TOP 11 Librat më të shitur për vetë-ndihmë dhe vetë-përmirësim

A doni të dini se cilat janë ato më i miri dhe më i rekomanduari libra për ndihmë vetjake y përmirësimin e vetë? Këtu ju lë me këtë TOP 11.

Por para se të shoh këtë listë ju ftoj të shihni kjo video e shkëlqyeshme që feston leximin dhe pasionin për librat. Një video e shkurtër që do t'ju emocionojë nëse jeni dashamirëse e librit.

Kjo video bën një lojë vizuale të shkëlqyeshme me fjalë dhe na tregon se çfarë do të thotë të jesh i gëzuar për një lexim emocionues. Një video për ta ruajtur në të preferuarat:

MUND T BE INTERESOHENI «68 librat më të rekomanduar për të lexuar»

1) "Fuqia e Pafund" nga Tony Robbins.

libra-vetë-përmirësim Nëse keni ëndërruar ndonjëherë një jetë më të mirë Fuqia pa kufij Kjo do t'ju tregojë se si të arrini cilësinë e jashtëzakonshme të jetës që dëshironi dhe meritoni. Anthony Robbins u ka treguar miliona njerëzve përmes librave, kasetave dhe seminareve të tij që duke shfrytëzuar fuqinë e mendjes mund të bëni, të keni, të arrini dhe të krijoni gjithçka që dëshironi për jetën tuaj.

Fuqia pa kufij është një libër revolucionar për mendjen. Ky libër, me më shumë se 1 milion kopje të shitura, do t'ju tregojë, hap pas hapi, se si të arrini lirinë emocionale dhe financiare, lidershipin dhe vetëbesimin. Bleni në Amazon

2) "Inteligjenca Emocionale" nga Daniel Goleman.

Daniel Goleman prezanton Inteligjenca emocionale si faktori kryesor për suksesin. Ai hedh poshtë konceptet konvencionale të inteligjencës dhe besueshmërinë e marrë në testet e inteligjencës. Libri ka shitur afërsisht 5.000.000 kopje në të gjithë botën dhe është përkthyer në 40 gjuhë. Bleni në Amazon

3) "Zonat tuaja të gabuara" nga Wayne Dyer.

Ky libër ju tregon se si të shpëtoni nga mendimet negative dhe të merrni kontrollin e jetës tuaj. Të gjithë kemi një seri emocionesh të paaftë si faji. Cili është ai mendimi juaj që nuk ju lejon të përparoni? Wayne Dyer ju ndihmon t’i identifikoni dhe ju jep një numër arsyesh që ju bëjnë të mendoni se të kesh një lloj emocioni nuk do të të çojë askund, po po, depresion. Ky libër ka thyer të gjitha rekordet botërore, pasi ka shitur mbi 35 milion kopje në të gjithë botën. Bleni në Amazon

4) «Fat i mirë» nga Álex Rovira.

Álex Rovira është një zbulim i fundit për mua. Ai ka një oratia të jashtëzakonshme që e transferon në librat e tij. Ky libër flet për një përrallë magjike. Një metaforë në lidhje me përpjekjen, këmbënguljen dhe aftësinë për të mos u dorëzuar kurrë. Jam i sigurt qe do ju pelqeje. Bleni në Amazon

5) "Babai i pasur, babai i varfër" nga Robert Kiyosaky.

Ky është një tjetër nga ata libra që kur ta mbaroni vendosni të jepni një ndryshim të papritur në jetën tuaj. Shtë një libër se si të arrihet liria financiare. Isshtë themeli i shumë trajnerëve financiarë dhe jam i sigurt se do të ndryshojë perspektivën tuaj për paratë. Bleni në Amazon

6) «Busulla e brendshme» nga Álex Rovira.

