7 Njerëzit Kryesorë për Rritjen Personale

Në këtë post do t'ju prezantoj 7 njerëz kryesorë për Rritjen Personale si dhe librat e tij më të mirë.

Ka shumë libra për vetë-ndihmë, por shumë pak janë ata që lënë gjurmët e tyre. Njohja e autorëve të tyre, përmes videove, mund të na ndihmojë të biem në dashuri me atë që ata shkruajnë pasi librat e tyre janë pjesë të vogla të vetvetes. Në thelb unë kam ndjekur autorët e mëposhtëm, disa prej tyre psikologë ose psikiatër:

1) Rlex Rovira Celma

alex roviraAi është një autor i suksesshëm në libra ese, në të cilët jep pikëpamjen e tij për jetën, si dhe libra në të cilët ai na tregon një histori nga e cila janë nxjerrë mësime të panumërta për jetën.

Një folës i shkëlqyeshëm (ka shumë video të tij në internet) dhe një shkrimtar i shkëlqyeshëm.

Kryevepra e tij: Paç fat e cila u shkrua së bashku me Fernando Trias de Bes (një tjetër folës i shkëlqyeshëm).

Luan:

Busulla e brendshme, (Kompania aktive, 2003).
La Buena Suerte, bashkëautor me Fernando Trias de Bes (Empresa Activa, 2004).
Të Shtatë Fuqitë, (Kompania aktive, 2006).
Labirinti i Lumturisë, bashkëautor me Francesc Miralles (Aguilar, 2007).
Fjalët që Shërojnë, (Platforma Redaktuese, 2008).
Jeta e Mirë, (Aguilar, 2008).
Përgjigja e fundit, bashkëautor me Francesc Miralles. Çmimi i Romanit i Qytetit të Torrevijejës 2009 (Shtëpia e Randomit Mondadori, 2009)
Kriza e Mirë, (Aguilar, 2009).
El Beneficio, bashkëautor me Georges Escribano (Aguilar, 2010).

Referenca: http://www.alexrovira.com/

2) Luis Rojas Marcos.

Luis Rojas MarcosSevillano i cili emigroi në SH.B.A. në 1968 për të studiuar psikiatri. Në ditët e sotme është një nga psikiatrit më prestigjiozë në botë dhe jep mësim në Universitetin e New York-ut.

Një njeri shumë i mirë dhe i thjeshtë. Komunikon idetë e tyre në një mënyrë të qartë dhe argëtuese dhe është një folës i shkëlqyeshëm. Pa dyshim, librat e tij do t'ju bëjnë shumë mirë.

Disa punime:

Qyteti dhe sfidat e tij (1992)
Çifti i thyer (1994)
Farat e dhunës (Espasa Ese Prize 1995)
Fundi i Rrahjeve të Shekullit (1996)
Lumturia jonë (2000)
Përtej 11 shtatorit
Antidota të nostalgjisë
Qyteti dhe sfidat e tij (2001)
Çifti i prishur: familja, kriza dhe kapërcimi (2003)
Jeta jonë e pasigurt normale (2004)
Forca e Optimizmit (2005)
Vetëvlerësimi (2007)
Të jetojmë së bashku (2008)
Zemra dhe mendja: çelësat e mirëqenies fizike dhe emocionale (2009)
Tejkalimi i vështirësive: Fuqia e rezistencës (2010)

Referenca: http://www.luisrojasmarcos.com/

Në këtë video Ju do të njiheni pak më mirë me Luis Rojas Marcos, si shprehet ai dhe si mendon:

3) Emilio Garrido Landivar.

emilio garrido landivar
Psikolog i shkëlqyeshëm nga Pamplona. Ai ka një karakteristikë të veçantë të transmetimit të njohurive: natyral dhe i lehtë, shumë i saktë në vëzhgimet e tij dhe një njeri me të cilin unë ndaj ideologjinë dhe mënyrën e të parëit të jetës.

Jam me fat që kam lindur në një qytet të mrekullueshëm në Veri të Spanjës të quajtur Pamplona. Kjo është arsyeja pse unë e njoh këtë njeri më me hollësi, i cili për shumë do të jetë i huaj.

Ai është gjithashtu një shkrimtar dhe unë rekomandoj: Këshilla dhe udhëzime për tu ndjerë më mirë. Këshilla që mund t’i zbatojmë në situata të përditshme pasi fillon nga një realitet shumë i afërt me secilin prej nesh. Shkruani për publikun e gjerë, në mënyrë që të kuptohet lehtësisht nga të gjithë.

Referenca: Emilio Garrido Landivar.

4) Anthony Robbins.

Anthony RobbinsËshtë trajner nga përsosmëria. Paradigma e Amerikës së Veriut e përmirësimin e vetë dhe e famshmja "Ju mundeni nëse dëshironi". Përqendruar në Programimin Neurolinguistik në dhënien konferencat makro në të gjithë botën. Marketingu që sillet rreth tij është mbresëlënës dhe miliarda dollarë.

