15 gjëra që nuk duhet të duroni

ju nuk duhet të mbaheni

Jeta është shumë e shkurtër për të "marrë" disa gjëra.

Të gjithë në ndonjë rast ne tolerojmë gjëra që nuk duhet. Kjo mund të ndodhë në një mënyrë specifike, por gjithashtu mund të bëhet diçka e zakonshme në ditët tona. Ju nuk keni pse të rrini duarkryq, është koha të riktheni jetën tuaj. Unë ju lë me 15 gjëra që nuk duhet të duroni:

1) Njerëz negativë.

Marrëdhëniet me të tjerët duhet t'ju ndihmojnë, t'ju sjellin aspekte pozitive, emocione të mira. Askush nuk duhet të ju lëndojë. Kaloni kohën tuaj me njerëz të mirë me të cilët jeni akorduar mirë.

2) Një punë që e urreni.

Mos u pranoni për punën e parë që gjeni nëse nuk ju pëlqen. Në rastin ideal, duhet të përqendroheni në atë që dëshironi të bëni, diçka që lidhet me interesat dhe pasionet tuaja. Nëse keni sukses, jeta juaj do të jetë lumturi e pastër.

3) Negativiteti juaj.

Nëse çdo ditë zgjoheni me humor të keq dhe jeta juaj është plot konflikte, duhet të ndaleni dhe të reflektoni. Çfarë po shkon keq? Pse po ndiheni kështu? Jeta nuk ka pse të jetë britmë, problem, ankth.

Analizoni gjuhën tuaj të brendshme. Si i keni mendimet Dëgjoni se si flisni me veten tuaj. Nëse ajo që dëgjoni është negative, bëni një përpjekje për ta zëvendësuar atë me mendime pozitive ose më inkurajuese. Shtë hapi i parë.
4) Mungesa e komunikimit.

Hesht nga frika? A nuk jeni i lirë të komunikoni siç dëshironi? Pse Thoni gjërat që dëshironi të thoni, shpreheni lirshëm.

5) Çorganizimi.

Kjo pikë është diçka më personale, pasi unë nuk e toleroj mirë kaosin ... Nuk më pëlqen çrregullimi, fizik dhe mendor.

6) Nxitimi.

Gjithmonë është thënë se nxitimet janë këshilltarë të këqij, ato janë mikrob i stresit. Unë rekomandoj këtë leksion nga Carl Honore

7) Presioni për të kënaqur të tjerët.

Harrojeni për të tjerët, mos i rregulloni vendimet dhe veprimet tuaja me kriteret e njerëzve. Keni gjykimin dhe forcën tuaj sa të jeni në paqe me mënyrën tuaj të jetës.

8) Frika nga ndryshimi.

Jeta rrjedh dhe është e ndryshueshme. Çdo ditë është ndryshe, është një mundësi që të ndodhë diçka magjike, diçka që “klikon” mbi kokën tënde dhe të ëmbëlson jetën. Mendja juaj duhet të jetë e hapur.

9) Zakonet e dëmshme për shëndetin tuaj.

Herët ose vonë ata do t'ju japin probleme, probleme serioze dhe vuajtje për ju dhe tuajat. Asgjë nuk sjell më shumë kënaqësi sesa të bësh një jetë të shëndetshme.

10) Mos luaj.

Vetëm se je një i rritur nuk do të thotë që nuk mund të luash më. Jo gjithçka në jetë është punë dhe përgjegjësi. Relaksohuni dhe luani një lojë tenisi, letra, çfarëdo qoftë. Bëni diçka që ju pëlqen.

11) Reklama bukurie që ju bëjnë të ndiheni keq.

Fiziku tërheq sytë. Personaliteti tërheq zemrën. Shqetësohuni për trajnimin e personalitetit tuaj.

12) Mos gjumi i mjaftueshëm.

Një mendje e lodhur është kullota e emocioneve negative. Hapi i parë për të qenë të lumtur është të bëni një gjumë të mirë.

13) Lakmia personale.

Mbajtja e diçkaje është një shenjë e cenueshmërisë.

14) Merrni borxhe.

Të jetosh përtej mundësive tuaja është një gabim serioz. Mundohuni të jeni më pak material, me siguri ka gjëra që nuk ju duhen.

15) Pandershmëri.

Nëse jeni të sinqertë / ose me veten tuaj / ose qetësia do të marrë përsipër mendjen tuaj. Somethingshtë diçka që është e paçmuar.

A mund të mendoni për ndonjë gjë tjetër që ju nuk duhet të duroni me atë që kam humbur? Më lini komentin tuaj, më ndihmoni të plotësoj këtë listë. Faleminderit


10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   SUSANA VELAZQUEZ GOMEZ dijo

  Frazat që bërtasin, insultojnë dhe preken.

