5 strategji manipuluese

Njerëzit ndonjëherë nuk e kuptojnë njëri-tjetrin dhe përdorin hile ose strategji për t'u përpjekur të pohojmë pozicionin tonë. Isshtë diçka e brendshme për egon tonë dhe dëshira për të kërkuar të vërtetën ose objektivitetin është e humbur.

Nëse e dimë strategjitë manipuluese që njerëzit zakonisht përdorin, ne mund të dalim fitimtarë nga çdo kurth:

1) Përdorimi i fjalëve komplekse për të shpjeguar diçka të thjeshtë.

Sidomos në botën e biznesit, zhargoni kompleks dhe ngatërrimi është një taktikë që përdoret shpesh për të frikësuar personin tjetër.

2) Përdorimi i një pozicioni autoriteti.

Ka shumë më shumë të ngjarë të bindeni nga dikush që ju pëlqen ose nga dikush që është në një pozitë autoriteti.

Shembull:

Një polic ju thotë: "Ne kemi ardhur për të kërkuar kërkesën e tij." Dhe meqenëse ai është një polic, (edhe nëse nuk ju tregon kurrë një urdhër kërkimi) ju besoni se është e drejta e tij.

3) Bëni një kërkesë të arsyeshme së dyti.

Shembull:

"A doni të dhuroni 100 euro për çështjen tonë?" "Nuk mund ta përballoj" "Oh. Epo, a mund të dhurosh 5 euro, atëherë? "

4) Nxirrni përfundime të lidhura në mënyrë të paqartë.

Shembull:

Ky është ushqim për fëmijë i pasuruar me vitamina dhe minerale. Veryshtë shumë e shëndetshme. Nëse akoma po blini një lloj tjetër të ushqimit për fëmijë, po neglizhoni shëndetin e fëmijës suaj. »

5) Iluzioni i mungesës.

Nëse produkti është në furnizim të shkurtër, duhet të ketë shumë kërkesa, apo jo? Mungesa shpesh është një iluzion i krijuar nga prodhuesi i produktit pasi që produktet (dhe mundësitë) duken shumë më tërheqëse kur ekziston një mundësi e kufizuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Tomeu Payeras Sánchez dijo

    Super!