Në numrin 6 kemi përsëri Aleks Rovira. "Busulla e brendshme" është një libër i përbërë nga një seri letrash që një punonjës i shkruan shefit të tij dhe në të cilën ai reflekton mbi të ardhmen e ngjarjeve më themelore në jetë. Pa dyshim, është një libër që do t'ju bëjë të reflektoni për atë që është e rëndësishme në jetë. Bleni në Amazon

7) «Tregime për të menduar» nga Jorge Bucay.

Një grup historish që ndihmojnë për të reflektuar mbi sjelljen njerëzore dhe që shërbejnë si një metaforë për situatat e jetës së përditshme.

Bleni në Amazon

8) "Truket dhe udhëzimet për tu ndjerë më mirë" nga Dr. Emilio Garrido-Landívar.

Dr. Emilio Garrido-Landívar është një psikolog shumë i famshëm në Pamplona, ​​qyteti ku unë jetoj. Ai ka një stil shumë të drejtpërdrejtë dhe transmeton një vitalitet shumë ngjitës. Në këtë libër ai jep këshilla të shumta në formatin e listës se si të relaksohemi, si të rrisim cilësinë e jetës sonë,… Një punë shumë e thjeshtë për të kuptuar dhe drejtuar drejt zgjidhjeve që të gjithë kemi nevojë për problemet tona.

9) "Kërkimi i njeriut për kuptimin" nga Viktor Frankl.

Ky libër është një nga librat më të fuqishëm të vetë-ndihmës pasi trajton një përvojë të vërtetë dhe personale të Viktor Frankl, një njeri i cili mbijetoi tre vjet i mbyllur në një kamp vdekjeje nazist ndërsa shikonte të gjithë familjen e tij duke vdekur.
Një libër i pajisur me një dëshmi të fuqishme që duhet të lexohet domosdoshmërisht në shkolla dhe institute në të gjithë botën. Bleni në Amazon

10) "Zgjimi i Gjigandit të Brendshëm" nga Anthony Robbins.

Përsëriteni Anthony Robbins. Isshtë një libër shumë në përputhje me të parin në këtë listë. Ju mëson të merrni më të mirën nga vetja, në mënyrë që të bindni veten se mund të arrini GJITHÇKN nëse vendosni mendjen për këtë. Bleni në Amazon

11) "Mendo dhe Pasurohu" nga Napoleon Hill.

Doja ta lija këtë libër deri në fund, i cili ishte origjina e gjithë këtij bumi të vetë-përmirësimit. Napoleon Hill përmbledh 13 parime që qëndrojnë pas sekretit të suksesit. Ky libër ju jep idenë se në sajë të mendimeve tuaja mund të arrini nivele suksesi që nuk mund t’i kishit imagjinuar kurrë.

"Mendo dhe bëhu i pasur" është kryevepra e madhe e gjithë kësaj zhanri të letërsisë së zhvillimit personal. Shtë një libër që ju thith dhe ka shitur më shumë se 30 milion kopje në të gjithë botën.

A ju pëlqente kjo përmbajtje?… Regjistrohuni në gazetën tonë KETU

Sot në Burimet e Vetë-Ndihmës Video:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

71 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   rinoceront dijo

  Këta libra janë shumë të rëndësishëm nëse njerëzit do të lexojnë më shumë dhe flasin më pak marrëzi, vendi do të shkonte më mirë.

 2.   Javier Fernandez dijo

  Duket si një përzgjedhje e mirë, megjithëse do të shtoja "7 zakonet e personit efektiv" nga R. Steven Covey

  1.    Imazhi i mbajtësit të alejandra Morales dijo

   Një libër shumë i mirë, unë kam lexuar atë të djalit tënd Sean Covey dhe gjithashtu e rekomandoj shumë, megjithëse ky është i veçantë për adoleshentët

 3.   Weeryytthaa Vaazqueez dijo

  Uewww: 3

 4.   Aly corralejo dijo

  Jam i lumtur që më pëlqen babai i pasur babai i varfër dhe më shumë sepse e di që jam në rrugën e duhur falë robert kiyosaki

