3 terapitë më të rëndësishme psikologjike

Konceptimi popullor i terapisë është ai i psikoterapisë klasike: një klient, një divan dhe një psikolog me një fletore dhe laps në dorë. Disa terapi e përdorin këtë metodë por ekzistojnë lloje të shumta të terapisë që mund të përdoren për të ndihmuar një person për të kapërcyer problemet e tyre. Në të gjitha rastet, qëllimi i terapisë është të sigurojë një mjedis jo-gjykues që lejon klientin dhe psikologun të punojnë së bashku drejt një sërë qëllimesh.

Unë do të shpjegoj vetëm 3 llojet më të zakonshme të psikoterapisë:

Terapitë psikologjike

1) Terapia psikoanalitike.

Çfarë është terapia psikoanalitike?

Terapia psikoanalitike është një nga psikoterapitë më të njohura por është gjithashtu një nga më të keqkuptuarat nga pacientët.

Themeluar nga Sigmund Freud, terapistët psikoanalitikë zakonisht kalojnë kohën e tyre duke dëgjuar pacientë duke folur për jetën e tyre, prandaj kjo metodë shpesh quhet si "Biseda terapi". Psikologu kërkon modele ose ngjarje të rëndësishme që mund të luajnë një rol kryesor në vështirësitë aktuale të pacientit. Psikoanalistët besojnë se ngjarjet e fëmijërisë dhe ndjenjat, mendimet dhe motivimet e pavetëdijshme luajnë një rol të rëndësishëm në sëmundjet mendore dhe sjelljet jo adaptuese.

Përfitimet e terapisë psikoanalitike

Ndërsa ky lloj i terapisë ka shumë kritikë që pretendojnë se është shumë i ngadaltë, i shtrenjtë dhe përgjithësisht joefektiv, edhe ky trajtim ka disa përfitime.

Terapisti ofron një mjedis empatik dhe jo-gjykues ku pacienti mund të ndihet i sigurt për të komunikuar ndjenjat e tij. Shpesh herë, thjesht ndarja e kësaj barre me një person tjetër mund të ketë një ndikim të dobishëm.

2) Terapia njohëse-sjellje

Çfarë është Terapia Kognitive-Biheviorale?

Terapistët njohës priren të përqendrohen në probleme specifike. Këta terapistë besojnë se të menduarit irracional ose keqkuptimet shkaktojnë mosfunksionime. Një terapist njohës punon me pacientin për të ndryshuar modelet e mendimit. Ky lloj i terapisë shpesh është efektiv për pacientët që vuajnë nga depresioni ose ankthi.

Terapistë të sjelljes punojnë për të ndryshuar sjelljet problematike që janë falsifikuar me vite të përforcimit. Një shembull i mirë i terapisë së sjelljes do të ishte një terapist që punon me një klient i cili dëshiron të kapërcejë një frikë nga lartësitë. Terapisti inkurajon klientin që gradualisht të përballet me frikën e tij nga lartësitë përmes përvojës. Së pari, klienti mund ta imagjinonte të qëndronte në çatinë e një ndërtese të gjatë. Klienti pastaj ekspozohet gradualisht ndaj niveleve të rritjes së frikës derisa fobia të qetësohet ose të zhduket plotësisht.

Përfitimet e Terapisë Kognitive-Biheviorale

Qasjet njohëse dhe të sjelljes mund të jenë shumë efektive në trajtimin e problemeve specifike. Qasjet njohëse dhe të sjelljes shpesh kombinohen në trajtimin e një çrregullimi. Një terapist që përdor këto terapi me një pacient që vuan nga ankthi shoqëror mund t’i ndihmojë ata të krijojnë modele më pozitive të mendimit, si dhe të përqendrohet në sjellje specifike, siç është shmangia sociale.

3) Terapia në grup

Çfarë është terapia në grup?

Terapia në grup është një formë e psikoterapisë në të cilën dy ose më shumë pacientë punojnë me një ose më shumë terapistë ose këshilltarë.

Kjo metodë është një format i popullarizuar në grupet mbështetëse. Anëtarët e grupit mund të mësojnë nga përvojat e njëri-tjetrit dhe të japin këshilla. Kjo metodë është gjithashtu më efektive me kosto sesa psikoterapia individuale dhe shpesh është më efektive.

Përfitimet e terapisë në grup

Shtë e zakonshme që njerëzit me sëmundje mendore ose probleme të sjelljes të ndihen vetëm, të izoluar ose të ndryshëm. Terapia në grup u siguron këtyre njerëzve një grup palë individësh që po përjetojnë të njëjtat simptoma ose që janë shëruar nga një problem i ngjashëm.

Anëtarët e grupit gjithashtu mund të ofrojnë mbështetje emocionale dhe një forum të sigurt për të praktikuar sjellje të reja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ishujt Yolanda Esther Luna dijo

  Në të vërtetë, të mësuarit për shumë aspekte më ndihmon shumë, faleminderit, për këtë.

 2.   Alvaro Reyes dijo

  Autori bashkon në të njëjtën kategori qasjen që mund të jetë psikoanaliza, njohëse, sistematike, humaniste, trupore, integruese dhe më shumë. Me modalitetin e terapisë: individ, grup, çift, familje, shumë familje. 🙁

 3.   Psikologji Madrid dijo

  Faleminderit shumë për këtë informacion. Unë mendoj se njohja e llojeve të terapisë para se të vendosni për të kryer një është thelbësore. Edhe kështu, unë e konsideroj thelbësore që një profesionist të tregojë se cili është më i këshillueshmi për ju.

 4.   Jose Miguel Aguilar dijo

  Faleminderit për vendosjen e një informacioni të qartë, të thjeshtë dhe shpjegues në lidhje me terapitë kur ato aplikohen dhe përfitimin që ato japin, dhe unë them nga fiiiiin gjeta një faqe që sqaron dyshimet pa kaq shumë teknikë Faleminderit shumë …… !!!!! !

 5.   Alejandra dijo

  Jam shumë i tronditur nga fakti që në rrëfimin shpjegues të secilit modalitet pacienti trajtohet si klient, kjo më bën të mendoj se lidhja me këtë lloj terapisti nuk është aq e shëndetshme.

 6.   Natalia dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija se si mund ta gjej një terapist njohës të sjelljes? Për shkak se unë kam probleme me sjelljen tek partneri im dhe çdo ditë që kalon nuk mund të kontrolloj impulset e mia, është e vështirë për mua të jem në gjendje ta bëj atë vetëm.

  Unë pres përgjigjen tuaj.

 7.   Thalia dijo

  Përshëndetje, unë jam 21 vjeç, kam vuajtur nga depresioni për 3 vjet, unë shkoj vetëm në psikiatër dhe pilulat pretendojnë se kam harruar gjithçka nëse kam lënë diçka ose diçka për të ngrohur etj.
  Unë tashmë e kam kaluar këtë më shumë se një vajzë për mua që është e pamundur të dal nga kjo sepse nuk mund të largohem as nga shtëpia ime kam frikë nga gjithçka që kaloj shumë por jo por nuk kam të afërm që më kapin ku mund t’i kontaktoj

bool (e vërtetë)