6 emocione që duhet të kultivoni

Ne kemi nevojë kultivoni emocione dhe vlera pozitive në mendjen tonë për të arritur një mirëqenie më të madhe. Kjo kërkon përpjekje, këmbëngulje dhe përkushtim. Këtu ju tregoj 6 emocione që do t'ju sjellin plotësi në jetë nëse arrini t'i bëni zakon:

6 emocione që duhet të kultivoni

1) Mirënjohje.

Kur ngriheni çdo mëngjes zgjidhni një frazë që tregon mirënjohje për të qenë gjallë, për të pasur atë që keni, për shembull: «Faleminderit, unë jam i lumtur. Sot zgjedh të buzëqesh. » Këtë frazë e kam huazuar nga kolegu i cili shkruan në blog Fito Para dhe Kohë.

2) Pasioni.

Kultivimi i pasionit na mban të interesuar dhe na inkurajon të përjetojmë emocionet që ka jeta.

Kultivoni pasion në jetën tuaj, gjeni diçka që ju intereson dhe kërkoni dashurinë. Mund të jetë fëmija juaj, bashkëshorti, miqtë, vetja juaj, puna juaj, në të vërtetë gjithçka që mund të investoni në të.

3) Besimi.

besim
Nëse nuk keni besim tek vetja juaj është e vështirë ta keni në botën përreth jush. Mos harroni sukseset që keni pasur në jetën tuaj për të rritur atë besim.

Besojuni të tjerëve edhe nëse ndonjëherë ju dështojnë, si në këtë video:

4) Dashuria.

Amor

Duhet ta kultivoni dashurinë sepse është emocioni më i fuqishëm. Dashuria mund të ndryshojë fjalë për fjalë jetën tuaj.

Video për dashurinë:

5) Optimizmi.

optimizëm
Ka shumë njerëz që thonë se optimizmi në të vërtetë nuk funksionon. Unshtë joreale të presësh që ndjenja e pozitivitetit të zgjasë tërë ditën, veçanërisht në këtë kohë dhe moshë kur ka shumë presion mbi të gjithë.

Mundohuni të shikoni për gjërat e mira tek njerëzit. Mbani në mend se gazetat dhe lajmet televizive janë plot me lajme negative dhe që fut një ndjenjë frike dhe negativiteti, ne po flasim për sensacionalizmin e negativitetit. Crucshtë e rëndësishme të ekuilibroni emocionet negative me emocionet pozitive.

Video me një mesazh shprese: «Përzieni botën»

6) Humori.

humor
Ata thonë se humori është ilaçi i Zotit, gjithçka shëron. Mos e merrni jetën shumë seriozisht sepse në fund nuk do të dilni nga ajo i gjallë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.