 2.   Susana alvarez dijo

  Karl Honore.
  Kam lexuar librin tuaj "Në lavdërim të ngadalësisë" disa vjet më parë dhe më pëlqeu dhe e vura në praktikë duke bërë gjëra me qetësi, të cilat mund t'i bëj më së miri.
  Nuk kam duruar më shumë se 5 minuta fjalimin që jep autori.
  Ju flisni shumë shpejt dhe unë jam i mbingarkuar.
  Ai vetë e njeh kur e fillon atë, se duhet të vrapojë për të promovuar librin e tij.
  Paradoksale?

 3.   Laguna Emma Guerrero dijo

  Më shkon mendja se nuk do të duhej të duronim këta politikanë që na plaçkitin dhe na qeshin ...

 4.   Shtyllë dijo

  Unë besoj se askush nuk duhet të lejojë që të tjerët t'ju thonë se çfarë të bëni.
  Unë mendoj se në këtë shoqëri është një problem që kemi, Mbi të gjitha gratë: të gjithë e dinë se çfarë duhet të bëjmë, SI, kur dhe me kë. Unë mendoj se disa vendime kritikohen gjerësisht në përgjithësi dhe ne duhet të mësojmë (sidomos gratë) të mos ndikohemi dhe të vendosim për VETEN Ç'është më e mira për ne, sepse VETYM Ne e dimë që ...

  Kjo ka të bëjë me pikën tuaj 7 (presionin për të kënaqur të tjerët), por është diçka tjetër, nuk është të japësh presione shoqërore. NUK DUHET T MAR MARTOHENI (nëse nuk doni), nëse nuk martoheni NUK JENI I vetmuar / Dështuar, NUK KENI F (MIJ (nëse nuk doni), NUK BENI ' T KENI Q ST T ST Q STNDROJN H NOM SHTOMPI KUR KENI F CHMIJ (nëse nuk doni), JO ISSHT ON VETM P RESRGJEGJSIA JUAJ T TO KUJDESI P CHR FILMIJT TUAJ (është edhe i partnerit tuaj)…

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Pilar, mendoj se fjalimi juaj tashmë është i vjetruar ... të paktën këtu në Spanjë. Prej kohësh gratë i kanë hequr qafe ato klishe. Gruaja e sotme punon dhe është e pavarur financiarisht dhe, në shumë raste, është burri ai që "bën shtëpinë". Kohët kanë ndryshuar ... për fat të mirë.

   1.    Shtyllë dijo

    Pershendetje Daniel !. Possibleshtë e mundur që kjo të jetë çështja juaj (që burri "të bëjë shtëpinë") dhe të ju shpëtojnë raste të tjera, por fakti që gruaja "punon dhe është e pavarur financiarisht" nuk nënkupton që përgjegjësitë e shtëpisë dhe fëmijëve janë të përbashkëta, absolutisht. Ne nuk kemi përparuar aq shumë, ndryshimi i mentalitetit kërkon një kohë të zgjatur. Thjesht duhet të shikoni: sa burra zvogëlojnë orët e tyre të punës për t'u kujdesur për fëmijët e tyre (a nuk është kjo queer?) Sa burra do të flasin me mësuesit e fëmijëve të tyre për të parë se si po ecin në studimet e tyre (tutoring) janë plot me gra)? Sa burra i çojnë fëmijët e tyre te mjeku gjatë orarit të punës? Sa burrave u mungon puna duke u kujdesur për fëmijët e tyre sepse kanë një ethe të lartë? Sa herë në shkollë e thërrasin babanë për të raportuar një problem me fëmijët e tyre? Ata ndihen nënat e këqija (shembulli i fundit: nënkryetari i qeverisë: Soraya Saenz, ajo nuk u kritikua për këtë ...)?. Kur keni një fëmijë (nëse jeni grua) ata ju pyesin nëse punoni: me kë do ta lini? (sepse është P RESRGJEGJSIA JUAJ DHE VETYM, natyrisht), si pajtoheni? (sepse pajtimi është i juaji) .. burrat nuk janë pyetur kurrë që….

    Sidoqoftë, nuk doja të merrja kontributin tim në këtë post në një rrugë kaq feministe ... Thjesht doja të thosha se është në rregull të dëgjosh këshilla, por asnjëherë mos i lër të të tregojnë se çfarë të bësh, sepse çfarë të bën lumtur vetem ti e di.

    Faleminderit shumë që më përgjigjesh dhe përgëzime për blogun tënd.

 5.   Menaxhimi i hidhërimit dijo

  Sa shumë gjëra për të lënë mënjanë dhe për të shijuar jetën!

 6.   millais dijo

  Ju nuk duhet të duroni një dhimbje dhëmbi ose dhimbje dhëmbi, nga frika e shkuarjes tek dentisti

 7.   Anna dijo

  Mos bëni, edhe kur jeni vetëm, ato gjëra që janë të shëmtuara për t’u parë, të tilla si kafshimi i thonjve ose marrja e hundës. Ato janë gjëra që ju heqin sigurinë, ulin vetëvlerësimin tuaj.

 8.   Myriam dijo

  Buzëqeshni vështirësive ... Si kur demi hiqet nga sulmi! Faleminderit