10 këshilla për të menaxhuar kohën dhe për të qenë më produktiv

Para se të shikoni këto 10 këshilla për menaxhimin e kohës, më lejoni t'ju tregoj këtë video që në vetëm 2 minuta do t'ju bëjë të doni të hani botën.

Kjo video fillon me një të vërtetë të zymtë që duhet ta pranoni dhe ta brendësoni për të kuptuar se duhet të përfitoni nga çdo minutë e kësaj jete:

"Koha është ajo që duam më shumë, por është ajo që përdorim më keq". - William Penn

"Koha është me të vërtetë i vetmi kapital që çdo qenie njerëzore ka dhe e vetmja gjë që ai nuk ka mundësi të humbasë." - Thomas Edison

kohë

A do të dëshironit të kishit më shumë kohë për të bërë gjithçka që keni planifikuar? A nuk po e shfrytëzoni mirë kohën tuaj? A do të dëshironit të ishit më produktiv?

Dhjetë këshillat e mëposhtme janë për t'ju ndihmuar të zotëroni kohën tuaj:

1. Nxitimi nuk duhet ngatërruar me produktivitetin. Njerëzit më të qetë priren të jenë më produktivë sesa ata që vazhdojnë të lëvizin duke u përpjekur të bëjnë 1000 detyra në të njëjtën kohë.

“T BE JENI BUSI NUK SHT E MJAFTUESHME, milingonat janë gjithmonë të zëna. Pyetja është, me çfarë mbani të zënë? Henri David Thoreau.

Histori e shkurtër: Duke përfituar nga koha, nga Jorge Bucay.

2. Mos ngatërroni urgjenten me të rëndësishmen.

"Nëse doni ta shfrytëzoni mirë kohën tuaj, duhet të dini se çfarë është më e rëndësishme dhe pastaj të përqendroheni në të." - Lee Iacocca

3. Çelësi i menaxhimit të kohës është vetë-menaxhimi.

Lajmi i keq është se koha ikën. Lajmi i mirë është që ju jeni piloti ". - Michael Altshuler

Për këshilla mbi vetë-menaxhimin, ju ftoj të lexoni artikullin tim Vetë-disiplina: menaxhimi i kohës.

4. Mos harroni rregullin 80/20 për menaxhimin e kohës. 80% e rëndësisë së asaj që bëjmë brenda një dite gjendet vetëm në 20% të aktiviteteve tona. Prandaj, nëse përqendroheni në 20% të atyre detyrave të rëndësishme, do të ndiheni më produktiv dhe të kënaqur në fund të ditës.

"Një burrë merr vetëm një javë vlerë në një vit, ndërsa një burrë tjetër fiton një vit të plotë në një javë." - Charles Richards

"Unë paguhem jo për numrin e orëve që punoj, por për rëndësinë e problemeve që zgjidh." - Anonim

5. Përdorni një planifikim të mirë për ditën tuaj në ditë. Një axhendë është mjeti më i mirë për menaxhimin e kohës.

6. Lejoni kohë për aktivitetet themelore (hani, flini, jini me miqtë / familjen ...)

7. Lista: Në fillim të çdo dite, shkruani një listë të pikave kryesore të gjithçkaje që dëshironi të përmbushni sot.

8. Përparësia: Pranë secilit artikull në listë, caktoni një "A" për një detyrë të rëndësishme, një "B" për më pak të rëndësishme dhe një "C" për detyrat që mund të harxhohen. Përça dhe sundo.

9. Vendosni në praktikë atë që tregohet në listë: përqendrohuni në detyrat me vlerësim "A". Ndërpres detyrat kur ato janë të përfunduara. Me këtë sistem, edhe nëse arrini të kryeni vetëm 20% të të gjitha detyrave në listën tuaj, do të keni arritur 80% të punëve më të rëndësishme.

10. Atë që nuk e përfundoni sot, transferojeni në listën tuaj për nesër dhe vendosni përparësi të reja.

Përfundim, kur e menaxhojmë kohën me mençuri, mund të jemi në nivelin më të mirë produktiv, në mënyrë që të shijojmë jetën dhe të pushojmë më shumë.

Libri i rekomanduar: Si ta shfrytëzoni në maksimum kohën tuaj

Më shumë informacion: këtu y këtu


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mariana dijo

  shume mire, e doja, faleminderit!

 2.   Akili dijo

  shume mire! me ben te reflektoj shume, vuaj nga joproduktiviteti edhe pse leviz, leviz, leviz