+30 frazat më të mira të Seneca

Seneca ishte një filozof i madh

Më 12 Prill, Pas Krishtit 65, një nga filozofët më të mëdhenj të Perandorisë Romake vdiq: Lucio Anneo Seneca. Një filozof stoik që na la fraza të mëdha në jetën e tij dhe një libër që konsiderohet sot si një manual autentik i vetë-ndihmës. Bëhet fjalë për esenë e tij Letra drejtuar Lucios.

Ne do t'ju ofrojmë frazat e tij më të mira në mënyrë që të kuptoni më mirë mendimin e tij dhe pse ai vazhdon të jetë një referencë për shumë sot.

Ky mendim dhe eksponent maksimal i rrymës filozofike të njohur si Stoicizëm, lindi rreth vitit 4 para Krishtit dhe vdiq në vitin 65 pas Krishtit, kur u ndie i detyruar të merrte jetën e tij. Ajo kishte një rëndësi të madhe në Perandorinë Romake gjatë themelimit të Perandorit Nero na ka dhënë reflektime të mëdha. Reflektimet e tij kanë të bëjnë me moralin në pjesën më të madhe dhe asnjë prej tyre, deri më sot, nuk ka humbje.

Në këtë mënyrë mund të shohim se si qenia njerëzore vazhdon të mendojë për moralin praktikisht të njëjtë ... pavarësisht shekujve që kalojnë. Mos harroni më poshtë disa nga ato fraza të famshme dhe atë Ju nuk mund ta humbisni mundësinë për t'u takuar dhe reflektuar mbi ta.

Seneca citon

 • Ne nuk guxojmë për shumë gjëra sepse ato janë të vështira, por janë të vështira sepse nuk guxojmë t’i bëjmë.
 • Zemërimi: një acid që mund të dëmtojë më shumë enën në të cilën është ruajtur sesa çdo gjë mbi të cilën është derdhur.
 • Miqësia është gjithmonë e dobishme; Dashuria ndonjëherë dhemb.
 • E gjatë është rruga e mësimdhënies përmes teorive; të shkurtër dhe efektiv përmes shembujve.
 • Trishtimi, edhe pse gjithmonë i justifikuar, shpesh është vetëm dembelizëm. Asgjë nuk kërkon më pak përpjekje sesa të jesh i trishtuar.
 • Nuk ka njeri më pak me fat se njeriu që harrohet nga fatkeqësitë, sepse nuk ka asnjë mundësi për të provuar veten.
 • Theshtë i njëjti virtyt të moderosh nga gëzimi si të moderosh nga dhimbja.
 • Aq e madhe është kënaqësia për të gjetur një njeri mirënjohës, saqë ia vlen të rrezikosh të bëhesh një mosbesues.
 • Ai që ka pak nuk është i varfër, por ai që dëshiron shumë.
 • Ajo që ligji nuk e ndalon, ndershmëria mund ta ndalojë.
 • Një burrë pa pasione është aq afër budallallëkut saqë i duhet vetëm të hapë gojën për t'iu dashuruar.
 • Arti i parë që ata që aspirojnë pushtetin duhet të mësojnë është ai i të qenit në gjendje të durojnë urrejtjen.
 • Shpirtrat e fortë gëzojnë fatkeqësi ndërsa ushtarët e patrembur triumfojnë në luftëra.
 • Lartësia e pakënaqësisë është të kesh frikë nga diçka, kur asgjë nuk pritet.
 • Shtë një mbret që nuk ka frikë nga asgjë, është një mbret që nuk dëshiron asgjë; dhe të gjithë mund t'i japim vetes atë mbretëri.
 • Më e dëmshme është pasuria që vjen me lakminë e madhe.
 • Nuk ka njeri më pak me fat se njeriu që harrohet nga fatkeqësitë, sepse nuk ka asnjë mundësi për të provuar veten.
 • Krahët e fatit nuk janë të gjatë. Ata priren të mbështeten te kushdo që është më afër tyre.
 • Trishtimi, edhe pse gjithmonë i justifikuar, shpesh është vetëm dembelizëm. Asgjë nuk kërkon më pak përpjekje sesa të jesh i trishtuar.
 • Arti i parë që ata që aspirojnë pushtetin duhet të mësojnë është ai i të qenit në gjendje të durojnë urrejtjen.
 • Më keq janë urrejtjet e fshehura sesa ato të zbuluara.
 • Dëgjoni edhe të vegjlit, sepse asgjë nuk është e përçmuar tek ata.
 • Një marinar i shkëlqyer mund të lundrojë edhe nëse velat e tij janë me qira.
 • I pakontrolluar, zemërimi shpesh është më i dëmshëm sesa dëmtimi që e provokon atë.
 • Disa konsiderohen të mëdha sepse llogariten edhe piedestali.
 • Nëse i nënshtroheni natyrës, nuk do të jeni kurrë të varfër; nëse i nënshtroheni mendimit, nuk do të jeni kurrë të pasur.
 • Fatkeqësia e paparashikuar na lëndon më fort.
 • Shpirti fisnik zotëron cilësinë e madhe të të qenit i apasionuar pas gjërave të ndershme
 • Ajo që mendoni për veten tuaj ka rëndësi shumë më tepër sesa ajo që të tjerët mendojnë për ju.
 • Harmonia totale e kësaj bote formohet nga një grumbullim natyror i mosmarrëveshjeve.
 • Të domosdoshme janë favorizimet e reja të fatit për të ruajtur lumturinë.
 • Më mirë të shqetësohem me të vërtetën, sesa të kënaqem me lajka.
 • Të mos kesh asgjë që të entuziazmon, që të përndjek, që me sulmin e saj ose me njoftimin e saj vë në provë mashtrimin e shpirtit tënd, duke u hedhur në kohë të lirë pa shqetësime nuk është e qetë, por indolencë.
 • Jeta ndahet në tre herë: e tashmja, e kaluara dhe e ardhmja. Prej tyre, e tashmja është shumë e shkurtër; e ardhmja, e dyshimtë; e kaluara, e vërtetë.
 • Kur jeni në mes të fatkeqësive, është tepër vonë për të qenë të kujdesshëm.
 • Pengesa më e madhe në jetë është pritja për të nesërmen dhe humbja e së sotmes.
 • Nëpër vrazhdë arrini yjet.
 • Pavarësisht se sa fat i madh ka vënë një njeri, ai gjithmonë ka nevojë për një mik.
 • Ai që ka shumë dëshiron më shumë, gjë që tregon se nuk ka aq sa duhet; Por ai që ka mjaft ka arritur një pikë ku i pasuri nuk arrin kurrë.
 • Jeta është si një legjendë: nuk ka rëndësi se është e gjatë, por që është rrëfyer mirë.
 • Një burrë pa pasione është aq afër budallallëkut saqë i duhet vetëm të hapë gojën për t'iu dashuruar.

