8 filma që flasin për emocionet

brenda jashtë_1

Deri pak vite më parë, edukimi fokusohej ekskluzivisht në aspektin racional të personit. Duke lënë mënjanë elementin emocional. Sot, për fat të mirë, inteligjenca emocionale merret parasysh dhe ndjenjat dhe emocionet konsiderohen si faktorë kyç dhe thelbësor kur bëhet fjalë për zhvillimin integral të njerëzve.

Kinemaja është një mjet i mrekullueshëm të jetë në gjendje të menaxhojë dhe edukojë emocionet e ndryshme. Ka shumë filma që na lejojnë të shohim qartë emocionet e personazheve të tyre, diçka që mund të ndihmojë në empatinë dhe të kuptojmë shumë më mirë atë që promovon inteligjencën emocionale. Këta filma mund të jenë një mjet i përsosur për të kuptuar diçka më shumë rreth botës së emocioneve, si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët. Në artikullin e mëposhtëm ju tregojmë një seri filmash që flasin për emocionet dhe që mund të ndihmojnë për të punuar në edukimin emocional.

Brenda jashte

Një film i përsosur dhe ideal që flet në mënyrë madhështore për inteligjencën emocionale është Inside Out. Është një film i animuar i Disney-t, në të cilin emocione të ndryshme janë protagonistët e vërtetë të filmit. Gjatë filmimit, shikuesit mund të shohin nga dora e parë emocionet themelore: gëzim, trishtim, zemërim, frikë dhe neveri. Në këtë film të mrekullueshëm do të tregojmë se si trupi reagon ndaj emocioneve të ndryshme dhe mënyra më e mirë për t'i menaxhuar ato.

Pyes veten

Tema kaq interesante trajtohen në këtë film. të tilla si ngacmimi, toleranca ose vetëvlerësimi. Wonder tregon historinë e një djali 10-vjeçar që vuan nga një keqformim i fytyrës dhe marrëdhënien e tij me fëmijët e tjerë në shkollë. Të qenit ndryshe nga pjesa tjetër e shoqërisë do t'i shkaktojë atij një refuzim të fortë me të cilin do të duhet të përballet falë ndihmës së nënës së tij. Wonder është një film i mrekullueshëm për t'u parë si familje dhe ideal për t'u mësuar fëmijëve se si të menaxhojnë emocione të ndryshme.

çudi

arrë kokosi

Një tjetër e shkëlqyer nga fabrika e Pixar që flet për botën e emocioneve dhe inteligjencës emocionale është Coco. Ky film sillet rreth festimit meksikan të Ditës së të Vdekurve., duke qenë protagonist një djalë, pasioni i vërtetë i të cilit është muzika. Ky pasion do ta bëjë atë të përballet me familjen e tij për njohjen e të gjithë paraardhësve të tij. Tema kryesore e filmit është pikëllimi për vdekjen e një anëtari të familjes. Filmi mëson se si pavarësisht se është një kohë vërtet e vështirë si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët, ju duhet të dini se si ta menaxhoni atë për të vazhduar të shijoni jetën.

Në kërkim të lumturisë

Në këtë film, aktori Will Smith luan një baba i cili ka mbetur i falimentuar dhe si duhet të merret për ta çuar djalin e tij përpara. Në kërkim të lumturisë është një film i mrekullueshëm për t'u parë si familje dhe e lejon njeriun të reflektojë për çështje aq të rëndësishme në jetë si ëndrrat, lumturia, zhgënjimi apo sakrifica. Në film ka shumë vlera që na bëjnë të kuptojmë që me përpjekje dhe këmbëngulje mund të realizohen ëndrrat.

felicidad

Mekanika e zemrës

Është një film i animuar francez pak i njohur që tregon historinë e një djali që vdes nga i ftohti dhe se i ngulin një orë qyqe për ta ringjallur. Që ora të mos ndalojë dhe të jetojë, fëmija nuk mund të dashurohet. Megjithatë, gjithçka ndryshon kur ai takon një vajzë me të cilën përfundon në dashuri. Ky film i shkëlqyer flet për çështje aq të rëndësishme si menaxhimi dhe kontrolli i emocioneve dhe aftësia për të ditur se si të kapërceni pengesat e ndryshme në jetë.

Shtëpi (shtëpi e ëmbël në shtëpi)

Një tjetër film i animuar që trajton temën e emocioneve është Home. Filmi flet për marrëdhënien që krijohet mes një alieni dhe një vajze nga Toka. Filmi ka të veçantën që alieni do të ndryshojë ngjyrë sipas emocionit që ka. Ka një sërë vlerash të pranishme në film të tilla si shpresa, miqësia apo bashkëjetesa.

shtëpi

Junonë

Ky film i pavarur tregon historinë e një adoleshenteje mezi 15-vjeçare e cila mbetet shtatzënë dhe vendos ta japë fëmijën për birësim. Në film, e reja vendos të gjejë prindërit më të mirë për ta dhënë fëmijën e saj për birësim. Gjatë gjithë filmit dalin në pah emocione të të gjitha llojeve, si nga aktorja kryesore, ashtu edhe nga pjesa tjetër e kastit. Një film i mrekullueshëm që ju tregon si të menaxhoni emocione të ndryshme dhe rëndësinë e inteligjencës emocionale në jetën e njerëzve.

Birdman

Ky film fitoi Oscarin për filmin më të mirë artistik në vitin 2014. Filmi tregon historinë e një aktori që u bë i famshëm vite më parë për rolin e një superheroi. Që andej, atij do t'i duhet të përballet me egon e tij të madhe dhe problemet familjare që kjo do të gjenerojë. Pjesëmarrja në një shfaqje do t'i përkeqësojë ndjeshëm gjërat. Gjatë gjithë filmimit personazhi do t'ju duhet të përballeni me emocione të të gjitha llojeve dhe si t'i shprehim ato që gjërat të mos shkojnë keq. Birdman flet gjithashtu për rritjen në nivel personal dhe këmbënguljen kur bëhet fjalë për arritjen e objektivave.

njeri zogjsh

Me pak fjalë, këta janë disa shembuj filmash që do t'ju ndihmojnë të mësoni më shumë rreth botës së emocioneve dhe të dinë t'i menaxhojnë ato në mënyrën më të mirë të mundshme. Zhanret janë shumë të ndryshme dhe të ndryshme, duke i parë ato vetëm ose në prani të familjes. Në çdo rast, të gjitha theksojnë rëndësinë e inteligjencës emocionale në jetën e njerëzve dhe sa e rëndësishme është të marrësh një edukim të mirë për të arritur menaxhimin më të mirë të tyre.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.