 5.   Rodrigo Poma Sanga dijo

  Libra të mirë

  1.    Hektori dijo

   Libra shumë të mirë. Ndërsa kam lexuar një herë nga një përdorues i Reddit, dhe siç thonë Zig Ziglar dhe Paul J Meyer në librat e tyre audio, të cilët janë përkthyer, GJITHA VAREN NGA ÇFAR WE BOJM WE SE DIM TO T TO BEJN. T VUERTETA Dndrrat TONA. Ose çfarë është e njëjtë, që ne po vendosim një datë për qëllimet tona. Ata të Steve Chandler janë shumë të mirë, ai që mund t'i blejë, nëse nuk shikon, që i gjen ai që kërkon.

 6.   Uribe lule dijo

  Pershendetje, une thjesht e lexoj faqen e plote nese me ben shume interesante per cdo gje qe lexoj, por tani ekonomia nuk eshte shume e mire shpresoj se me vone mund te blej metoden tuaj dhe une vetem uroj qe te vazhdoni te jeni te suksesshem

  1.    Olga Perez-Ramirez dijo

   Në internet ka një faqe për të lexuar libra në internet dhe disa shfaqen. Leerlibrosonline.net

  2.    Dolores Ceñal Murga dijo

   Ju faleminderit shumë për komentin tuaj

 7.   Angela Huerto Figueredo dijo

  Super !! Une desha!

 8.   Yiemy gom dijo

  Më ndihmon shumë faleminderit.

  1.    Lucas Nahuel Dierickx dijo

   Ju nuk keni asgjë për të qenë mirënjohës, përveç faktit që një person i vogël (administratori i Uebfaqes ka botuar you. Ju e meritoni atë ndihmë, kjo më bën të lumtur që librat ju kanë shërbyer, ju kanë shërbyer ju sepse ju e ushqeni vetë prej tyre, ju keni ditur dhe kuptuar gjëra që nuk i keni kuptuar falë autorit !!! Nëse doni të më shtoni dhe unë do t'ju jap më shumë material.

 9.   Noemi gomez korralet dijo

  Më pëlqeu shumë videoja juaj e BUZIQESH DHE T BE JENI E lumtur është ajo që na duhet për të ecur përpara, për të vazhduar luftën për familjet tona dhe një vend më të mirë

 10.   Nelly Principe Valverde dijo

  baba i pasur babai i varfër libër i shkëlqyeshëm i mirë E kam dashur!

 11.   miguel angel dijo

  shumë mirënjohës, faleminderit që u kujdes për të tjerët në këtë mënyrë

 12.   miguel aquinas dijo

  libra shumë të mirë, shtoj një koment personal "një gjë të çon në një tjetër" ky lloj leximi na bën të takohemi dhe të vendosim se çfarë është e drejtë në jetë ...

 13.   Patricia Grijalva Berrocal dijo

  Pershendetje, une thjesht lexoj faqen e plote nese gjithcka qe lexoj me ben shum interesante por tani ekonomia nuk eshte shum mir shpresoj se me vone mund te blej metoden tuaj dhe une vetem uroj qe te vazhdoni te jesh i suksesshem.

  1.    Maria Isabel Zuniga Jimenez dijo

   ju mund të shkarkoni disa libra nga kompjuteri juaj dhe t'i lexoni ato !!

  2.    Carla zalazar dijo

   Maria Isabel Zuñiga Jimenez .. A dini apo dini ndonjë faqe nga e cila mund të shkarkoj librat falas?
   Tani e tutje, unë do të vlerësoja informacionin.

  3.    Jasmine murga dijo

   Faleminderit shumë Patricia,

   Qoftë gjithçka shumë mirë.

   Një përshëndetje e ngrohtë,

   Ekipi i Burimeve të Vetë-Ndihmës

 14.   Alma Delia Kastro dijo

  Unë ju falënderoj. që vendos dritën për tu kthyer në shteg

 15.   Danny Gabriel Munoz Ugalde dijo

  libra te shkelqyer shume mire ...

