Ne ju japim disa këshilla për të ditur se çfarë të bëni kur të mërziteni

El mërzia Ka qenë një temë shumë e diskutueshme bisede për shumë mosha, në të cilën kanë marrë pjesë filozofë, shkencëtarë të rëndësishëm dhe njerëz të famshëm me karakter të madh, duke u përpjekur të kuptojnë se si ta luftojnë atë në mënyrë që të kenë një jetë më produktive dhe më pak të lodhshme.

Shumë njerëz besojnë se mërzitja ka të bëjë me vendin që i rrethon, duke qenë totalisht i gabuar pasi kjo bazohet në bezdi të shkaktuar nga veprimet rutinë, të cilat një individ mund të përsërisë vazhdimisht në një pikë të caktuar që madje e shqetëson atë. Kjo "gjendje shpirtërore" mund të jetë aq e fortë sa që disa njerëz mund të jenë në vendet më të famshme, më të bukura ose befasuese dhe ata ende do ta ndiejnë këtë ndjenjë të rrjedhshme.

Metoda kryesore për të luftuar atë dhe di çfarë të bësh kur ka mërzi, është të njohësh shijet e veta, të jesh në gjendje të përcaktosh se cilat aktivitete janë vërtet të apasionuara, sepse ky është burimi kryesor i jetës dhe lumturisë.  Në realitet, njerëzit janë ata që krijojnë mërzi, me qëndrimet e tyre, pa marrë parasysh sa pozitivitet ekziston rreth tyre, kjo ndjenjë mund të jetë aq e fortë sa që vetëm me vullnetin e vet mund të kapërcehet dhe të përfitojë nga koha për të kryer aktivitete produktive për njohuri dhe shëndet.

Çfarë është mërzia?

Mërzia përcaktohet si një gjendje reaktive emocionesh në të cilën individi ka perceptimin se bota e bezdis dhe e bezdis, sepse ai ndjen se jeta e tij është rutinë, kështu që ai nuk gjen kuptim të vazhdojë të jetojë ose të bëjë aktivitete të reja.

Kjo ndodh pasi një person nuk gjen kuptimin e gjërave, ose nuk gjen aktivitete që ata janë vërtet të interesuar të praktikojnë, gjë që shkakton ndjenja krejtësisht negative si trishtimi dhe bezdia nga njerëzit e tjerë.

Pasojat e mërzisë

Kjo mund të shkaktojë njerëz që vuajnë nga situata që vënë në rrezik mirëqenien e tyre fizike, sociale dhe mendore, sepse koha e lirë shkakton zakone të këqija, të tilla si konsumimi i tepruar i drogës, alkoolit, duhanit, sjellja agresive ndaj njerëzve të tjerë, karakteri i keq, mungesa e interesi për jetën, vetë-flakërimi, vetëvrasjet, praktikat e pahijshme ose të paligjshme ndër të tjera.

Për këtë arsye, ka një rëndësi të madhe di të sulmojë mërzinë, jo vetëm me argëtim dhe aktivitete interesante, por gjithashtu duke mësuar se si të keni një qëndrim pozitiv gjatë çdo lloj situate, si ajo thënia që shkon kështu "në mot të keq, fytyrë të mirë".

Falë këtij shteti, problemet sociale si krimi, varësitë, mungesa e arsimimit, papunësia, ndër shumë të tjera, janë rritur dukshëm, pasi njerëzit humbin ndjenjën e tyre të interesit dhe rëndësisë për gjërat që po bëjnë, për faktin e thjeshtë të mosnjohjes si ta menaxhoni ditën tuaj për të ju dhënë një kuptim të mirë.

Di çfarë të bësh kur të mërzitesh

Shumë njerëz nuk dinë çfarë të bëjnë kur goditja e mërzisë, kështu që ata përfundojnë duke bërë gjëra boshe që sjellin pasoja të këqija siç shihen në pjesën e sipërme, për këtë arsye do të tregohen disa këshilla për të shmangur situata të tilla.

Gjeni atë për të cilën jeni të apasionuar

Mund të duket e vështirë, sepse disa njerëz kanë frikë të pranojnë ose të tregojnë talentin e tyre më të mirë, kështu që ata i lënë mënjanë, duke i harruar dhe duke i hedhur poshtë, gjë që është krejtësisht fatale dhe është faktori kryesor i mërzisë për të hyrë në jetë .

Gjetja e aktivitetit që mbush frymën me jetë është gjëja më e mirë për të bërë kundër mërzisë, pasi që kur po bëni atë që ju entuziazmon, nuk mund të ndiheni kurrë në këtë gjendje.

Mënyra më e mirë për të gjetur këtë aktivitet është duke provuar gjëra të reja, të cilat tërheqin vërtet vëmendjen, sepse edhe ky është sekreti i suksesit të personazheve të mëdhenj të kohës, ata përqendruan mendimet e tyre më të mira dhe arritën t'i bënin ëndrrat e tyre asetin më të mirë të tyre.