Kohët e fundit ai u pyet se kur do të shkruante librin e tij të ardhshëm, pasi ka qenë disa vjet thatësirë. Ai tha se bëri atë që e motivoi më shumë: leksione.

Pranimi në këto konferenca 3-ditore kushton rreth 1.000 euro dhe ato janë më shumë si një koncert nga një këngëtar i njohur sesa një konferencë. Krijoni një mjedis të veçantë në të cilin motivimi është elementi qendror. Numri i tij më i veçantë dhe më goditës është të bëjë që njerëzit e mbledhur atje të ecin nëpër një shteg prushi.

Libri që më lidhi me këtë person ishte Hapa gjigantë. Një libër i veçantë. Ai ka një mënyrë të jashtëzakonshme të komunikimit dhe motivimi që gjeneron tek njerëzit është i pabesueshëm. Librat e tij janë tepër të mirë.

Referenca: http://www.tonyrobbins.com/

5) Carl Honore.

Karl NderCarl Honoré është paradigma e Lëvizja e ngadaltë. Kjo lëvizje mbron dil nga kjo furi në të cilën jemi zhytur dhe që është shkaku i shumë prej të këqijave që rrënojnë në thelb vendet e zhvilluara.

Libri i tij fetish: Lavdërim për ngadalësinë.

Unë ju lë me një konferencë e juaja në Qyteti i Ideve. Përcjell idetë shumë mirë:

Referenca: http://www.carlhonore.com/

6) Jorge Bucay.

Jorge BucayShkrimtar i shkëlqyeshëm. Gjëja më e shquar për punën e tij është Më lejoni t'ju them. Një seri historish që përmbajnë një moral për t'u zbatuar në jetë. Rrëfyes i shkëlqyeshëm, siç mund ta shihni në këtë libër audiofonik të tij: Më lejoni t'ju them.

Ai rrjedh nga një familje modeste dhe ka punuar si shitës çorapesh, klloun dhe argëtues për fëmijë. Më vonë ai u diplomua si mjek. Librat e tij shërohen.

bibliografi:

Letra për Klaudian (1989)
Counts for Demián (1994)
Stories to Think (1997)
Akuzat për Demian (1998)
Nga vetëvlerësimi te egoizmi (1999)
Të duash veten me sytë hapur (2000)
Më lejoni t'ju them (2002)
Lojë histori (libër audiozë): Edicioni audio i më lejoni t'ju tregoj (2004)
Karroceri (2004) (me Marcos Aguinis)
Shimriti (2005)
Kandidati (2006)
Mbështet në Mua (2006)
Gjithçka nuk mbaroi (2006) (me Silvia Salinas)
Miti i perëndeshës Fortuna (2006)
20 hapa përpara (2007)
Loja e 20 Hapave (2008)
3 Pyetjet (2008)
The Chained Elephant (2008)
Vazhdoni pa ju (2009)

Seritë e Udhërrëfyesve:>

Rruga e vetë-mbështetjes (2000)
Rruga e Takimit (2001)
Rruga e Lotëve (2001)
Mënyra e lumturisë (2002)
Rruga e Shpirtërore (2010)

Referenca: Revista e Jorge Bucay

Unë ju lë këtë video e cila është pjesa e parë e intervistës së tij me Quintero në programin Ratones coloraos:

7) Tim Ferris.

Tim FerrisKy i ri është gjithçka një makinë në produktivitetin dhe përdorimin e kohës. Autori i librit bestseller Javë pune 4 orë ka si parime Ligji Pareto, me 20% të përpjekjeve tuaja mund të arrini 80% të rezultateve. Shumë njerëz i kushtojnë 80% të përpjekjeve të tyre për të arritur vetëm 20% të rezultateve.

I kushtohet mësoni disiplina të ndryshme brenda një jave. Ato janë disiplina që duhen vite për t’i zotëruar ato. Ai ishte kampion i Kick Boxing në Kinë për shkak të një teknike të re që përdorte shtytjen si arma kryesore. Ai ishte mbiquajtur Mundësi sumo.

Bën një analizë e hollësishme për të qenë në gjendje të mësoni dhe zotëroni një disiplinë në kohën më të shkurtër të mundshme.

Aktualisht është një investitori i engjëllit. Kjo është ajo që quhen investitorë me rrezik të lartë.

Unë ju lë këtë leksion që ai mbajti në TED për t'ju dhënë një ide se për çfarë personi flasim:

Këto janë 7 njerëzit e mi të preferuar që më frymëzojnë dhe motivojnë. Jam i sigurt që këtë listë do ta shtoj ndërsa vitet kalojnë, me dëshirën e Zotit.

Cilët janë njerëzit që ju frymëzojnë, nxjerrin më të mirën tek ju ose admirojnë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marianna pessolano dijo

  Do të shtoja Og Mandino ... librat e tij më kanë magjepsur ... dhe më kanë mësuar gjëra të mëdha

 2.   Karrola e Miguel engjëllit puy dijo

  Albert Espinosa ...

  Shembull i tejkalimit të sëmundjes dhe paaftësisë