8 fakte shumë kurioze për gjumin dhe një video

Studimet e gjumit janë relativisht të fundit meqenëse shumica e gjërave që dimë për gjumin janë zbuluar në 25 vitet e fundit.

Kjo është një listë e 8 faktet më interesante rreth gjumit.

1) Regjistrimi i periudhës më të gjatë pa gjumë është 11 ditë (264 orë).

Personi vuante nga halucinacione, paranojë, vizion të paqartë dhe çrregullime të të folurit dhe kujtesës.

8 fakte shumë kurioze rreth gjumit2) Idealisht, duhen 10-15 minuta për të fjetur pas gjumit.

Kjo do të thotë që jeni të lodhur të flini mirë, por jo aq të rraskapitur sa të ndiheni të përgjumur gjatë ditës.

3) Fatkeqësia e anijes hapësinore Challenger dhe Aksidenti Bërthamor i Çernobilit Ato u janë atribuar gabimeve njerëzore në të cilat mungesa e gjumit luan një rol të rëndësishëm.

4) "Zgjimi natyror" Kjo lejon që disa njerëz të zgjohen në të njëjtën kohë i është atribuar një shpërthimi të adrenokortikotropinës së hormonit të stresit.

5) Qeniet njerëzore flenë mesatarisht rreth tre orë më pak se primatët e tjerë si shimpanzetë.

6) Rosat në rrezik sulmi nga grabitqarët janë në gjendje të mbajnë gjysma e trurit zgjohet ndërsa tjetra fle.

7) Shumica e asaj që dimë për gjumin kemi mësuar në 25 vitet e fundit.

8) Ekspertët thonë se një nga armiqtë më të mëdhenj të gjumit është akses në internet 24 orë në ditë.

Pak nga humor me kete video për të përfunduar këtë artikull:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.