9 udhëzime të thjeshta për të kapërcyer dhe kapërcyer ndrojtjen

Ndrojtja Ashtë një cilësi që zgjon mirëkuptimin, por rikonfirmimi i vetvetes nuk ndihmon për ta kapërcyer atë.

Ne të gjithë jemi të trembur në një farë mënyre Por kur kjo tendencë rritet, ndrojtja mund të bëhet problem. Personi i ndrojtur është i pasigurt dhe hezitues, duke mos ditur si të veprojë në një takim pune apo në një aheng me miqtë.

Mos e humbisni videon në fund të artikullit me disa këshilla për njerëzit e ndrojtur nga një ekspert në komunikimin verbal.

Këta njerëz shpesh ndihen ndryshe nga të tjerët, të izoluar dhe jo shumë pjesëmarrës, dhe megjithëse luftojnë me të gjitha forcat për të qenë të shoqërueshëm dhe komunikues, ata gjithmonë presin me padurim fundin e takimit shoqëror, sepse ndihen të pakëndshëm, kanë frikë të gabojnë dhe pushtohen nga turpi paralizues.

Njeriu i ndrojtur përpiqet të mbetet pa u vënë re, por në më shumë se një rast, dhe pikërisht për këtë arsye, të gjithë përfundojnë duke e vërejtur atë, pasi që kur ai përpiqet të sillet në mënyrën e duhur, siç mendon se të tjerët presin që ai të bëjë, ai humbet natyrshmërinë dhe vepron në një mënyrë të detyruar.

Isshtë gjithashtu shumë e shpeshtë që ata që ndiejnë ndrojtje si një peshë autokritikë e ekzagjeruar dhe nënvlerësim i aftësive të tyre; në fakt, vetë të ndrojturit janë kritikët e tyre më të këqij dhe e kalojnë jetën e tyre duke kërkuar më shumë sesa është e nevojshme të përpiqen të kapërcejnë atë që e shohin si një defekt, veçanërisht në këtë shoqëri kërkuese dhe konkurruese.

Cilat janë shkaqet?

Ndrojtja është e falsifikuar në fëmijëri. Megjithëse ka fëmijë shumë të ndrojtur, është në adoleshencë kur ndodh një moment kritik që mund të përfundojë modelimin e kësaj cilësie.
Nuk ka asnjë faktor të vetëm që përcakton formimin e ndrojtjes, por ato ekzistojnë udhëzimet arsimore dhe modelet e marrëdhënieve me prindërit që mund ta nxisin atë. Ata dallohen midis tyre:

1) Mbrojtja e tepruar e tepërt:

Njerëzit që kanë pasur prindër shumë mbrojtës, të cilët nuk i kanë lejuar ata të lidhen lirisht ose të përballen me probleme, kanë vështirësi në marrjen e përgjegjësisë për sjelljen e tyre dhe të bëjnë gjëra për veten e tyre, në mënyrë që në situata të reja ose kompromentuese të mos kenë burime për t'u përballur me ta dhe kanë vetëvlerësim të ulët.

2) Një shtrirje e madhe:

Kur prindërit kërkojnë shumë nga fëmijët e tyre, duke qenë gjithnjë në krye të tyre për të bërë gjëra me një shkallë të lartë perfeksionizmi ose në mënyrën që e shohin të arsyeshme, fëmijët përfundojnë duke zhvilluar një ndjenjë inferioriteti dhe faji, gjithmonë duke u ndjerë të pasigurt. ndaj një tërheqjeje në sjelljen e tyre nga frika se mos bëjnë gjëra të gabuara ose nuk përmbushin ato që priten prej tyre.

3) Ndrojtja e prindërve:

Ndrojtja nuk trashëgohet, por nëse keni pasur prindër me vështirësi në komunikim dhe shprehje, me pak miq dhe kontakte, fëmijët mund të ndjekin shembullin e tyre dhe të mos jenë shumë pjesëmarrës.

