5 çelësa për të rritur inteligjencën tuaj emocionale

Para se të njihni këto 5 çelësa për të rritur inteligjencën tuaj emocionale, unë ju ftoj të shihni këto 5 minuta të gjeniut të pastër dhe sensit të humorit.

Në këtë video ata na tregojnë në një mënyrë shumë qesharake funksionet e dy hemisferave cerebrale, njëra që merret me funksionin racional dhe tjetra me funksionin emocional:

Inteligjenca emocionale Mund të përkufizohet si aftësia për të kuptuar dhe menaxhuar në mënyrë efektive ndjenjat e veta dhe gjithashtu ato të të tjerëve. Absolutelyshtë absolutisht thelbësore në formimin, zhvillimin, mirëmbajtjen dhe forcimin e marrëdhënieve të ngushta personale. Ndryshe nga koeficienti i inteligjencës, i cili nuk ndryshon ndjeshëm gjatë gjithë jetës, Inteligjenca jonë Emocionale mund të zhvillohet dhe rritet me dëshirën për të mësuar dhe rritur.

Tani ata paraqesin 5 çelësa që mund të përmirësojnë inteligjencën emocionale:

1) Aftësia për të përballuar emocionet e veta negative.

"Ne bëhemi çfarë mendojmë." - Ralph Waldo Emerson

Ndoshta asnjë aspekt i Inteligjencës Emocionale nuk është më i rëndësishëm sesa aftësia jonë për të menaxhuar në mënyrë efektive emocionet tona negative, ato që na mbingarkojnë dhe ndikojnë në gjykimin tonë. Në mënyrë që të ndryshojmë mënyrën se si ndihemi për një situatë, së pari duhet të ndryshojmë mënyrën e të menduarit për të.

2. Aftësia për të qëndruar i qetë në situata stresuese.

Shumica prej nesh përjeton një nivel të caktuar stresi në jetë. Kur jemi nën presion, gjëja më e rëndësishme për të mbajtur mend është të jemi të qetë. Këtu janë disa këshilla i shpejtë:

A. Nëse ndiheni të zemëruar dhe të mërzitur me dikë, para se të thoni diçka për të cilën më vonë mund të pendoheni, merrni frymë thellë dhe numëroni në 10 ngadalë. Në shumicën e rasteve, deri në kohën që do të godisni 10, do të keni gjetur një mënyrë më të mirë për të komunikuar problemin. Nëse jeni akoma i mërzitur pasi keni numëruar deri në 10, merrni pak pushim nëse është e mundur dhe kthehuni përsëri në temë pasi të qetësoheni.

B. Nëse ndiheni nervoz dhe të shqetësuar, spërkatni fytyrën tuaj me ujë të ftohtë dhe shkoni për një rrotullim. Temperatura e ftohtë mund të ndihmojë në uljen e nivelit të ankthit. Shmangni pijet me kafeinë që mund të stimulojnë nervozizmin tuaj.

C. Nëse ndiheni të frikësuar, të dëshpëruar ose të shkurajuar, përpiquni ta bëni bëni ushtrime të fuqishme aerobe. Vetëbesimi juaj do të rritet ndërsa përjetoni gjallërinë e trupit tuaj.

D. Nëse ndiheni të mbingarkuar, të hutuar, të pa frymëzuar ... të merrni kontakt me natyrën. Gjeni një pamje panoramike admironi bukurinë e saj ndërsa merrni frymë thellë. Zbraz mendjen. Do të ktheheni me një perspektivë të re.

3. Aftësia për të lexuar sinjale sociale

"Ne nuk i shohim gjërat siç janë. Ne i shohim gjërat siç jemi ”. - Anais Nin.

Njerëzit me një nivel të lartë të Inteligjencës Emocionale janë përgjithësisht më të saktë në aftësinë e tyre për të perceptuar dhe interpretuar shprehje të tjera emocionale, fizike dhe verbale. Ata gjithashtu dinë të komunikojnë në mënyrë efektive për të sqaruar qëllimet e tyre. Këtu janë disa këshilla për të rritur saktësinë e leximit të sinjaleve sociale:

A. Përballë një fakti konfuz, mund të kemi të paktën 2 interpretime të mundshme para se të nxirrni përfundime. Për shembull, ne i telefonojmë shokut tonë dhe ai nuk përgjigjet. Mund të mendoj se shoku im nuk po më thërret sepse po më injoron ose mund të konsideroj mundësinë që ai të ketë qenë shumë i zënë. Kur shmangim personalizimin e sjelljeve të njerëzve të tjerë, ne mund t'i perceptojmë ato në një mënyrë më objektive dhe të zvogëlojmë mundësinë e keqkuptimeve.

"Një vështrim negativ nga një person tjetër mund të nënkuptojë vetëm se janë kaps." - Daniel Amen

B. Kërkoni sqarime kur është e nevojshme. Nëse është e nevojshme, këshillohuni me personin tjetër për të sqaruar pse ata sillen ashtu siç veprojnë. Pyetje të tilla si: "Unë jam kurioz, mund të më tregoni pse ...", dhe shmangni akuzat dhe proceset gjyqësore. Krahasoni fjalët e atij personi me gjuhën e trupit të tij për qëndrueshmëri.

4. Aftësia për të qenë pohues kur është e nevojshme.

"Të jesh ai që jemi kërkon që të mund të flasim hapur për gjërat që janë të rëndësishme për ne." - Harriet Lerner

Ka momente në jetën e të gjithë neve kur është e rëndësishme vendosni kufijtë tanë siç duhet në mënyrë që njerëzit të dinë se ku jemi. Këto mund të përfshijnë ushtrimin e së drejtës sonë për të mos u pajtuar (pa qenë e pakëndshme), duke thënë "jo" pa u ndier fajtor, duke vendosur përparësitë tona dhe duke mbrojtur veten nga detyrimi dhe sulmi.

