50 Fraza Lumturie për të ndryshuar mënyrën tuaj të të menduarit

Në përgjithësi, nuk ju bën të lumtur ajo që keni ose nga jeni, është mënyra se si interpretoni ngjarjet që po ju ndodhin. Isshtë çështje e qëndrimit dhe e ndryshimit të mendimeve tuaja. I vetmi person që mund të dëmtojë lumturinë tuaj jeni ju.

Para se të shihni këto 50 citate për lumturinë Më lejoni t'ju vë këtë video që na sjell këtë përfundim befasues: Do t'ju duhen vetëm 10 minuta në ditë për të qenë të lumtur për pjesën tjetër.

Protagonisti i kësaj bisede të shkurtër që u mbajt në TED quhet Andi Puddicombe dhe ai na fton të kushtojmë 10 minuta për të qenë të vetëdijshëm për të tashmen:

Këtu nuk është 50 reflektime ose citime për lumturinë që kam përpiluar dhe shpresoj të prekë diçka brenda jush që ju bën të shihni jetën në një mënyrë tjetër:

rituali i lumturisë

1) Vendosni një shembull të mirë. Trajtojini të gjithë me mirësi dhe respekt, madje edhe ata që janë të vrazhdë me ju.

2) Duhet vetëm një person që të jetë i lumtur dhe të ndryshojë jetën tënde: ti.

3) Jeta juaj do të përmirësohet vetëm kur vendosmërisht të vendosni të bëni gjithçka që të jeni të lumtur. Ky udhëtim fillon me të qenit i sinqertë me veten.

4) Ndaloni së përqendruari sa jeni të stresuar dhe mos harroni se jeni me fat. Mund të jetë shumë më keq.

5) Përqendrohuni në ato që keni dhe mos shikoni në të metat tuaja.

6) Shikoni për diçka pozitive tani. Edhe nëse duhet të mendoni pak më shumë se zakonisht, do të gjeni diçka pozitive.

7) Kur të buzëqeshni për jetën që po përjetoni, do të përfundoni duke jetuar një jetë të denjë për një buzëqeshje të madhe.

8) Mos harroni, krahasimi shoqëror është hajduti i lumturisë. Ju mund të kaloni një jetë duke u shqetësuar për atë që të tjerët kanë, por nuk do të merrni asgjë.

9) Lumturia vjen më lehtë kur ndiheni mirë me veten tuaj pa ndjerë nevojën për miratim nga të tjerët.

10) Jini të mirë me njerëzit që takoni.

11) Mirësia nuk duhet ngatërruar me dobësinë, as falja me pranimin. Bëhet fjalë për të asimiluar që inati nuk është rruga drejt lumturisë.

12) Jepni gjithçka që mundeni, por mos i lini t'ju përdorin. Dëgjoni të tjerët, por mos e humbni zërin tuaj.

13) Thuaj atë që duhet të thuash. Flisni të vërtetën tuaj. Nuk ka trishtim më të madh sesa të heshtni sepse nuk keni pasur guximin të shprehni mendimin tuaj.

14) Ju nuk mund të ndryshoni se si njerëzit sillen me ju ose çfarë thonë ata për ju. E vetmja gjë që mund të bësh është të ndryshosh mënyrën e reagimit ndaj kritikave të tyre dhe të largohesh prej tyre nëse është e nevojshme.

15) Kompania e keqe nuk do t'ju japë kurrë një jetë pozitive.

16) Gjithmonë është më mirë të kalosh më shumë kohë vetëm sesa të jesh në shoqërinë e njerëzve negativë. Opinionet e tyre mund të minojnë vetëvlerësimin tuaj.

të dua

17) Kur njerëzit e tjerë ju trajtojnë keq, ngrini kokën, buzëqeshni dhe qëndroni vetvetja. Asnjëherë mos lejoni që hidhërimi i dikujt tjetër të ndryshojë kush jeni.

18) Vetëvlerësimi juaj nuk varet nga paaftësia e njerëzve të tjerë për t'ju vlerësuar ashtu siç e meritoni.

19) Një nga gjërat më çliruese që mësojmë në jetë është se nuk duhet t’i pëlqejmë të gjithë dhe nuk duhet t’i pëlqejmë të gjithë.

20) Kur dikush thotë "Ju keni ndryshuar", nuk do të thotë që keni bërë diçka keq. Ndonjëherë kjo thjesht do të thotë që ju nuk keni qenë më ashtu siç dëshironte ai ose ajo.

21) Asnjëherë mos ki turp për atë që ndjen. Ju keni të drejtë të ndjeni çdo emocion.

22) Ju nuk mund ta bazoni idenë tuaj të suksesit dhe lumturisë në mendimet dhe pritjet e të tjerëve.

23) Njerëzit e palumtur në këtë botë janë njerëzit që kujdesen për atë që njerëzit e tjerë mendojnë.

24) Mos merrni shumë parasysh kur dikush ju thotë se po e bëni gabim.

25) Gjithmonë është më mirë të përpiqesh të bësh diçka sesa të mos bësh asgjë.

26) Përpiquni të jetoni jetën që dëshironi, pavarësisht nga të tjerët duke u zhgënjyer.

27) Asnjë shumë parash nuk do t'ju bëjë të lumtur nëse nuk ndiheni mirë me veten.

28) Në shumë raste, lumturia është jashtë zonës tuaj të rehatisë. Shumë njerëz të suksesshëm së pari u futën në një terren të panjohur me pasiguritë që nënkupton kjo.