Seneca të bën të mendosh

 • Dije që kur je shok me veten, je edhe miq me të gjithë.
 • A doni të dini se çfarë është liria? Të mos jesh skllav i asgjëje, i çdo nevoje, i ndonjë shansi, të pakësosh pasurinë në terma të barazisë.
 •  Ajo që ligji nuk e ndalon, ndershmëria mund ta ndalojë.
 • Jetoni me inferiorin ashtu siç do të dëshironit që eprori të jetonte me ju. Bëni gjithnjë me skllavin jo më shumë se atë që dëshironi të bëjë një pronar me ju.
 • Unë do t'ju tregoj se çfarë është kënaqësia e vërtetë dhe nga buron ajo: një ndërgjegje e mirë, qëllime të drejta, vepra të mira, përbuzje për gjëra të rastësishme, ajër i qetë i mbushur me siguri, jeta që shkel gjithmonë në të njëjtën mënyrë.
 • Ai që është i matur është i moderuar; ai që është i moderuar është konstant; ai që është konstant është i patundur; Ai që është i patundur jeton pa trishtim; ai që jeton pa trishtim është i lumtur; prandaj i maturi është i lumtur.
 • Për mendimin tim, nuk ka asnjë njeri që e vlerëson virtytin më shumë dhe e ndjek atë më me dëshirë se ai që, duke mos tradhtuar ndërgjegjen e tij, ka humbur reputacionin e një njeriu të mirë.
 • Shpërblimi i një veprimi të mirë është ta bësh atë.
 • Ne nuk marrim një jetë të shkurtër, por e shkurtojmë. Ne nuk jemi të varfër prej saj, por të pabindur.
 • E gjatë është rruga e mësimdhënies përmes teorive; të shkurtër dhe efektiv përmes shembujve.
 • Asnjë shpresë nuk mbetet e virtytit, kur veset jo vetëm kënaqen, por miratohen.
 • Më mirë vuan të keqen që gjithmonë i frikësohet asaj.
 • Theshtë i njëjti virtyt të moderosh nga gëzimi si të moderosh nga dhimbja.
 • Frika është pikturuar në fytyrë.
 • Aq e madhe është kënaqësia për të gjetur një njeri mirënjohës, saqë ia vlen të rrezikosh të bëhesh një mosbesues.
 • Duhet pritur vdekja që urdhëron natyra.
 • Vullneti është ai që u jep vlerë gjërave të vogla.
 • Nëse mendimet peshojnë, mos i numëroni.
 • Isshtë provë e virtytit t'i pakënaqësh të ligjtë.
 • Ai që ka pak nuk është i varfër, por ai që dëshiron shumë.
 • Asnjë zbulim nuk do të bëhej më nëse do të ishim të kënaqur me atë që dimë.
 • Nuk ka rëndësi që lexoni shumë libra, ka shumë më shumë rëndësi se ato që lexoni janë të mira.
 • Unfshtë e padrejtë t’i bësh keq atij që e bëri më pak.
 • Çdo ditë duhet të gjykojmë një jetë të re.
 • Asnjëherë nuk është shumë për të botuar atë që duhet të dihet.
 • Kur një varkë me vela nuk e di se në cilin port do të shkojë, asnjë erë nuk është e përshtatshme.
 • Nuk ka një pemë të fortë ose të qëndrueshme, por një që era fryn shpesh.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Castillo dijo

  Anneus lucio filozof i madh romak thahet, por për shkak të miqësisë së tij me Saulin ai ishte jo besnik ndaj Romës së madhe, është e mundur që komploti i tij të lehtësojë rebelimet e palestinezëve, egjiptianëve dhe hebrenjve

  1.    anonim dijo

   Shumë e dobishme për ndërtesën time