Ju thanë që fëmija juaj kishte sindromën Daun dhe ju u shua

Sot ju sjell një të shkurtër emocionale të titulluar "1000 miljet e Lucës" ('Një mijë milje Luca') që tregon historinë se si një baba argjentinas mori lajmin se djali i tij i porsalindur kishte Sindromën Daun.

Ai thotë se posa mori lajmin, humbi ndjenjat. Kur e rimori atë, ajo kaloi dy ditë rresht duke qarë. Sidoqoftë, pak nga pak ajo pushoi së menduari për diagnozën dhe filloi të përqendrohej te djali i saj, Luca. Një marrëdhënie shumë e ngushtë është krijuar midis të dyve që zbulohet në këtë të shkurtër:

[shpërndarje mash]

Disa fakte statistikore në lidhje me Sindromën Daun

Sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, numri i të prekurve nga Sindroma Daun në të gjithë botën është një në çdo 1.100 fëmijë që vijnë në botë. Çdo vit, midis 3.000 dhe 5.000 të sapolindur kanë këtë çrregullim kromozomal, i cili konsiston në pasjen e një kromozomi 21 shtesë.

Në Spanjë ka afërsisht 31.000 njerëz me këtë sindromë. Lajmi i mirë është se 99% e të prekurve janë të lumtur. Prindërit, në shumë raste, e marrin më keq.

Sipas të dhënave të siguruara nga personi përgjegjës i Fondacionit Down në Spanjë, rreth 96% e nënave që janë shtatzënë me një fëmijë me sindromën Daun zgjedhin abortin, e gjithë kjo pavarësisht nga fakti se në kohët e fundit jetëgjatësia e të prekurve është rritur në 60 vjet dhe se këta njerëz janë gjithnjë e më autonomë. Burim


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.