15% e amerikanëve besojnë se industria farmaceutike shpik sëmundjet

Kjo është zbuluar gallup.com, një kompani që ofron të dhëna bazuar në Encuestas për të ofruar këshillat e tyre më vonë. Burimi i lajmit

Këto të dhëna nuk më kanë befasuar pasi industria farmaceutike lëviz miliona dollarë në vit. Në fakt, është ndër tre sektorët më fitimprurës në botë. Për çdo sëmundje për të cilën gjendet një kurë, kjo industri humbet shumë para. Kompanitë farmaceutike shpenzojnë më shumë në marketing sesa kërkime, pothuajse dyfish. Një pjesë e këtyre kostove zakonisht shkojnë drejt punësimit të kompanive të shtrenjta të marketingut.

Mirë, unë jam në "mënyrë paranojake", por është e pamohueshme që për industrinë farmaceutike është më e dobishme që një sëmundje të bëhet kronike dhe kërkon medikamente për të udhëhequr një cilësi mesatare të pranueshme të jetës.

Kjo teori që thotë se industria farmaceutike shpik sëmundjet njihet si "Sëmundja e markës" (Nuk kam gjetur një përkthim të mirë në Spanjisht). Nëse vuani nga inkontinenca, do të keni turp për të. Por nëse ata e quajnë atë "sindroma e fshikëzës tepër aktive", ata ju ofrojnë disa pilula speciale anti-inflamatore dhe ju thonë të mos keni turp nga kjo. ju blini produktin dhe keni mbaruar.

shpiku sëmundjet

Imazhi: http://www.flickr.com/photos/joodi/

FDA, agjencia amerikane që kontrollon ilaçet, nuk kujdeset nëse kompanitë e bëjnë këtë nëse simptomat janë reale dhe produkti plotëson kërkesat klinike. Ky është një veprim shumë i zgjuar i marketingut.

Sëmundje të tilla si çrregullimi i panikut, sindroma e këmbës së shqetësuar, çrregullimi bipolar dhe ADHD u konsideruan të rralla derisa një fushatë marketingu krijoi nomenklaturën për këto sëmundje në mënyrë që të shiste më shumë ilaçe. Kjo krijon pacientë të menjëhershëm të cilët ka të ngjarë të shkojnë te mjekët e tyre dhe të kërkojnë ilaçe të përmendura me emër.Burim

Një shembull i vërtetë.

Kompania ndërkombëtare farmaceutike GlaxoSmithKline, në mënyrë që të tregtojë një antidepresant të quajtur Paxil, kontraktoi me një kompani të marketingut dhe marrëdhënieve me publikun për të krijuar një "fushatë ndërgjegjësimi" mbi një sëmundje "të padiagnostikuar". Cila ishte ajo sëmundje? Çrregullimi i ankthit social, i njohur më parë si ndrojtja.

U krijuan njoftime, titulli i të cilave ishte si më poshtë: A mund ta imagjinoni të jeni alergjik ndaj njerëzve? Reklamat u shpërndanë gjerësisht nga të gjitha mediat, disa të famshëm dhanë intervista për shtypin duke folur për këtë dhe shumë psikiatër mbajtën leksione mbi këtë sëmundje të re.

Si rezultat i kësaj fushate, përmendjet e ankthit shoqëror në shtyp u rritën ndjeshëm. Çrregullimi i ankthit social u bë "sëmundja e tretë më e zakonshme mendore" në Shtetet e Bashkuara. dhe ilaçi Paxil u bë një nga barnat më me kosto efektive dhe më të përshkruar në Shtetet e Bashkuara.

Shtë e qartë se nuk kishte një rritje të shpejtë të numrit të njerëzve që vuanin nga ndrojtja ekstreme. Kishte vetëm një fushatë të marketingut mjeshtërore që pëshpëriti në veshët e njerëzve: «Nëse jeni i ndrojtur, merrni këtë ilaç«.

Dhe kjo është vetëm ajo që bënë miliona njerëz.

Kompanitë farmaceutike po përpiqen të mjekojnë shoqërinë.

Kompanitë farmaceutike duan të bëjnë duke besuar se ka një pilulë për të gjitha simptomat pakënaqësi që përjetoni. Kjo përfshin simptoma që as nuk i kishit kuptuar se ekzistonin, por që kur i patë të reklamuara në televizion i kujtuat ato 😉

Kjo formë e marketingut ka vetëm një problem: është e dëmshme për shëndetin.

Ajo që kompanitë e barnave nuk duan që ju të dini është se të gjitha barnat përmbajnë rreziqe të efekteve anësore serioze - disa nga këto rreziqe janë më të këqija sesa sëmundjet e supozuara që synojnë të trajtojnë. Ata gjithashtu nuk duan që ju ta dini se, në shumë raste, ju mund t'i kapërceni ato simptoma të mundimshme me një mënyrë jetese më të shëndetshme.

Në fakt, kjo formë e fundit e 'trajtimit' është praktikisht mënyra e vetme për të kuruar vërtet një sëmundjepasi ilaçet nuk bëjnë absolutisht asgjë tjetër përveç maskimit të përkohshëm të simptomave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Xavier dijo

    Nuk ka dyshim se industria farmaceutike përpiqet me të gjitha mënyrat t'i bëjë njerëzit të konsumojnë më shumë ilaçe, por është gjithashtu e vërtetë që kërkimi i mjeteve juridike natyrore që janë të barabarta ose edhe më efektive gjenden gjithmonë.