6 metoda të ndryshme të meditimit dhe relaksimit mendor

Ka shumë metoda të ndryshme të meditimit, por të gjitha ato kanë një qëllim të përbashkët: reflektimin dhe qetësinë e mendjes. Në këtë artikull unë do të vë në dukje disa nga metodat e meditimit që ekzistojnë

Por para kësaj, unë ju ftoj të shikoni këtë video të shkurtër në të cilën ata na tregojnë se një përgatitje e shkëlqyeshme nuk është e nevojshme për të filluar meditimin.

E vetmja gjë që duhet të bëjmë është të ulemi drejt, të mbyllim sytë dhe të përqendrohemi në frymëmarrjen tonë. Vështirësia qëndron në të qenit i vazhdueshëm:

Ju mund të interesoheni për «5 këshilla për të përmirësuar praktikën tuaj të meditimit [dhe të jetoni më mirë]«

6 Lloje të ndryshme të meditimit

metodat e meditimit

1) Meditim Transcendental.

Meditimi Transcendental u prezantua në botën perëndimore nga një mësues feje me emrin Maharishi Mahesh Yogi në 1958. extremelyshtë jashtëzakonisht lehtë për tu mësuar dhe praktikuar dhe mbart përfitime të shumëfishta për ata që e praktikojnë atë. Nga të gjitha llojet e ndryshme të meditimit, kjo teknikë e veçantë ofron një cilësi unike të pushimit në mendje dhe trup dhe është ideale për lirimin e stresit dhe eliminimin e lodhjes në një mënyrë shumë të natyrshme.

Ai konsiston në shkuarjen në origjinë të mendimit dhe izolimin e tijBëhet fjalë për zbulimin e origjinës së vetëdijes, lidhjen me unin tuaj më të thellë. Kur lidheni me burimin e gjithçkaje, perceptimet dhe ndjenjat tuaja bëhen më të pastra.

2) Meditimi me Vipassana.

Ajo u zbulua dhe u mësua nga Buda mijëra vjet më parë. Kuptimi i fjalës vipassana është diçka si "të shohësh gjërat ashtu siç janë". Njerëzit u mësuan si një mënyrë për të shëruar trupin dhe mendjen duke pastruar papastërtitë mendore. Objektivi i tij është kryesisht të eleminojë vuajtjet njerëzore përmes vëzhgimit të thellë të ndjesive që pushtojnë trupin tonë. Përmes këtij vëzhgimi të pastër, dikush arrin në një kuptim absolut se si çdo ndjesi, perceptim dhe mendim mund të çojë në vuajtje mendore ose gëzim të plotë.

Medshtë meditimi budist që praktikisht të gjithë e njohim dhe sot praktikohet nga mijëra njerëz në të gjithë botën, pavarësisht nga kultura ose bindjet e tyre. Sidoqoftë, për të praktikuar këtë teknikë dhe për të përfituar plotësisht nga niveli më i lartë i pastrimit dhe meditimit, sugjerohet që të kërkohet ndihmë profesionale.

3) Meditimi me Zen.

Postultoj atë gjendja natyrale e mendjes është e qetë dhe për shkak të punëve tona personale ajo qetësi kthehet në paqëndrueshmëri. Kur arrini të izoloni veten nga ndonjë stimul, rrahjet e zemrës suaj do të fillojnë të ngadalësohen.

Momenti i tanishëm merr shumë rëndësi në këtë gjendje qetësie shpirtërore dhe ne mësojmë të përqendrohemi vetëm tek këtu dhe tani. Të gjitha hidhërimet e së ardhmes dhe të kaluarës do të mbahen larg që të mos prishin qetësinë e mendjes.

4) Meditim Taoist (Qi Gong).

Metoda Taoiste është shumë më praktike sesa traditat soditëse që kanë zanafillën në Indi. Karakteristika kryesore e këtij lloji të meditimit është gjenerimi, transformimi dhe qarkullimi i energjisë së brendshme (për të ditur më shumë: rrisin energjinë vitale me Chi).

Ky lloj meditimi është shumë i përshtatshëm për të promovojnë shëndet më të mirë dhe përdorni frymëmarrjen si një pikë të fortë. Shtë një mënyrë e mirë për të përmirësuar fokusin dhe ndërgjegjësimin në një moment.

5) Meditim i vëmendjes.

Shtë një lloj i thjeshtë meditimi. Na mëson të jemi të vëmendshëm dhe vigjilent ndaj gjithçkaje që bëjmë në jetën tonë duke i dhënë mendim dhe përqendrim të qëllimshëm gjithçkaje që bëjmë. Kjo na ndihmon të jemi shumë më të vetëdijshëm për ditën tonë në ditë në një mënyrë më të relaksuar. Përmes këtij lloji të meditimit ne bëhemi të vetëdijshëm për kalin e arratisur që është mendja jonë dhe ne mësojmë të jemi të vetëdijshëm për këtë çmenduri. Sapo ta njohim armikun është më lehtë ta mposhtim.

Ndërgjegjësimi mund të zbatohet në të gjitha aspektet e jetës: ngrënia, stërvitja, frymëmarrja ...

6) Meditim me Mantras.

Ai kërkon të rivendosë paqen e mendjes përmes përdorimi i një lloji të caktuar tingujsh (mantrat), të cilat kanë një efekt neutralizues në mendimet negative.

A ju pëlqente kjo përmbajtje?… Regjistrohuni në gazetën tonë KETU

Sot në Burimet e Vetë-Ndihmës Video:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose Morales dijo

    Interesante, gjithçka kontribuon në modifikimin e sjelljeve të papërshtatshme për të lehtësuar mendjen dhe për të qenë në gjendje ta urdhërojë atë për ta disiplinuar siç thotë kali chucaro që na shqetëson në çdo kohë. Kjo është sfida e madhe e trupit fizik