Bej ushtrime

Ka njerëz që besojnë se ushtrimet janë gjëja më e keqe që mund të ekzistojë, dhe thjesht duke menduar për to prodhon mërzi totale dhe lodhje mendore, por kjo sepse ata nuk kanë gjetur aktivitetin fizik ideal për ta, pasi që të gjithë ata kanë një sport që ai është i apasionuar pas

Ka aktivitete fizike të cilat nuk kërkojnë përpjekje të mëdha fizike, por më tepër mendore, të tilla si shahu, i cili gjithashtu konsiderohet një sport, sepse ushtron mendjen.

Ushtrimet e praktikuara të paktën 1 orë në ditë nuk mund të justifikohen, sepse ka mjaft kohë kur dëshironi, megjithëse shumë zgjedhin të bëjnë një mijë justifikime për të mos bërë këto aktivitete.

Vendos qellimet

Kjo është një nga mënyrat më të mira për të shmangur mërzinë e ditës në ditë, falë faktit se vetë propozimi i objektivave e bën trurin të sfidojë vetë, duke gjetur një interes më të madh për aktivitetet më monotone.

Të mendosh edhe për aktivitetin më budalla, siç është të bësh shtratin pasi të ngrihesh çdo mëngjes, por ta shohësh atë si një sfidë të përditshme, bëhet krejt interesante, dhe aq më tepër nëse qëllimi arrihet dhe mendon ta urosh veten me një dhuratë.

Krijoni hobi

Nëse ka pak kohë në ditë, rekomandohet shumë të vendosni disa aktivitete që ofrojnë virtyte të tilla si luajtja e një instrumenti, leximi, shikimi i filmave, mësimi i gjuhëve të tjera, bërja e skulpturave ose vizatimeve, mësimi i gjërave të reja të tilla si riparimi i pajisjeve elektronike, ndër të tjera.

Sa më i zënë me punë gjatë ditës, aq më pak personi do të ketë shans të ndihet i mërzitur, sepse arsyeja kryesore pse ndodh kjo gjendje është për shkak të mungesës së aktiviteteve gjatë ditës.

Regjistrohuni në kurse

Ashtu si hobi, kurset mund të jenë shumë produktivë për jetën e një personi, dhe ata madje mund të mësojnë gjëra që nuk kanë menduar kurrë t'i bëjnë më parë, të tilla si artet e kuzhinës, duke luajtur instrumente, duke kënduar, vallëzuar, zdrukthtari midis mijëra kurseve të tjera në të cilat ju mund të bëni marrin pjesë

Kurset janë shumë të dobishme, sepse ato mund të kenë një peshë në kurrikulë, duke dhënë mundësi më të mëdha pune që më parë nuk kishin qasje.

Argëtohuni pa marrë parasysh se çfarë mendojnë të tjerët

Shumica e atyre që vuajnë mërzi të vazhdueshme edhe në vendet më qesharake të këtij planeti, është për shkak se ata kanë frikë nga ajo që njerëzit e tjerë mund të mendojnë për ta, duke qenë të vetëdijshëm për veprimet e tyre, dhe madje duke shmangur aktivitetet nga frika e refuzimit.

Strategjia më e mirë që mund të merret në këto raste është të konsiderojmë se të gjitha qeniet njerëzore janë të barabarta, kështu që të menduarit e të tjerëve në lidhje me mënyrën e të qenurit duhet të ketë frikë, si dhe duhet të jetë e qartë se cilat janë aktivitetet që ato janë të pasionuar në mënyrë që të mos ndihen të turpëruar duke i bërë ato.

Shmang monotoninë

Duhet të përpiqeni ta shmangni atë plotësisht, pasi ky është një burim shumë i lartë i mërzisë, por për këtë duhet të jeni shumë spontan, duke planifikuar aktivitete të ndryshme të paktën çdo fundjavë të re që vjen.

Midis rekomandimeve është që të shkoni në kinema sa herë që ka një premierë të re, të dilni nëpër bare, diskoteka, lojëra bowling, të ndani me miqtë, të shkoni në plazhe ose pishina, të bëni pazar, të vizitoni të afërmit, të bëni një udhëtim, midis të tjerët.

Në mendimet psikoanalitike, mërzia përcaktohet si ajo që nevojitet, ose ajo që nuk është arritur, për të cilën krijohet një dëshirë e madhe duke mos pasur atë, kjo gjendje shkakton ndjenja shumë të thella trishtimi dhe krejtësisht në kundërshtim me vetëdijësimin.

Ky është shkaku kryesor i zakoneve të këqija dhe devijimit të të rinjve, për këtë arsye duhet të merrni parasysh ato që lexoni këtu, dhe të vini në praktikë këto veprimtari dhe qëndrime të mrekullueshme për të arritur prosperitet dhe sukses në jetë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.