11 këshilla për të mësuar se si të thuash Jo

Para se të lëvizni për të parë këto 11 këshilla për të mësuar se si të themi Jo, Do të doja ta shikonit këtë video në të cilën ata na mësojnë të themi JO pa dëmtuar.

Rafael Santandreu na mëson të jemi më këmbëngulës në fusha të ndryshme të jetës sonë dhe në këtë mënyrë të jemi në gjendje të kemi më shumë liri në jetën tonë:

Duke thënë se ne nuk e rrisim vetëvlerësimin tonë

Do ta pranoj: Nuk më pëlqen të them Jo.

nderim

Zakonisht sa herë që dikush më kërkon diçka, unë them Po. Nuk mund ta ndihmoj. Kam menduar pse më ndodh kjo dhe kam arritur në përfundimin se kjo është për shkak të nevojës për kontakte sociale që kam, nuk dua të zhgënjej askënd.

Ndërsa thënia Po duket si një përgjigje e lehtë për arsyen e mësipërme, kjo nuk do të thotë se është përgjigjja më e mirë në shumë raste.

Le të mësojmë të themi Jo:

1) Thënia "Jo" nuk ka pse të jetë diçka negative.

Ne duhet të ndryshojmë çipin që kemi në kokë, gjë që na bën të besojmë automatikisht se kur themi se nuk jemi duke zemëruar ose refuzuar personin tjetër.

Nëse personi tjetër është i hapur, fleksibël dhe ka mendje të shëndoshë, ata do të marrin Jo për përgjigje.

2) Argumentoni pse thoni Jo.

Nuk ka të bëjë me thënien Jo, kthimin dhe largimin. Me siguri ka një arsye pse thoni Jo: duhet të jeni të sinqertë që të jeni në gjendje të vetë-pohoni identitetin tuaj dhe rrisim vetëvlerësimin tonë.

3) Le të mos inkurajojmë egoizmin.

Thuaj Jo këtë herë, por le të jemi disi mbështetës, empatik. Thuaji atij se në një rast tjetër do të jesh në dispozicion të tij. Gjeni momentin më të mirë për ju dhe atë ose atë dhe befasojeni me diçka që i duhet vërtet.

4) Mësoni të thoni "Jo".

Nuk është një "Jo" e thatë dhe e shkurtër që e lë bisedën tuaj të irrituar. Përdorni arsimin.

5) Propozoni një alternativë.

Kjo është plotësisht opsionale dhe mund ta bëni në ato raste në të cilat i konsideroni të përshtatshme. Nëse mendoni se nuk jeni personi më i mirë për ta bërë këtë, ju mund t'i propozoni një tjetri. Nëse doni të bëni atë që ata propozojnë, por mendoni se nuk është koha e duhur, mund të propozoni një herë tjetër.

6) Mos u tregoni aq të afrueshëm.

Ndonjëherë duket se mbani një shenjë rreth qafës që thotë OJQ. Ju keni përparësitë dhe interesat tuaja. Së pari kujdesuni për këto përparësi dhe pastaj nëse doni të jeni më të arritshëm për të tjerët.

7) Duke thënë Jo, ju rritni vetëvlerësimin tuaj.

Nëse doni të rrisni vetëvlerësimin tuaj, duhet të thoni Jo për atë që nuk ju pëlqen ose nuk ju intereson. Vetëvlerësimi juaj do të forcohet. Ti zgjedh.

8) Vononi përgjigjen tuaj.

Ju nuk keni pse t'i përgjigjeni menjëherë kërkesave të të tjerëve. Ndoshta ju duhet pak kohë për ta menduar.

9) Ju nuk keni pse të jeni akomodues për të gjithë.

Edhe personazhet e mëdhenj të historisë kishin keqtrajtuesit e tyre. Ju keni një listë të interesave dhe përparësive. Nëse dikush ndihet keq që ju i përkushtoheni asaj që ju pëlqen, është problemi i tij. Burim


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Arnold Luzardo dijo

  e madhe

  1.    vivian collantes dijo

   Arnie, ju nuk doni ta lexoni këtë, ju tashmë thoni shumë jo!

  2.    Arnold Luzardo dijo

   E kam lexuar shumë kohë më parë ,,, është për njerëzit që të mësojnë të dashur !! __ Unë gjithmonë them jo

  3.    vivian collantes dijo

   Atëherë nuk do ta dini kurrë se çfarë është DASHURIA.

 2.   Arnold Luzardo dijo

  e madhe

 3.   Jakob mondragon dijo

  Thuaj jo

 4.   kHAROLAYN dijo

  E shkëlqyeshme por ndonjëherë duhet të matni mënyrën se si themi se JO

 5.   Elisa gil rodriguez dijo

  Duhet të jesh këmbëngulës, por me arsim.

 6.   Rafael Fuentes dijo

  Kam nevojë për ndihmë, është e vështirë për mua të them jo dhe kjo më sjell pasoja shumë negative, përfshirë përsëritjen e alkoolit

  1.    Julio Gomez Mejia dijo

   Easyshtë e lehtë t'i thuash jo alkoolit, vetëm kur ata të ftojnë, ta thonë atë, dhe nëse të kritikojnë ose tallen me ty, atëherë largohu prej tyre sa më shpejt që të jetë e mundur dhe voila, problemi ka mbaruar, mendo sa i pasur është është ta kaloni atë kohë me familjen tuaj dhe t'i shpenzoni ato para në aktivitete rekreative me ta, ose gjithashtu mund t'i kurseni ato para për të blerë një ëndërr tuajin, ju mbetet vetëm juve të thoni jo, nëse miqtë tuaj nuk i kanë, ju keni fuqinë të thoni jo.

 7.   Anglisht dijo

  E shkëlqyeshme aq e mirë.
  Falënderim
  Angelica Canales