10 çelësa për të përmirësuar vetëvlerësimin tuaj

Këtu të lë me 10 çelësa për të pasur një vetëvlerësim më të mirë:

1) Vetëvlerësimi formohet nga një grup besimesh që kemi për veten tonë. Nëse besojmë se jemi të pavlefshëm, padyshim që do të ndihemi keq dhe ka të ngjarë që mund të prekemi nga një depresion.

Përmirësoni vetëvlerësimin tuaj Ky koncept, besimi që kemi në vetvete, është ai që do të përcaktojë nëse kemi apo jo një jetë të kënaqshme. Nuk ka rëndësi se si sillesh. Nëse BESONI se jeni kompetent, i sinqertë, një person i mirë, ... do të keni një vetëvlerësim të lartë dhe në këtë mënyrë jeta ka më shumë të ngjarë të të buzëqeshë.

Ky vlerësim pozitiv i vetëvlerësimit duhet të ndodhë në një mënyrë spontane, automatike ose të pavetëdijshme.

2) Teoritë e fundit rreth vetëvlerësimit sugjerojnë që deklaratat vlerësuese si për shembull "Unë jam i mirë në tenis" Ato ndihmojnë në ndërtimin dhe forcimin e një besimi pozitiv për veten tuaj.

3) Një faktor tjetër kryesor për ndërtimin e vetëvlerësimit të shëndetshëm është aftësia e personit për të respektuar dhe mbrojtur interesat dhe nevojat e tyre.

4) Njerëzit me një nivel të mirë të vetëvlerësimit kanë rrënjosur thellë një seri të vlerat dhe parimet dhe ata janë të gatshëm t'i mbrojnë ata edhe kur hasin kundërshtim ndaj tyre.

5) Mos jini shumë kritik ose të ngurtë me vetveten.

6) Di të merresh me inteligjencë nga kritikat e të tjerëve.

7) Keni një qëndrim pohues para të tjerëve.

8) Refuzoni perfeksionizmin.

9) Nxirrni fajin nga mendimet tona. Faji është një nga ndjenjat më të paafta.

10) Keni një qëndrim pozitiv para jetës. Kjo nuk do të mohojë realitetin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Elisa Isabel Betancio Cuevas dijo

  VETVLERSIMI LUAN NJ ROL THEMELOR N IN VIZIONIN TON OF T L JETS

 2.   Alicia gaona dijo

  themelor

 3.   Javi dijo

  Ndihmë e shkëlqyer, faleminderit shumë.

  1.    Jasmine murga dijo

   Sa mirë që ju ka ndihmuar Javi.

   Një përshëndetje

 4.   Belkis Perez dijo

  Epo vetëvlerësimi im është në dysheme

 5.   Belkis Perez dijo

  Sot është një ditë që ndihem fajtore për gjithçka edhe pse e kam parë veten shumë gabim në zgjedhjen e partnerit tim

bool (e vërtetë)