 16.   Studiot e Anxhelos dijo

  I kam dashur ata janë si injeksione për shpirtin dhe shpirtin

 17.   Francisco Hernandez Olarte dijo

  shume mire te gjitha. për këtë pa dyshim rekomandoju miqve tuaj ok ...

 18.   Shey dijo

  Libra shumë të mirë, megjithëse do të rekomandoja gjithashtu "murgun që shiti ferrarin e tij" Nga Robin S. Sharman

 19.   Oscar Mesa Robles dijo

  që librat e mirë më ndihmojnë të kapërcej divorcin

 20.   Jessica dijo

  Libra të shkëlqyeshëm, Zoti tha ndihmë që unë do t'ju ndihmoj, mënyra më e mirë për të na ndihmuar është kërkimi i mjeteve që na lejojnë të jemi më mirë çdo ditë, të rritemi dhe të besojmë në veten tonë ...

 21.   GUILLERMO dijo

  ku thuhet

 22.   Adrian Hernandez Del Angel Del Angel dijo

  Ata nuk e kanë idenë e thesarit të librit ... kaq shumë, unë rekomandoj atë të "skllavit" "kalorës të blinduar të ndryshkur" Zoti im më heq bruto "që ka lënë djathin tim" .. ata jane mire heeee ... nuk do te pendohen ....

  1.    Eddyn Diaz dijo

   kalorësi në forca të blinduara të ndryshkur libër i shkëlqyeshëm dhe gjithashtu lexoi kthimin e kalorësit në forca të blinduara të ndryshkur libra të shkëlqyeshëm.

  2.    Juan Carlos dijo

   Ku mund ta shkarkoj atë për kthimin e kalorësit me forca të blinduara të ndryshkur

  3.    Sandra Yanet Oviedo dijo

   Periudha Ismael Unë e doja atë, vazhdoja të lexoja

  4.    Sandra Yanet Oviedo dijo

   Santiago Cástañeda Arango çfarë libri përmirësimi keni lexuar, sepse të gjithë thonë POSITIVE

 23.   Marvin sance dijo

  La Vaca, nga autori Camilo Cruz ... ai libër është një perlë.

 24.   Mark Gallardo dijo

  Njeriu në kërkim të kuptimit është ai që më pëlqeu më shumë nga ata që ishin në këtë listë ... për mendimin tim, ai nuk e meriton të jetë zona juaj e gabuar. E lexova pak kohë më parë dhe nuk më dukej si një libër i mirë.

 25.   Cristian dijo

  10 sekretet që njerëzit e suksesshëm nuk i ndajnë me askënd - NC Kurt - Ediciones B

 26.   Leticia Miralrio dijo

  Kam lexuar disa libra, por ai që më pëlqente më shumë është fluturimi mbi kënetë dhe njëqind vjet vetmi, por unë dua të mësoj më shumë ...

 27.   Paul Acosta dijo

  Lexoni librin e Juan Francisco Gallo, Personaliteti, sjellja e pjekur dhe marrëdhëniet njerëzore

 28.   Victoria Capri dijo

  Trueshtë e vërtetë ajo që keni shkruar për babanë e pasur, babai i varfër, më ndryshoi jetën, megjithëse më pëlqeu më shumë Quadrant Flow Flow, nga i njëjti autor

  1.    Daniel dijo

   Faleminderit Victoria që më kujtove, "Kuadrantin e rrjedhës së parave" që kam në pritje ...

 29.   Këto libra më duken shumë të rëndësishëm pasi na ndihmojnë të përmirësohemi dijo

  Ata janë shumë të rëndësishëm, por vëmendja ime është baba shumë i pasur, unë do të jem në gjendje

 30.   MIGUEL ENGEL LAZARO dijo

  i merzitur

 31.   Melina gonzalez dijo

  e dua leximin

 32.   Sabhy godinez dijo

  JANE LIBRA TE MIRA !!!!!