4) Përvojat e këqija:

Nëse keni përjetuar situata të caktuara, të tilla si kritikimi ose tallja nga shokët e shkollës, mos pranimi i mirë në një vend pune apo edhe një dështim dashurie mund ta bëjë personin më të tërhequr, të ndrojtur ose të rezervuar.

5) Komplekset:

Njerëzit që ndihen të vetëdijshëm për disa kufizime fizike ose psikologjike (ndjehen shumë të trashë ose të hollë, të gjatë ose të shkurtër, një lloj të caktuar të hundës ...) zakonisht përfundojnë duke rritur karakteristikat e ndrojtjes.

9 këshilla për të kapërcyer ndrojtjen sociale.

1) Filloni të vogël.

Ndrojtja nuk mund të kapërcehet brenda natës. Goodshtë mirë të ndërmarrësh hapa të vegjël, duke i vendosur vetes qëllime të vogla dhe. Mbi të gjitha, jini këmbëngulës. Ekspozoni veten në takime të vogla ose ndërveprime shoqërore në një mënyrë graduale.

2) Mos u copëtoni.

Ndonjëherë ka kritika që na lëndojnë, por kjo nuk është arsyeja pse ju duhet të prisheni. Necessaryshtë e nevojshme të kapërcehen ato momente në mënyrë që të ecim përpara.

3) Jepi vetes një armëpushim.

Mos kritikoni aq shumë veten. Relaksohuni dhe jini më fleksibël me veten.

5) Mos e mbyll veten.

Kur ndieni se po prisheni është kur duhet të luftoni më shumë për të ecur përpara dhe për t'u hapur me të tjerët.

6) Ju nuk i merrni gjërat personalisht.

Kur bashkëveprojmë me njerëz, është normale që të shfaqen mospërputhje, mosmarrëveshje ose mendime të ndryshme nga tuajat. Nuk ka të bëjë me ju, askush nuk po ju sulmon. Ata e shohin realitetin vetëm në një mënyrë tjetër se ju.

7) Relaksimi është thelbësor.

Ju nuk mund të jeni kaq të tensionuar para një tubimi shoqëror. Ju duhet të mësoni të relaksoheni në ato momente: ju mund të vizualizoni diçka në mendjen tuaj që ju relakson ose ta përqendroni vëmendjen tuaj në diçka që ju jep paqe.

Shprehja e trupit duhet të jetë e natyrshme, jo e detyruar. Relaksoni këmbët, krahët dhe shmangni ngurtësinë.

8) Jini të natyrshëm.

Kjo përkthehet të jesh vetvetja. Mos u mundo të jesh dikush që nuk je. Gjeni vendin tuaj dhe vendosuni. Mos reagoni tepër.

Libra me interes

1) "Siguria emocionale" nga Gael Lindenfield (Ed. Kairós).

2) "Komunikim efektiv" nga Lair Ribeiro (Ed. Urano).

3) "Sigurisht për ju" nga Beatrice Poschenrieder (Ed. Robin Book).

Nga Lourdes Mantilla (psikolog) në Trupi dhe mendja.

Unë ju lë me Një video në disa këshilla për njerëzit e ndrojtur nga një ekspert në komunikimin verbal:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hoze Karlos dijo

  Përshëndetje, emri im është José Carlos. Më pëlqente artikulli juaj, faleminderit për informacionin. Kam vuajtur nga probleme të këtij lloji për shumë vite, nuk mund të shihja një rrugëdalje, lexova për të, bëra disa hulumtime, dhe më në fund përmes një shoku vendosa të provoj një kurs, në fillim me dyshime, por e vërteta është se më ndihmoi shumë.

  të fala

 2.   Tumori Manfaat Daun Sirsak Untuk dijo

  Mos u zgjat shumë edhe pse dera është e mbyllur, pasi mund të ketë akoma dyer të hapura një shans më shumë për ju

 3.   Mariela Perez dijo

  Unë identifikohem me këtë artikull

 4.   Mariela Perez dijo

  Por artikull shume i mire, faleminderit !!

bool (e vërtetë)