10 truke për të përmirësuar kujtesën dhe përqendrimin kur studioni

Ekzistojnë një numër teknikash të provuara që arrijnë përmirësoni kujtesën dhe përqendrimin e studimit tuaj. Këto teknika janë përfshirë në literaturën e psikologjisë njohëse dhe sigurisht ndihmojnë në ruajtjen e informacionit.

Para se të shkoj të shikoj këto 10 këshilla, do të doja të shihje këtë video nga David Cantone në të cilën ai flet se si të studiohet shpejt dhe mirë për një provim.

Kjo ju intereson nëse jeni në një kurs, në institut, në universitet ose studioni një master dhe ju doni të përmirësoni performancën tuaj akademike:

10 teknika për të përmirësuar kujtesën

përmirësuar kujtesën

1) Përqendroni vëmendjen tuaj në objektin e studimit.

Vëmendja është një nga përbërësit kryesorë të kujtesës dhe është thelbësore që informacioni të "kalojë" nga kujtesa afatshkurtër në kujtesën afatgjatë.

[Ju mund të interesoheni 25 fraza motivuese për të vazhduar studimin]

2) Shmangni seancat e studimit maratonë.

Hulumtimet kanë treguar se studentët që studiojnë rregullisht mbajnë mend materialin shumë më mirë sesa ata që kënaqen me studimin në ditë të vetme.

[Ju mund të interesoheni Motivimi për të studiuar shumë]

3) Struktura dhe organizimi i informacionit që po studiohet.

Studiuesit kanë zbuluar se informacioni është i organizuar në kujtesë në grupe të lidhura. Ju mund të arrini një performancë të shkëlqyeshme duke strukturuar dhe organizuar materialet që po studioni. Provoni të gruponi konceptet dhe termat ose të përmbledhni shënimet tuaja dhe leximet e librave shkollorë për të ndihmuar në strukturimin e informacionit.

[Ju mund të interesoheni për: 9 këshilla për të ndihmuar trurin tuaj të studiojë më mirë]

4) Përdorni burimet monemonike për të kujtuar informacionin.

Pajisjet menemonike janë një teknikë që përdoret shpesh nga studentët për të ndihmuar në kujtesë. Një çelës hyrjeje është thjesht një mënyrë për të mbajtur mend informacionin. Për shembull, është e mundur të shoqëroni një term që duhet ta mbani mend me një temë të përbashkët me të cilën jeni shumë të njohur.

Pajisjet më të mira mnemonike janë ato që përdorin imazhe pozitive dhe madje imazhe me humor.

[Ju mund të interesoheni për 8 Këshilla për të Përmirësuar Kujtesën e Fëmijëve tuaj]

5) Përgatitni dhe provoni informacionin që ata studiojnë.

Në mënyrë që të mbani mend informacionin, është e nevojshme të kodifikoni atë që po studiohet në kujtesën afatgjatë.

Një nga teknikat më të efektshme të kodimit quhet ese artizanale. Një shembull i kësaj teknike do të ishte leximi i përkufizimit të një termi kryesor, studimi i përkufizimit të këtij termi, dhe më pas leximi i një përshkrimi më të hollësishëm të asaj që do të thotë ai term. Pas përsëritjes së këtij procesi disa herë, rikujtimi juaj i informacionit do të jetë shumë më i mirë.

[Ju mund të interesoheni Shmangni problemet e kujtesës: 3 këshillat më të mira]

6) Lidhni informacionin e ri me gjërat që tashmë i dini.

Vendosja e marrëdhënieve midis ideve të reja dhe kujtimeve ekzistuese mund të rrisë ndjeshëm gjasat e mbajtjes mend të informacionit të marrë së fundmi.

7) Vizualizoni konceptet për të përmirësuar kujtesën dhe rikujtuar.

Shumë njerëz përfitojnë shumë nga shikimi i informacionit që studiojnë. Kushtojini vëmendje fotove, tabelave dhe grafikëve të tjerë në librat shkollorë.

Nëse nuk keni shenja vizuale për t'ju ndihmuar të provoni të krijoni tuajën. Vizatoni grafikë ose figura në kufijtë e shënimeve tuaja, ose përdorni stilolapsa ose shënues me ngjyra të ndryshme.

8) Mësoji konceptet e reja dikujt tjetër.

Kërkimet sugjerojnë që leximi me zë të lartë përmirëson kujtimin e asaj që lexohet. Edukatorët dhe psikologët kanë zbuluar se studentët që në të vërtetë u mësojnë të tjerëve koncepte të reja përmirësojnë të kuptuarit dhe kujtojnë.

9) Kushtojini vëmendje të veçantë informacionit të vështirë.

A keni vërejtur ndonjëherë që ndonjëherë është më lehtë të mbash mend informacionin në fillim ose në fund të një kapitulli? Studiuesit kanë zbuluar se pozicioni i informacionit mund të luajë një rol në rikujtim, i cili njihet si "efekti i pozicionit serik".

Nga ana tjetër, kujtimi i informacionit në medium mund të jetë më i vështirë, por kjo zgjidhet duke i kushtuar më shumë kohë dhe vëmendje.

10) Ndryshoni rutinën tuaj të studimit.

Një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të rritur rikujtimin tuaj është të ndryshoni rutinën tuaj të studimit herë pas here. Nëse jeni mësuar të studioni në një vend të caktuar, provoni të shkoni në një vend tjetër për të studiuar.

Nëse studioni brenda natës, përpiquni të kaloni disa minuta çdo mëngjes duke rishikuar informacionin që keni studiuar një natë më parë. Duke shtuar një element të risisë në seancat tuaja të studimit, ju mund të rrisni efektivitetin e përpjekjeve tuaja dhe të përmirësoni ndjeshëm kujtesën tuaj afatgjatë.


5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   përmirëso kujtesën8 dijo

  Një artikull për ta lexuar shumë herë.

  Unë do të doja të kontribuoja që për të përmirësuar kujtesën dhe përqendrimin, ne duhet të ndërtojmë zakone të caktuara që kanë një ndikim pozitiv në trurin tonë, i cili është selia e kujtesës sonë.

  Përmirësimi i kujtesës përfshin, ndër të tjera: Të bësh ushtrime fizike, të kesh përqendrim të shkëlqyeshëm, të flesh me orë të plota.

  Nëse duam të përmirësojmë kujtesën, le të vëzhgojmë stilin tonë të jetës dhe të ndryshojmë ato zakone të këqija për të tjerët që ndërtojnë një kujtesë të mrekullueshme.

 2.   Puwainchir Jua Pablo dijo

  Interesant

 3.   Xhaxha Ana dijo

  Sa mirë është shumë interesante

 4.   Hilda mendoza dijo

  Për mua është shumë e vështirë të studioj sepse kam një deficit të vëmendjes dhe jam gjithashtu një nxënës i ngadaltë, po studioj anglisht por përparoj shumë ngadalë, ndonjëherë dekurajohem dhe nuk dua të shkoj më në shkollë. Suchshtë e tillë një zhgënjim i madh. Unë do të doja të dija më shumë rreth këtyre teknikave, faleminderit dhe ditën e mirë.

 5.   Ngjitës dijo

  Epo dua të vazhdoj të mësoj