10 cilësi të njerëzve të njohur për të qenë më krijues

Në këtë artikull ne do të përpiqemi të zbulojmë se cilat janë 10 cilësi të rëndësishme për t'u bërë një person më krijues.

Për të vendosur këto 10 cilësi, unë do të bazohem në hulumtimin e 10 personave që janë njohur në të gjithë botën për punën e tyre krijuese brenda tregtisë së tyre. Le ta shikojmë cilat tipare të personalitetit ju ndihmuan të jeni më krijues në punën tuaj dhe bëni një ndryshim:

1) Përsosmëria e Steve Jobs.

Punë steve Themeluesi i Apple ishte një perfeksionist i jashtëzakonshëm. Në disa raste, unë kam folur tashmë që perfeksionizmi mund të jetë joproduktiv në jetën tonë, sepse na pengon të ecim përpara dhe na streson. Megjithatë, kjo karakteristikë është shumë e zakonshme në personazhet e mëdhenj të historisë të cilët shquheshin për të qenë më të mirët në punën e tyre.

Perfeksionizmi i Steve Jobs na la një nga anekdotat e tij më të habitshme të jetës së tij: Jobs madje thirri Google për t'u thënë atyre se gradienti i verdhë në "O"-në e dytë nuk ishte plotësisht i drejtë. Burim.

Steve Jobs ishte protagonist i një prej fjalimeve më motivuese që qarkullon në internet:

2) Qëndrueshmëria e Beethoven.

Beethoven kishte një pasion për muzikën dhe shurdhimi i tij nuk e pengoi që të vazhdojë të ushtrojë thirrjen e tij. Shurdhimi i tij ishte progresiv, por ai vazhdoi të kompozonte kryevepra të tilla si Simfonia e Nëntë. Ai e kishte muzikën në kokë dhe kompozonte nga kujtesa.

Pa atë këmbëngulje, të ushqyer nga pasioni i tij i madh për muzikën, Beethoven do të ishte dorëzuar në këtë fatkeqësi të madhe që shurdhësia donte të thoshte për një muzikant.

3) Vetëbesimi i Walt Disney.

Walt Disney u punësua për të punuar në gazetë Star City Kansas. Ai më vonë u pushua nga puna për të tijën "Mungesa e kreativitetit". Vite më vonë, Kompania Walt Disney do të blinte ABC, e cila zotëron The Kansas City Star. A nuk është kjo ironike?

Kjo prapambetje dhe kritika e drejtpërdrejtë e personalitetit të tij nuk e preku aspak. Ai besoi në vetvete dhe në mundësitë e saj për të krijuar industrinë më të madhe argëtuese të njerëzimit

4) Konkurrenca e Henry Ford.

edison dhe ford

Dy personazhe të shkëlqyeshëm në histori duke biseduar: Edison dhe Henry Ford.

Një episod jo shumë i njohur në jetën e Henry Ford është se ky njeri gati bleu ferrariPor kur marrëveshja ra, Henry Ford vendosi të ndërtonte një makinë për të shtypur italianët, Ford CT40. Burim

Padyshim, vitet kanë treguar që Ferrari është ende makina sportive më luksoze dhe me performancë të lartë, por ky episod demonstron se tipari i karakterit Henry Ford që e çoi atë të bëhej zot dhe mjeshtër i industrisë së automobilave.

5) Pasioni i Albert Ajnshtajnit për dijen.

Albert Einstein nuk do ta kishte postuar teorinë e tij të famshme të relativitetit nëse nuk do të kishte studiuar në thellësi ata që para tij tashmë kishin dhënë kontribute të mëdha në fushën e tij të studimit, të tilla si Henri Poincare dhe Hendrik Lorentz.

Ai lexoi me shumë pasion librat e njohur të shkencës së Aaron Bernstein.

Kjo tregon se pa një përgatitje të shkëlqyeshme të bazuar në studim, talenti shpesh prishet.

6) Imagjinata e Leonardo Da Vinci.

Leonardo Da Vinci konsiderohet njeriu më i talentuar ndonjëherë. Piktor, shpikës, skulptor, shkrimtar, ... Sidoqoftë, ajo që bie më shumë në sy tek ai ishte imagjinata e tij. Kapaciteti i tij krijues e bëri atë të krijojë ide që nuk ekzistonin në kohën e tij, të tilla si helikopteri, nëndetësja ose makina.

7) Guximi i Galileo Galilei.

Galileo Galilei ishte njeriu i parë që demonstroi dhe deklaroi atë toka nuk ishte qendra e universit ajo vërtitej vetëm rreth diellit. Ai u akuzua për herezi nga Kisha Katolike por filloi një revolucion të madh shkencor që u vazhdua nga Njutoni.

Shumë herë në punët tona duhet të rrezikojmë, ofrojnë alternativa ndaj të vjetrave të njohura, pavarësisht nga fakti se këto ide të reja shpesh shkojnë kundër asaj që postulohet si gjëja e duhur për të bërë.

8) Optimizmi i Stephen Hawking.

Stephen Hawking, megjithë sëmundjen e tij progresive, nuk e ka lënë pas dore personalitetin e tij të veçantë të pajisur me optimizëm të madh dhe një sens të mprehtë humori. Kohët e fundit kam lexuar atë e vetmja sëmundje degjenerative që ekziston është trishtimi.

Një nga episodet më të famshëm në jetën e Hawking ndodhi më 28 qershor 2009 kur ai organizoi një aheng për udhëtarët e ardhshëm të kohës. Siç e priste Hawking, askush nuk e ndoqi atë.

9) Guximi i Salvador Dalí.

dali dhe një rinoceront

Salvador dalí dhe një rinoceront.

Dalí nuk e la mënjanë personalitetin e tij të çuditshëm pavarësisht famës së madhe në të gjithë botën që fitoi. Me siguri, ajo çuditshmëri ishte pjesë e talentit të tij të madh. Ai nuk e la mënjanë. Ai vazhdoi të ishte vetvetja, duke ruajtur vizionin e tij të veçantë të jetës, përballë kritikave nga shumë bashkëkohës të tij.

10) Aftësia e Mozartit për të mësuar.

Mozart është një nga ata njerëz tek të cilët talenti i tij i madh u vërejt shumë më herët, me pesë vjet ai tashmë ishte duke kompozuar veprat e tij muzikore. Megjithatë, talenti i tij ushqehej nga aftësia e tij për të mësuar nga mjeshtrat e mëdhenj muzikorë të kohës së tij.

Mozart, ashtu si Dalí, përfshiu personalitetin e tij të çuditshëm në zhvillimin e talentit të tij të madh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rafael dijo

  Faleminderit sepse për secilin mesazh tuajin zgjidhni shpirtin tim
  duke dëgjuar ose dëgjuar, por i vlerësoj këngët që tashmë i dëgjoj
  se me ta do të kem këshilla dhe mësoj të jap edhe këshilla
  për ty.