A është zhvillimi personal për mua?

zhvillimin personal

Imazhi: Egongade

Zhvillimi personal mund t'ju sjellë përfitime të shumtaPor a keni mendim për të filluar këtë aventurë?

A është zhvillimi personal një mundësi e përshtatshme për ju, bazuar në njohuritë dhe prirjen tuaj?

Ka njerëz që e përçmojnë këtë lloj lënde. Le të krahasojmë dy vende, ose, më mirë akoma, 1 vend dhe një kontinent: Spanjën dhe Amerikën Latine. Ndërsa në Spanjë ka një tendencë për të diskredituar këtë lloj njohurie, në Amerikën Latine ndodh e kundërta. Vendos çështjen e Argjentinës. Argjentinasit janë shumë të dhënë për të psikoanalizuar gjithçka dhe ka psikologë shumë të mirë.

Le të themi se ka 3 elementë thelbësorë për këtë aventurë:

1) Paraqitja.

2) Njohuri.

3) Angazhimi.

1) Gatishmëria për zhvillim personal

prirje zhvillimi personal

Imazhi: Frogmuseum2

Në thelb ka të bëjë me dëshirën dhe energjinë:

a) Ju fitoni: Shtë e nevojshme të keni arritur një pikë në jetën tuaj ku të ndieni se dëshironi të rriteni brenda, të përmirësoheni si person.

b) Energjia: Nëse keni mjaft dëshirë, energjia do të vijë vetvetiu. Sidoqoftë, është një energji që duhet t'ju zgjasë gjithë jetën sepse kjo garë drejt rritja personale është një garë në distanca të gjata.

Importantshtë e rëndësishme që kjo dispozitë të jetë e orientuar në radhë të parë zgjidhni problemet tuaja ose, të paktën, për t'i kontrolluar ato. Më vonë, dhe pasi problemet tuaja të kontrollohen, ju mund të kushtoni të gjitha përpjekjet tuaja për t'u rritur në brendësi.

Kjo dispozitë për përmirësimin e vetë duhet të përcaktohet shumë në mendjen tuaj.

2) Njohuri për rritjen tuaj personale.

njohuri për zhvillimin personal

Imazhi: Behance

Elementi tjetër ka të bëjë me marrjen e njohurive të nevojshme për t'ju drejtuar në zhvillimin tuaj personal. Kjo njohuri mund të vijë nga dy burime:

a) E jashtme: libra, konferenca, bashkëveprim me njerëz, ...
b) E brendshme: përmes ushtrimeve të introspeksionit mund të zbuloni se çfarë është më e mira për ju sepse askush nuk ju njeh më mirë se vetja juaj. të menduarit është një mjet i shkëlqyeshëm që mund ta përdorni për këtë qëllim.

Përvetësimi i njohurive kërkon kohë. Leximi përfshin kohë, si dhe meditim. Sa i përket burimeve të jashtme të njohurive, duhet të jeni shumë të kujdesshëm me zgjedhjen tuaj. Ju duhet të dini se si të dalloni atë që është gojore e thjeshtë nga njohuritë që vijnë nga një studim i zbatuar mirë.

3) Angazhimi për rritjen tuaj personale.

angazhimi për zhvillimin personal

Imazhi: Ben Heine.

Nëse tashmë e keni provizionin, e keni vetëm fitojnë zotimin për të marrë njohuritë.

Angazhimi është një pjesë thelbësore e këtyre tre elementeve. Do t'ju duhet kur dëshira juaj të lëkundet ose kur nuk merrni rezultatet që kërkoni. Vetëm këmbëngulja do të çojë në sukses.

Epo, është mirë për sot. Ne tashmë kemi analizuar tre elementë që ju duhen për të arritur përmirësimin tuaj personal. Nëse jeni të gatshëm të merrni këto elemente, atëherë sukses do të jetë pasoja.

Kjo varet nga ju. Unë ju tregoj rrugën por nuk mund ta udhëtoj për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)