 33.   Rita Susana Velosa dijo

  Me pelqen te lexoj.

 34.   Renatta Rozzy Novoa Goyes dijo

  me pelqen te lexoj

 35.   Chris ortiz dijo

  Këtu do të shtoja edhe materialin e Alex Dey, një tjetër nga të mëdhenjtë, përshëndetje!

 36.   Jacinto dijo

  Pajtohem me Chris Ortiz, Alex Dey është motivuesi më i mirë në Amerikën Latine dhe ai duhet të përfshihet, mbase ai është por jo në dhjetëshen e parë. Sipas mendimit tim, unë kam lexuar shumë fragmente por asnjë libër të plotë të atyre që përmenden, megjithëse kam lexuar të tjerë me rëndësi të njëjtë dhe për shembull lë një që duket shumë i rëndësishëm për të arritur përmirësimin personal dhe motivimin për të ndryshuar, quhet JUAN SALVADOR GAVIOTA , Libër i shkëlqyeshëm

 37.   Maisonier dijo

  E vërteta është se babai i pasur babai i varfër është një libër i shkruar shumë dobët, ideja është shumë themelore dhe përsëritet në të gjithë librin, jep shembuj dhe tregon përvoja personale. Nëse po kërkoni të ndryshoni mendim për paratë, lexoni librin "Mendje Milioneri" nga T. Harv Eker. eshte disa here me mire, madje ka edhe seminare ne youtube.

 38.   Beatriz dijo

  Gjithashtu që unë do të doja të shtoja në listë është Si të shërojmë jetën tuaj nga Louise Hay, unë kam ndryshuar jetën time që kur e lexova, përshëndetje për të gjithë

 39.   Cecilia Gonzalez Torres imazhi i mbajtësit të vendit dijo

  duke falenderuar për këto rekomandime, të cilat nëse janë të nevojshme për të na ndihmuar brenda,

 40.   Bjonde jaen dijo

  Ju lutemi vazhdoni të siguroni materiale pasuruese që ndihmojnë qeniet njerëzore. Vazhdoni kështu. Zoti ju bekoftë.

 41.   e ndjeshme dijo

  Mua më ka pëlqyer mrekullia më e madhe në botë, shumë për të mësuar, secili person merr mesazhin e çdo libri që lexon nga pasuria e tyre, dhe nuk ka asgjë për të bërë me materialin që blen pjesa tjetër e materialeve, THESARI IGHSHT I DREJT TH K THTU ……………… - SEPSE KU ZEMRA JU ISSHT T THESARI JUAJ-

 42.   Mariela Salazar dijo

  Faleminderit për rekomandimin, jam dakord me Marcos Gallardo, nuk i gjeta zonat tuaja të gabuara mirë. Ka vepra letrare shumë më të mira se kaq. Do të shtoja Udhërrëfyesit e Jorge Bucay, Universitetin e Suksesit të Og Mandino, La Culpa es de la Vaca, etj.

 43.   Alexander dijo

  Artikuj shumë të mirë dhe interesantë të botuar nga MBIKQYRJA PERSONALE.
  Në lidhje me këtë artikull kam lexuar disa nga librat dhe më pëlqyen dhe pjesa tjetër duket interesante dhe shumë e rekomanduar.

 44.   Estrella dijo

  Përshëndetje ah të gjithëve
  Unë jam një nënë e vetme 24 vjeçe
  Për cilin libër rekomandoni
  Bëhu një nënë më e mirë ??