Një metodë për t'u marrë parasysh për të shprehur emocione të vështira është teknika XYZ: "Unë ndjehem X kur ju bëni Y në Z."

5. Aftësia për të shprehur emocione intime në marrëdhëniet intime ose personale.

Aftësia për të shprehur emocione intime në mënyrë efektive është thelbësore për mbajtjen e marrëdhënieve të ngushta personale. Në këtë rast, "në mënyrë efektive" do të thotë ndarja e ndjenjave intime me dikë në një marrëdhënie të përshtatshme, në një mënyrë që është konstruktive dhe të jetë në gjendje të përgjigjet pozitivisht kur personi tjetër bën të njëjtën gjë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sergio dijo

  Cito: »Nëse ndiheni i zemëruar dhe i mërzitur me dikë, para se të thoni diçka për të cilën më vonë mund të pendoheni, merrni frymë thellë dhe numëroni deri në 10."
  Sipas asaj që kam lexuar, ajo këshillë është e barabartë me shtypjen e emocioneve me gjithë negativët që nënkupton kjo. Do të ishte më mirë të këshillonim që nëse ndiheni të zemëruar dhe të mërzitur duhet ta shprehni hapur pa lënduar askënd. Përveç kësaj, sa më shumë njohuri të keni, aq më pak gjasa keni të zemëroheni dhe të mërziteni, pasi që kur zbulohet një gabim, e gjitha është çështje e veprimit me qetësi dhe temperaturë për ta korrigjuar atë. Ajo që unë mendoj është në lidhje me një temë që është e mjaftueshme për të shkruar një libër të tërë, por ky është vetëm një koment dhe kjo është arsyeja pse unë nuk e zhvilloj atë më tej, (që të mos ndjehen të bezdisur dhe të zemëruar me mua).
  Përshëndetje.

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Sergio, faleminderit shumë për komentin tuaj.

   Veryshtë shumë inteligjente ajo që ju propozoni, por mbani në mend se kur një person dominohet nga zemërimi, ata nuk janë në gjendje të veprojnë me butësi, prandaj ato 10 sekonda shërbejnë për tu qetësuar pak dhe për të thënë atë që ndien, si propozon, por pa duke humbur gazetat.

   Të fala.

   1.    Sergio dijo

    Përshëndetje Daniel.

    Po, keni të drejtë. Teksti thotë qartë që të ktheheni në temë pasi të qetësoheni. Kjo është arsyeja pse është e përshtatshme të jesh në roje dhe të mos arrish një pikë zemërimi shumë të fortë sepse ashtu si nuk mund të kesh gjakftohtësi për shkak të zemërimit të tepruar, për shkak të saj nuk mund të mbash mend këshilla të mira siç është ajo e paraqitur në Artikull. Por kjo sugjerohet tashmë nga ky post kur thotë se inteligjenca jonë emocionale mund të zhvillohet dhe rritet me dëshirën për të mësuar dhe rritur; kështu që unë vetëm mund të të falënderoj shumë për adresimin e çështjeve si këto dhe për përgjigjen ndaj meje.
    Përshëndetje.

 2.   Ruth Lizbeth Aveiga dijo

  Artikulli i shkëlqyeshëm më ndihmoi shumë në punën time në shtëpi të mjeshtrit

  1.    Daniel murillo dijo

   Faleminderit Ruth, më vjen mirë që ishte e dobishme.

 3.   Jezu dijo

  Përshëndetje! Unë pyes nëse ndonjë nga ju keni thënë diçka për atë që ju pendoheni, për të mos pasur numëruar deri në 10, ose se këshilla është për njerëzit që flasin pa menduar, vetëm për veprimin e të folurit, dhe të jesh në tuaj për ju. JAM 58 VJEC DHE ASNJEHERE S'KAM THANE ASGJE QE JAM I PENATUR. E DI SE ÇDO KOK HE ISSHT A NJ W BOT, DHE ÇDO SHTYL E MIRIN. FALEMINDERIT.

 4.   Anita Maria Aquino Gurmendi dijo

  lexoni është një artikull për të gjithë

 5.   Claudia dijo

  Artikull shumë i bukur, të krishterët e quajnë inteligjencë emocionale vetëkontroll ... Unë jam shumë qesharak për formulën (XYZ) Unë ndjehem X kur ju bëni Y në Z.

 6.   i shëmtuar gu dijo

  Inteligjenca emocionale për mua zhvillohet me njerëz me grupe dhe duhet të jetë aty gjatë gjithë kohës si absolute tani.
  Fatkeqësisht ka njerëz që nuk do të jenë në gjendje ta zhvillojnë këtë nga frika.
  Unë punoj si udhërrëfyes turistik dhe jam shumë i vëmendshëm, por është një punë e përditshme të këmbëngulësh atë që dëshiron një grup ose individualisht se si ndihen.
  por marrja e gjithçkaje në vetvete për t'u bashkuar me atë që unë dua si shërbim i mirë është pak e lodhshme.
  por në të njëjtën kohë ndjenjën ngushëlluese se të gjithë pajtohen dhe janë të kënaqur.
  Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që bota është ajo që ju mendoni, por kini kujdes nga pasionet dhe egos.
  që të verbon dhe të bën zordo.
  Nëse gaboj, nuk e marr si mësim dhe e integroj.
  falënderim