtetë po bëni përfundime, të cilat mund të jenë të sakta ose jo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.