Çrregullimet e pasqyruara në 9 fotografi

Fotografi John William Keedy përpiqet të kap çrregullime të tilla si ankthi dhe neuroza në fotografitë e tij. Puna e tyre pasqyron sjellje që konsiderohen "anormale".

Rezultati përfundimtar është shumë interesant dhe është një dritare përmes së cilës ne shikojmë në jetën e njerëzve që vuajnë nga sëmundje mendore.

foto tregon tjetër na duart e një personi anonim i cili e kupton një nga ato instrumente që kanë një pe për të pastruar dhëmbët për të pastruar mbetjet e ushqimit mes dhëmbëve. Brenda lavamanit janë dhjetëra prej këtyre enëve të përgjakshme dhe ai ka më shumë se një duzinë të gatshëm për t'u përdorur. Qartë, Keedy po pasqyron sjelljen obsesive-kompulsive të një personi që ndihet i detyruar të pastrojë vazhdimisht dhëmbët e tyre.

çrregullim obsesiv kompulsiv

Fatkeqësisht nuk kam gjetur ndonjë faqe që flet për kuptimin e secilës fotografi të veçantë. Pra, ka disa fotografi që nuk e di se çfarë lloj çrregullimi pasqyrojnë, të tilla si më poshtë:

nevrozë

Fotoja tjetër tregon një grumbull paketash të grumbulluara përpara një dere, duke sugjeruar se ajo është shtëpia e një individ jashtëzakonisht agorafobik që e ka të vështirë edhe të hap derën.

agorafobia

Një fotografi tjetër që pasqyron a çrregullim obsesiv kompulsiv:

çrregullim obsesiv kompulsiv2

Keni frikë nga errësira?

çrregullim

Bëhu më mirë, bëhu më mirë, bëhu më mirë ... fiksimi me përsosmërinë shumë tipike për çrregullimin obsesiv kompulsiv.

perfeksionizëm

Asnjë ide:

çrregullime

Çrregullimi obsesiv kompulsiv

neuroza obsesive

Dyshimet: Çrregullimi obsesiv kompulsiv? Mbyll vrimat "e mundshme" në mënyrë që dora të mos "kontaminohet":

mani


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jazmine dijo

  Ai me gardh më dukej sikur donte të pasqyronte klaustrofobinë, ose të ndjehej i kufizuar. Nga ana tjetër, mund të jetë edhe dikush që i përmbahet së kaluarës, pasi që rreth e rrotull mund të shihni ndërtesa moderne dhe shtëpia e tij ka ende një oborr të papastër dhe një ajër "rural". Tashmë për shkak të vizatimeve në mure, ato mund të nënkuptojnë një mani, të tilla si ushtrime ose meditime (bimët në sfond na kujtojnë një hapësirë ​​Zen).
  Ai me shumë çelësat kujtoi mua e paranojës, duket se personi bllokon të gjitha dyert brenda shtëpisë për të ndjehen të sigurt.
  Kjo e fundit mund të jetë gjithashtu një fobi të parave të shpenzimeve, duket se kjo fiks nuk është më e dobishme dhe vazhdon të mbajë atë.
  Ato janë përshtypjet që ato foto më kalojnë.