29) Ju nuk mund të prisni gjithmonë për momentin e përsosur. Ndonjëherë duhet të guxoni edhe nëse kushtet nuk janë më të mirat.

30) Mënyra më e besueshme për të parashikuar të ardhmen është të punosh në të tashmen. Ikni nga pasiviteti dhe përtacia.

31) Shkuarja kundër rrymës (të qenit zëri i paqëndrueshëm i deleve) mund të jetë shumë interesante.

32) Pothuajse gjithçka është e mundur nëse keni kohë të mjaftueshme dhe jeni të apasionuar pas asaj që bëni.

33) Sfidat e mëdha e bëjnë jetën interesante; Kapërcimi i tyre e bën jetën kuptimplote.

34) Ktheni gabimet tuaja në një burim motivimi.

35) Mos e humb shpresen. Ajo që do të vijë është shumë më mirë se e kaluara. Gjërat e mira shpesh ndodhin kur më pak e presin.

36) Shkoni hap pas hapi, mos doni të mbuloni më shumë sesa mundeni. Do të habiteni se çfarë mund të bëni me çdo kokërr të vogël rëre nëse jeni konstante.

37) Nuk ka asgjë më të bukur dhe të fuqishme se një buzëqeshje, dhe më shumë nëse buzëqeshja e thënë ka lindur nga dhimbja.

fëmijë i lumtur

38) Çdo budalla mund të jetë i lumtur kur koha është e mirë. Duhet një shpirt i fortë për të krijuar buzëqeshje në situata që na bëjnë të qajmë.

39) Mos u ngut. Merrni kohën që ju nevojitet për të përfunduar detyrat tuaja. Nxitoni është këshilltar i keq. Në këtë pikë ju ftoj të shikoni këtë video: Të punosh nën presion është e keqe për krijimtarinë

40) Ndërsa plakemi dhe bëhemi më të mençur, ne kuptojmë se çfarë na duhet dhe çfarë duhet të lëmë pas. Ndonjëherë largimi është një hap përpara.

41) Në fund të ditës, mund të përqendroheni në aspektet negative që ju kanë ndodhur ose ato gjëra që keni bërë mirë. Varet nga ju.

42) Një nga momentet më shpërblyese në jetë është kur mëson se duhet të relaksohesh përballë atyre problemeve që nuk është në dorën tënde për t'i zgjidhur.

43) Çfarëdo që të bëni, mos u mbërtheni në një gjë që ju shkatërron ditën. Mësoni të ktheni faqen. Jeta është shumë e shkurtër për të humbur kohë në ngjarje negative.

44) Një nga karakteristikat që përsëritet vazhdimisht midis njerëzve të lumtur është se ata ndihmojnë të tjerët. Solidariteti nënkupton lumturinë.

45) Durimi mund të jetë i hidhur, por fara e tij do të japë fryte të ëmbla.

46) Jeto thjesht. Dashuria bujarisht. Jini të sinqertë. Merrni frymë thellë. Jep më të mirën nga ti.

47) Mos insistoni shumë në krijimin e një jete perfekte sepse do të harroni të jetoni.

48) Qëllimi është që të shijoni jetën tani. Mos prit më shumë.

49) Kushtojini vëmendje gjërave të vogla. Ata janë të mëdhenjtë e harruar.

50) Bëni shëtitje të gjata. Shijoni biseda të shkëlqyera. Kushtojini vëmendje momentit.

Radha jote…

Cili takim apo kujtesë personale ju ka ndihmuar të jeni më të lumtur dhe të jetoni më pozitivisht? Ju lutemi ndani atë me ne duke lënë komentin tuaj më poshtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gloria Herreros dijo

  1-9-12-14-16-17-18-20-24-28-31-35-37-40-41-42-43-44-45-46-49-50-

  1.    Marcia dijo

   Të ndihmosh pa marrë asgjë në këmbim është gjëja më e dobishme në jetë. Kjo e mbush shpirtin tuaj me lumturi dhe krenari. Një akt i vogël solidariteti, unë mund të formoj një zinxhir të pafund të tij.

 2.   Eduardo dijo

  50 fjalitë janë mbresëlënëse, por 33 dhe 34 ishin veçanërisht të rëndësishme për mua. Shumë herë ndihemi të zbrazët dhe, duke kërkuar për një sfidë, ne e mbushim atë. Si qenie njerëzore ne bëjmë gabime të panumërta dhe mungesa e motivimit na imobilizon. Kemi shumë gabime dhe na mungojnë motivimet. Përdorimi i së parës në gjeneratorët e të dytit është një burim i rëndësishëm për t'i vendosur vetes ato sfida që e bëjnë jetën tonë më të kënaqshme. Faleminderit për këto fraza.

 3.   Korrik dijo

  14) Ju nuk mund të ndryshoni se si njerëzit sillen me ju ose çfarë thonë ata për ju. E vetmja gjë që mund të bësh është të ndryshosh mënyrën e reagimit ndaj kritikave të tyre dhe të largohesh prej tyre nëse është e nevojshme.

  Trueshtë e vërtetë, pa marrë parasysh sa përpiqesh të ndryshosh atë që thonë ata për ty, ata gjithmonë do të vazhdojnë të flasin, ekziston që t'i injorosh ata dhe të jetosh jetën pa i kushtuar vëmendje asaj që thonë ata
  nëse dikush bën keq dhe nëse nuk bën më keq …….

 4.   noah pasillas dijo

  të gjitha frazat janë të shkëlqyera. por 18 i identifikoj me të.