14 Gjërat që Studentët Kërkojnë Vërtetë nga Mësuesit e Tyre

Para se të shikoni këto 14 gjërat që studentët duan vërtet nga mësuesit e tyre, Unë dua që ju të shihni këtë haraç për atë mësues special që ju do të mbani mend gjithmonë.

Shtë një video në të cilën njerëz të ndryshëm falënderojnë atë mësues special i cili i ndihmoi ata jo vetëm për t'u trajnuar në mënyrë akademike, por gjithashtu u mësoi atyre vlera njerëzore përmes shembullit:

Mësimdhënia nuk është punë rozë. Mësuesit që janë të apasionuar pas punës së tyre janë të nevojshëm sepse ata do të hasin shumë vështirësi gjatë rrugës.

Në këtë artikull Unë kam mbledhur 14 gjëra që studentët duan nga mësuesit e tyre. Si prind (dhe student për shumë vite) e di shumë mirë se si do të doja të ishte mësuesi i përsosur. Shpresoj që ky artikull të përhapet në fushën akademike, si midis mësuesve, ashtu edhe studentëve.

1) Një student dëshiron që mësuesi i tij ta bëjë klasën interesante dhe argëtuese.

Studentët kanë mendje aktive dhe kanë nevojë për një klasë që transmeton energji.

2) Një student dëshiron që mësuesi i tij të jetë i apasionuar.

Studentët duan një mësues që e do punën e tij. Nxënësit mund të zbulojnë nëse një mësues nuk dëshiron të jetë atje me ta. Të qenit entuziast për mësimdhënien dhe të tregoni se i doni studentët tuaj mund të jetë një faktor kryesor në arsimimin e tyre.

3) Ata duan një mësues i cili do t'i ndihmojë me kënaqësi të mësojnë.

Mësuesi duhet të tregojë një qëndrim pozitiv për t'u siguruar që fëmija të mësojë mësimet e tij. Kjo mund të kërkojë të gjitha shpjegimet që duhen dhe shumë (shumë durim). Fokusi duhet të jetë në të mësuarit pozitiv të fëmijës.

4) Ata duan mësues që mund të pranojnë gabimet e tyre.

Studentët janë shumë të vëmendshëm ndaj sjelljes së mësuesit të tyre. Ata duan të dinë nëse jeni personi i duhur për t'iu përgjigjur pyetjeve të tyre të mundshme. Nëse një mësues e pranon që ka gabuar, ai do të tregojë fisnikëri dhe ndershmëri për personalitetin e tij.

5) Ata duan një mësues, jo një pedagog.

Studentët duan të mësohen. Ata nuk kanë nevojë për një mësues i cili i është përkushtuar leximit a PowerPoint. Mësuesit duhet të përpiqen të tregojnë histori ose të ofrojnë shembuj për të tërhequr vëmendjen e studentëve të tyre.

6) Ata duan një mësues të respektuar.

Respekti është reciprok. Për të fituar respektin e studentëve, mësimdhënësi duhet të jetë i afrueshëm, pozitiv dhe i zoti.

7) Ata duan mësues që vlerësojnë kohën e studentëve të tyre.

Shtë e rëndësishme të merret parasysh çdo përpjekje që bën studenti. Mësuesi duhet të tregojë vlerësim për studentët e tij dhe një mënyrë e mirë është të vlerësojë përpjekjen dhe kohën që studenti i kushton të mësuarit.

8) Ata duan mësues që i sfidojnë ata.

Mësuesit duhet të sfidojnë studentët e tyre, pavarësisht nëse është një projekt në klasë apo i sfidojnë ata për të bërë një detyrë krijuese.

9) Studentët duan që të lejohet koha.

Ajo që një mësues po përpiqet të mësojë mund të marrë shumë kohë, prandaj jepuni studentëve tuaj kohë dhe hapësirë ​​për të thithur mësimet e tyre. Koha për të menduar, reflektuar dhe përpunuar.

10) Studenti dëshiron të vlerësohet.

Nxënësit duan të dinë që mësuesi ka vëmendjen e tij ose të saj. Mësuesi duhet të bëjë komente pozitive drejtuar secilit nxënës në veçanti.

11) Ata duan mësues që i motivojnë ata të marrin pjesë në klasë.

Mësuesi duhet të bëjë pyetje; duke i lënë studentët të ndajnë pikëpamjet e tyre mbi një temë, edhe nëse largohen nga tema. Jepi studentit mundësinë të tregojë mendimet e tij.

12) Ata duan mësues që falin.

Kolegji nuk është shkollë detare. Mësuesit, si studentët, duhet të jenë fleksibël dhe të lehtë për tu kuptuar.

13) Ata duan mësues që mund të lidhen me ta.

Ata duan mësues që u besojnë. Kjo do të thotë që mësuesi duhet të përcjellë ndjeshmëri. Kjo kërkon kohë dhe përpjekje.

14) Ata duan mësues që trajtojnë të gjithë studentët në mënyrë të barabartë.

Studentëve nuk u pëlqen një mësues që favorizon studentë të caktuar mbi ta. Ata duan një mësues i cili është i nivelit të lartë dhe vlerëson përpjekjet e secilit student individual.

A ju pëlqeu ky artikull? Ndajeni atë me shokët e klasës, rrethin e prindërve ose kolegët tuaj.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.