10 mënyra efektive për të rritur vetëbesimin tuaj (dhe jini të lumtur)

Disa nga pengesat e mëdha që duhet të kapërcejmë janë shënuar nga vetvetja. Nëse nuk jemi në gjendje të kemi besim tek vetja, të gjitha qëllimet tona do të bëhen shumë më të vështira për t'u arritur. Në këtë artikull ne do të bëjmë një përmbledhje të të gjitha atyre aspekteve që mund të na ndihmojnë të ndihemi më të sigurt.

Para se të ekspozoj këto 10 mënyra efektive për të rritur besimin tuaj, unë ju ftoj të shikoni këtë video të shkurtër në të cilën përmbledh pikat më të rëndësishme për të pasur një jetë më të mirë, të jeni më të lumtur dhe, për këtë arsye, të rrisni vetëbesimin tuaj.

Video është e thjeshtë, e drejtpërdrejtë, nuk zbulon ndonjë sekret. Na zbulon vetëm se nuk ka hile për të arritur një jetë më të plotë:

besim në vetvete është shtylla e parë për ndërtimin e një vetëvlerësimi të mirë që na ndihmon të përballemi me rrethanat e jetës.

[Ju mund të interesoheni për: 21 Fraza Gandi Për të Rritur Besimin Të Gjithë]

Ne nuk jemi superheronj, kështu që situata të vështira ndikojnë gjithashtu te ne. Kjo është arsyeja pse ne duhet të kultivojmë besimin tonë përballen me kurajo dhe vendim situata të tilla kur ato paraqiten.

Nëse kultivoni vetëbesim të mirë do të arrini një jetë më të këndshme në të gjitha nivelet: personale, familjare dhe ekonomike.

Tani ata paraqesin 10 mënyra për të rritur besimin tuaj:

1) Vizualizoni personin që dëshironi të jeni

Një teknikë efektive për të filluar të përmirësoni imazhin tuaj për veten është përdorimi i vizualizimit. Kaloni disa minuta çdo ditë duke imagjinuar personin që dëshironi të bëheni. Nëse doni të jeni një folës i shkëlqyeshëm, imagjinoni veten duke dhënë mijëra seminare në faza të mbushura me njerëz. Nëse dëshironi të jeni një shkrimtar i suksesshëm, imagjinoni veten duke nënshkruar qindra libra.

2) Bëhuni një person me integritet

Vetëbesimi ka të bëjë me ndjenjën e mirë për atë që jeni. Nëse jeni mashtrues dhe gënjeshtar, do të ndiheni mirë me veten tuaj?

Sigurohuni që ndërgjegjja juaj është e pastër. Një strukturë e fortë morale çon në karakter të fortë, na vendos në rrugën e duhur në jetë dhe na ndihmon të marrim vendimet e duhura.

3) Përmirësoni aftësitë tuaja

Gjeni se në çfarë jeni të mirë dhe nëse mund ta përmirësoni atë. Përkushtimi ndaj një detyre është ajo që ndan një profesionist nga një fillestar.

4) Lëreni të kaluarën dhe vazhdoni

Veryshtë shumë e vështirë të kemi një qëndrim pozitiv për atë se kush jemi kur gjithmonë i kujtojmë vetes gabimet dhe dështimet tona të së kaluarës. Ne nuk mund të qëndrojmë në bagazhet negative të së kaluarës nëse duam të ecim përpara dhe të përparojmë në jetë.

Lini mënjanë gabimet e së kaluarës, inatin dhe gjithçka që ju pengon. Ne të gjithë bëjmë gabime, kështu që përdorni këto përvoja të të mësuarit për tu rritur dhe pjekur.

Nëse do të përqendroheni në të kaluarën, shikoni se çfarë keni arritur dhe me çfarë jeni krenar.

5) Edukoni veten dhe bëhuni ekspert

Çdokush mund të bëhet një ekspert në fushën e tij me mjaft përkushtim në të mësuar. Në fakt, gjithçka që ju nevojitet është Ore 10.000 studimi, i përkushtimit, i leximit, për tu bërë ekspert në një temë. Cilat janë 10.000 orë në jetën tuaj?

Ne kemi një burim të pashtershëm informacioni falë Internetit. Shfrytëzojeni atë.

6) Vendosni një grup të vogël qëllimesh të arritshme

Një mënyrë e shkëlqyer për të rritur besimin tuaj është shikoni suksesin dhe arritjet që po arrini. Vendosni qëllime të vogla që jeni të aftë t’i arrini.

Ndërsa arrini këto qëllime të reja, do të ndiheni më shpresëdhënës dhe optimist për të ardhmen. Besimi juaj do të rritet dhe do të kuptoni se jeni të aftë të arrini shumë më tepër nga sa besonit më parë. Nga ai moment e tutje, ju mund të filloni të vendosni qëllime më të mëdha dhe më kuptimplota.

7) qëndroni të shëndetshëm

Kur jeni i sëmurë nuk jeni në një moment të mirë emocional. Kjo ka një ndikim të madh në vetëbesimin tuaj. Bëni mjaft gjumë, ushtrime fizike dhe sigurohuni që të keni një dietë të shëndetshme.

Një pjesë e rëndësishme e gjithë kësaj është moskonsumimi i sasive të tepërta të alkoolit ose kafeinës.

8) Shikoni gjuhën e trupit tuaj

Shumë njerëz nuk e kuptojnë që gjuha e trupit është në përputhje me mënyrën se si ndihemi. Sigurohuni që të mbani kokën lart, të shuaj gjoksin, të vishesh si duhet ...

9) mos prisni të jeni perfekt

Mënyra e vetme për të qenë plotësisht njerëzor dhe për të arritur vetë-pranim është të pranoni papërsosmëritë tuaja. Sapo të pranoni të metat tuaja, do të shfaqet një botë mundësish. Do të jeni më të gatshëm të provoni gjëra të reja dhe të ndërveproni në mënyrë më autentike me të tjerët.

10) zhvillojnë marrëdhënie mbështetëse

Gjeni mbështetjen e njerëzve të gatshëm t'ju inkurajojnë. Gjithmonë rrethohuni me njerëz më të zgjuar se ju dhe se këta njerëz janë pozitivë.

Ikni nga njerëzit negativë, ata që kalojnë tërë ditën duke kritikuar dhe ankohen për gjithçka, sepse herët a vonë ata do të përfundojnë duke ju kritikuar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   fermin dijo

  të ndihmoj, do të të ndihmoj

 2.   y dijo

  Rekomandime shumë të mira. Kjo sigurisht do të më ndihmojë. Faleminderit shumë