+45 fraza lamtumire për ta bërë më të lehtë shkarkimin e atij personi special

Siç ka thënë dikur Gustavo Cerati "Të jesh në gjendje të thuash lamtumirë do të thotë të rritesh", dhe kjo të jep përshtypjen se ndarja është një proces i thjeshtë. Megjithatë, ne nuk jemi gjithmonë të gatshëm për ato momente, ose më saktë, kurrë nuk jemi! Frazat e lamtumirës mund të jenë kryesore në një moment, dhe shumë psikologë riafirmojnë rëndësinë e "mbylljes së cikleve" për rritjen e qenies njerëzore. Ne mund të pohojmë se është një akt me një guxim të madh, pasi që nuk është kurrë e lehtë të shkëputesh nga ajo që për një kohë ishte pjesë e realitetit tonë. Reagimi i shumë prej tyre konsiston në mbajtjen, në një përpjekje të kotë për të ruajtur kushtet që deri më tani kishin qenë të qëndrueshme për ta..

Por diçka është e pamohueshme, kur vjen koha për të thënë lamtumirë, rruga më pak e dhimbshme është çlirimi. Nëse vendosni të zgjasni atë që nuk mund të zgjatet më, vuajtjet do të jenë të pranishme.

Prandaj, ne ndajmë frazat më të zgjuara të lamtumirës që janë shqiptuar ndonjëherë.

Frazat më të zgjuara të lamtumirës

Për ta bërë atë moment të paharrueshëm, duhet të shqiptoni një frazë që ndihmon në përcaktimin e kulmit të momentit, prandaj ne paraqesim frazat më të mira për t'u thënë lamtumirë:

Rezistenca

Ndonjëherë na arrin momenti i lamtumirës dhe ne thjesht nuk jemi të përgatitur për të, këtu janë disa fraza që e tregojnë atë:

 • "Mirupafshim? Oh jo të lutem, a nuk mundemi thjesht ta kthejmë faqen dhe ta fillojmë nga e para? " Ariu Winnie
 • "Një burrë kurrë nuk di të thotë lamtumirë, një grua kurrë nuk di kur ta thotë" Helen Rowland
 • "Asnjëherë nuk është koha e duhur për të thënë lamtumirë" Chris Brown
 • "Vdekja nuk është lamtumirë" Titte Kubo
 • "Distanca dhe koha nuk e dinë sa keq i bën zemrën time" Abel Pintos
 • "Kudo që të shkoni, unë do të shkoj, dhe atje ku ai dëshiron që ju të jetoni, unë do të jetoj" Ruth 1:16
 • "Unë kurrë nuk them lamtumirë, sepse lamtumirë do të thotë të largohesh, dhe të largohesh do të thotë të harrosh" JM Barrie
 • "Unë ju them lamtumirë, dhe ndoshta me këtë lamtumirë, ëndrra ime më e bukur vdes brenda meje ... por ju them lamtumirë për ju për gjithë jetën time, edhe pse gjithë jetën time vazhdoj të mendoj për ju" José Ángel Buesa.
 • "Dhimbja e ndarjes nuk është e krahasueshme me gëzimin e takimit përsëri" Charles Dickens
 • “Të dua me frymën, buzëqeshjet dhe lotët e gjithë jetës sime! Dhe nëse Zoti e lejon, unë do të të dua më shumë pas vdekjes. ”Elizabeth Barret Browning
 • Lamtumirë nuk janë përgjithmonë. Mirupafshimet nuk janë fundi, ato thjesht nënkuptojnë: Do të më mungosh derisa të takohemi përsëri. ”Anonim
 • "Kushdo që shpiku distancën nuk e pësoi kurrë dhimbjen e mallit" Francois de la Rochefoucauld
 • "Shpirti im nuk mjaftohet me humbjen e saj. Edhe pse kjo është dhimbja e fundit që ajo më shkakton, dhe këto janë vargjet e fundit që unë i shkruaj asaj "Pablo Neruda

Dorëheqja

Kur arrijmë atë gjendje lartësie që na lejon të kuptojmë nevojën për të thënë lamtumirë, ne mund të shfaqim me nostalgji rëndësinë e lamtumirës.

