10 mënyra për të fituar 20 minuta në ditë

Nuk do të dëshironit që dita të kishte më shumë orë? Unë do të doja atë

Unë do të ju jap një seri të këshilla për t'u përpjekur të fitoni 20 minuta në ditë. Padyshim që dita jonë nuk do të jetë 24 orë dhe 20 minuta, por duke zbatuar këto këshilla do të mësoni të përdorni më mirë kohën tuaj dhe të keni të paktën 20 minuta shtesë për të bërë gjithçka që dëshironi:

1) Planifikoni përpara dhe filloni herët.

10 minuta përgatitje të planeve para gjumit do t'ju bëjnë më efikas me kohën tuaj.

2) Organizoni hapësirën tuaj.

Sa kohë kaloni në ditë duke kërkuar gjëra? Nëse e mbani shtëpinë të organizuar, mund t’i fitoni ato 20 minuta në ditë.

3) Përdorni në mënyrë produktive kohën e duhur.

Lexoni, dëgjoni disa podcast Për një temë që ju intereson, rishikimi i detyrave, shkrimi, janë disa nga gjërat që ju vijnë në mendje.

4) Bleni me shumicë dhe gatuajeni me shumicë.

Blerja e ushqimit dhe gatimi kërkon shumë nga koha jonë. Me këtë këshillë do të zvogëloni vizitat tuaja në supermarket dhe kuzhinë. E njëjta gjë vlen edhe gjatë karburantit: mbushni rezervuarin tuaj.

5) Kryeni detyrat e përditshme në një udhëtim të vetëm.

Sapo të dilni nga shtëpia: shkoni në bankë, për të blerë çorapet dhe në supermarket. Mos u kthe në shtëpi dhe dilni përsëri sepse keni harruar të blini kripë.

6) Ushtroni çdo ditë.

Ushtrimet ditore janë treguar për të përmirësuar produktivitetin tonë personal dhe funksionin njohës.

7) Bëni atë që nuk dëshironi të bëni më parë.

Bestshtë më mirë të bësh gjërat që nuk të pëlqejnë në radhë të parë, kur mendja jote është më e freskët.

8) Shfrytëzoni fuqinë e punës në ekip.

A mundet një kal të tërheqë 500 Kilos? Epo, 2 kuaj do të tërheqin një ton. Një metaforë që 4 duar dhe 2 mendje mund të bëjnë më shumë se një.

9) Thuaj "jo".

Kemi vetëm 24 orë, andaj jepni kohën tuaj të tjerëve me mençuri. Nëse në ndonjë moment duhet të thuash "jo" mos u ndje fajtor.

10) Thjeshtoni jetën tuaj.

"Thjeshtësia konsiston në bërjen e udhëtimit nëpër jetë, vetëm me bagazhet e nevojshme."


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.