Me vetëm 10 minuta në ditë mund të jeni të lumtur për pjesën tjetër të ditës

Unë ju ftoj të shikoni këtë konferencë të shkurtër TED në të cilën ata na mësojnë një nga arsyet e fatkeqësisë sonë dhe Çfarë mund të bëjmë që të jemi më të lumtur.

Ata shpjegojnë se si mund t'i përballojmë vështirësitë e jetës me një teknikë që mund ta zbatojmë në 10 minuta:

[shpërndarje mash]

Meditimi nuk është një praktikë e rezervuar vetëm për murgjit budistë.

Edhe pse është më mirë të mësosh nga një mësues me përvojë, teknikat mund të jenë aq të thjeshta sa përqendrimi në frymëmarrje ose përsëritja e një mantre.

Një arsye pse meditimi mund të duket i vështirë është sepse e kemi shumë të vështirë të përqendrohemi, jemi shumë të lidhur me rezultatet, ose nuk jemi të sigurt që po i bëjmë gjërat siç duhet.

praktikë meditimi

Përfitimet e meditimit janë të menjëhershme dhe afatgjata.

Shumë studime shkencore tregojnë se meditimi ka efekte të thella në fiziologjinë e trupit-mendjes. Për shembull, një studim i udhëhequr nga Universiteti i Harvardit dhe Spitali i Përgjithshëm i Massachusetts zbuloi se vetëm me tetë javë meditim, ankthi u zvogëlua tek pacientët që meditonin.

Hasshtë treguar gjithashtu se prodhon rritje në zonat e trurit të shoqëruara me kujtesën, ndjeshmërinë, ndjenjën e vetvetes dhe rregullimin e tensionit.

meditoni heshtjen mendjen

Ka drejtues të lartë që nuk kanë humbur asnjë seancë të vetme meditimi në 25 vjet. Nëse e bëni meditimin një përparësi, do të jeni të qëndrueshëm.

Nëse ndiheni sikur nuk keni kohë për asgjë, mos harroni se edhe vetëm disa minuta meditim janë më të mirë se asgjë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.