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Star, kam kërkuar për një kohë të gjatë dhe kam gjetur një libër që duket shumë i mirë, sepse bazohet në dëshmitë e vërteta të grave beqare dhe flet se si ata përballen me situatën e tyre duke siguruar reflektime që mund të jenë të dobishme për ju. Titullohet "Beqar me përkushtim", nga Consuelo Mar-Justiniano. Mund ta blini këtu: Bleni libër në Amazon

   1.    Estrella dijo

    Përshëndetje Daniel, faleminderit shumë për komentin tuaj, do ta marr parasysh dhe do ta blej librin, një libër tjetër që më rekomandoni që të mos jem kaq krenar o më tepër për një përmirësim personal ????
    të fala

    1.    Daniel dijo

     Shtë një libër që më ka tërhequr vëmendjen. Megjithëse nuk e kam lexuar, duket interesante. Bëhet fjalë për "Të udhëheqësh me përulësi". Ju mund të shihni se për çfarë bëhet fjalë dhe ta blini atë këtu

 45.   myriamrey dijo

  Unë do të doja që ju të përfshini Doc Cesar Lozano, leksionet e tij janë shumë të mira dhe shumë të këndshme

 46.   atylan dijo

  Ka kaq shumë të mira sa është e vështirë të bësh një majë
  por unë kam mbetur me një që ju nuk e keni vënë atë edhe pse diçka e vjetër. Jam i sigurt se u ka shërbyer shumë prej këtyre autorëve
  Si të fitoni miq dhe të ndikoni te njerëzit. Dale Carnegie

 47.   Bariu dijo

  Jam beqare, pa femije, jetoj vetem ne USA pa familje jam 25 vjec po mundohem te mesoj anglisht dhe te studioj si mesuese dhe te kursej para per te ndertuar shtepi ne vendin tim te lindjes dhe i gjej keto libra interesante ... Cilin nga këta libra do të rekomandonit? Unë mendoj se që kur kam ardhur në SHBA vetëvlerësimi im ka rënë në çdo mënyrë ????

  1.    Tito dijo

   Përshëndetje Pastora, unë kam lexuar disa nga ajo listë dhe po lexoj Mendo dhe bëhu i pasur, është një libër i mirë… Unë e rekomandoj, përshëndetje!

 48.   FRANCISCO dijo

  Përshëndetje të gjithëve, unë shoh komente shumë të mira dhe të shkëlqyera që ne ndihmojmë njerëzit e tjerë të interesohen për të lexuar, por këto libra gjithashtu na mësojnë se ne duhet të investojmë në arsimimin tonë dhe të shkarkojmë libra nga interneti ose t'i lexojmë nga kompjuteri juaj së pari që jeni duke e keqtrajtuar veten shumë me shikimin dhe së dyti nuk i vëmë në praktikë mësimet që na mësojnë mesazhet e përmirësimit personal.
  Le të blejmë librat origjinalë dhe nëse ndihmojmë në zhvillimin tonë ashtu si duhet të ndihmojmë njerëzit që jetojnë nga shitja e librave të kenë jetesën e tyre nëse jemi më të sinqertë.

 49.   Jezu dijo

  Përshëndetje të gjithëve
  Unë do të doja, nëse ishte e mundur, që ju të shtoni në listën tuaj të librave, UNIVERSITETIN E SUKSESIT nga OG MANDINO
  Shumë falemnderit

 50.   Joel dijo

  Të jesh i apasionuar pas mençurisë është ambicia më e mirë, së pari do të rekomandoja Biblën, dhe gjithashtu Sekretin e Rhonda Byrne.

 51.   e bardhë dijo

  Zonat tuaja të gabuara që kam, por nuk e përfundoj leximin sa mirë është ndër më të mirat?

 52.   MARTA dijo

  Një Libër përrallor është Shtrirja totale nga Anthony Silard ju tregon se si t’i jepni jetës suaj një qëllim duke shndërruar ëndrrat në qëllime konkrete dhe të qeverisura nga kornizat kohore, ju lejon të zhvilloni një proces ndërveprues për të arritur qëllime të paimagjinueshme, duke shndërruar vizionin tuaj të jetës në veprim

 53.   xhakelinë dijo

  Une pelqej. Të gjithë librat e përmirësimit. Sidomos antoni de Mello

 54.   alberto dijo

  Kam lexuar më shumë se gjysmën e tyre dhe ato janë shumë të mira!