 • "Ndoshta do t'ju tregoj një ditë se kam ndaluar t'ju dua, megjithëse vazhdoj t'ju dua përtej vdekjes, dhe mbase nuk e kuptoni, në atë lamtumirë që, megjithëse dashuria na bashkon, jeta na ndan" José gelngel Buesa.
 • "Asgjë nuk ndodh rastësisht, gjërat në thelb ndjekin një plan sekret, edhe nëse ne nuk e kuptojmë atë" Platon
 • "Dhe kur të largohem, këto do të jenë fjalët e mia të fundit: Unë po largohem, e lë dashurinë time pas" Tagore.
 • "Ne nuk jemi krijues historie, ne jemi krijues historie" Martin Luther King jr.
 • "Sa me fat jam, kam diçka që e bën të vështirë lamtumirën" ariu Winnie
 • “Vdekja nuk ekziston, njerëzit vdesin vetëm kur e harrojnë atë; nëse mund të më mbani mend, unë do të jem gjithmonë me ju ”Isabel Allende.
 • Edhe nëse ndiheni të lënduar nga lamtumira, shikoni përsëri në zemrën tuaj dhe duhet të shihni se po qan për atë që ka qenë një kënaqësi e madhe "Kalil Gibran
 • “Gishti që lëviz shkruan; të kesh një urdhër përparon; as keqardhja juaj, as zgjuarsia juaj nuk do ta bëjnë atë të kthehet për të shtypur gjysmën e një rreshti, as lotët tuaj nuk do të fshijnë një fjalë të vetme "Omar Jayyam
 • "... në fund të fundit, pas gjithë të këqijave që keni varrosur dhe që kanë konsumuar qenien tuaj lakmitare, përjetësia e gjatë do të mirëpresë lumturinë tonë duke na puthur individualisht"
 • "Kjo nuk është lamtumirë, kjo është një" faleminderit "Nicholas Sparks
 • "Më e vështira nuk është puthja e parë, por e fundit" Paul Géraldy
 • "E madhe është arti i fillimit, por më e madhe është arti i mbarimit" Henry Wadsworth
 • “Jam shumë e lumtur, Jane. Mos harroni kur të mësoni për vdekjen time dhe mos vuani për të. Nuk ka asgjë për të ardhur keq ... mendja ime është në paqe ”Charlotte Brönte (Jane Eyre)
 • "Nuk ka asnjë puthje që nuk është fillimi i lamtumirës, ​​madje as ajo e mbërritjes" George Bernard Shaw
 • "Dashuria ishte kaq e shkurtër, dhe harresa është kaq e gjatë" Pablo Neruda
 • "E gjithë mjerimi në botë nuk është asgjë, nuk është asgjë, kur afrohet lamtumira" Daniel Balavoine

Ristrukturimi

Ndonjëherë largohemi nga realiteti, sepse duhet të kthehemi në perspektivë. Në këtë rast, ne nuk themi lamtumirë, ne mbyllim derën, themi lamtumirë, por ne e lëmë derën hapur për kthimin tonë:

 • "Qëndroni larg kohë pas kohe, relaksohuni pak, sepse kur të ktheheni në punë, gjykimi juaj do të jetë më i saktë" Leonardo Da Vinci
 • "Ata thanë lamtumirë dhe në lamtumirë tashmë ishte mirëpritja" Mario Benedetti
 • "Ju gjithmonë do të jeni përshëndetja ime e preferuar dhe lamtumira ime më e vështirë" Cecelia Ahern

Mirupafshim ne kenge

Sepse shumë këngë përcjellin ndjenjën e atyre përvojave lamtumire:

 • "Asgjë nuk zgjat përgjithmonë, më vjen keq, nuk mund të jem perfekte", Plan i Përsosur, i Thjeshtë
 • "Jo, nuk mund te te le te shkosh, ti je pjese e imja, jam bllokuar nga shija e puthjeve te tua" Ngjitja ne mure, Djemte e Backstreet
 • "Edhe kur mendoj se jeni afër, kam nevojë për ju larg, për të ndërtuar një rrugë të re" Heal, Westlife
 • “Po largoheni nga Alfonsina me vetminë tuaj, cilat poezi të reja keni kërkuar të kërkoni? Një zë i lashtë i erës dhe kripës, ngroh shpirtin tuaj dhe po e mbart atë. Dhe ju shkoni atje si në ëndërr, Alfonsina në gjumë, e veshur në det ”Alfonsina dhe deti” Alfonsina dhe deti, Mercedes Sosa.
 • "Diçka u ndal në një bllokim dhe ajo heshtje ishte aq e madhe, thyerja e zemrës ishte aq e madhe, mbetjet e një anijeje që u përplas, unë të kam dashur, të kam dashur, nuk e di vërtet se çfarë ka ndodhur" Lamtumirë, Fito Páez
 • “Dërgoji dashurinë time dashuruesit tënd të ri, trajtoje më mirë. Ne duhet të heqim dorë nga të gjitha fantazmat tona, ne nuk jemi fëmijë, më ”Dërgoni dashurinë time (tek i dashuri juaj i ri) Adele
 • "Lamtumirë dashnori im, lamtumirë shoku im, ti ke qenë i vetmi, ke qenë i vetmi për mua" Mirupafshim dashnori im, James Blunt
 • “Kur largohesh, një puthje dhe një lamtumirë, unë të dua, një përkëdhelje dhe një lamtumirë; është bagazh i lehtë për një udhëtim kaq të gjatë, hidhërimet rëndojnë shumë në zemër "Një puthje dhe një lule, Nino Bravo.
 • "Mirupafshim, sa e trishtuar ishte lamtumira që ju thashë kur u largova, pa zë më të qarë" Plácido Domingo
 • "Pse u largua? Pse vdiq ai? Pse e mori zoti? Ai ka shkuar në parajsë dhe për të shkuar, unë gjithashtu duhet të jem i fortë që të jem me ty, dashuri. "Pse u largua, Leo Dan
 • "Më la me diellin, pa folur, pa një lamtumirë" Ajo u largua, Miriam Hernández
 • "Kjo është arsyeja pse po largohem, çfarë keqardhje, por lamtumirë, ju them lamtumirë dhe po largohem" Unë po largohem, Julieta Venegas
 • "Askush nuk tha kurrë se do të ishte kaq e vështirë, të lutem më kthe në fillim" Shkencëtari, Coldplay.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.