8 gënjeshtra që mund të dëgjoni kur luftoni për ëndrrat tuaja

A ju ka ndodhur ndonjëherë që të jeni zhytur në një projekt për të cilin jeni të apasionuar dhe dikush vjen dhe jua thotë këtë ju jeni duke humbur kohën tuaj? Sipas këndvështrimit të tyre, ajo që bëni nuk ka vlerë.

Unë ju lë 8 gënjeshtra që mund t’i dëgjoni kur luftoni për ëndrrat tuaja:

1) Ju mund të ndiqni ëndrrën tuaj në një kohë tjetër. Tani duhet të përqendroheni në gjëra më të rëndësishme.

Në një kohë tjetër? Kur do të jetë ai moment tjetër? Nuk më pëlqen ajo mungesë përkufizimi. Të thuash atë është si të thuash: "Me kohën do të harrosh". Sot jeni gjallë, nesër, kush e di? Të ndjekësh ëndrrat është jeta. Prandaj, nuk është e papërgjegjshme.

2) Do të ndiheni keq nëse nuk funksionon.

Gabim! Në rastin më të keq, nëse nuk funksionon, ju do të bëni të njëjtën gjë siç po bëni tani.

3) sashtë më e sigurt që të mos largoheni nga puna.

Sigurisht mendoj. Por a e dini se çfarë është edhe më e sigurt se kaq? Shkoni në shtëpi, hidhni ëndrrat tuaja në tualet dhe mbylleni në dhomën tuaj të gjumit për të mos u larguar kurrë. Mos harroni, më i sigurt nuk do të thotë gjithmonë më mirë.

4) Ju nuk jeni realist me situatën tuaj aktuale.

Kushtet ose rrethanat që ju rrethojnë mund të mos jenë më të mirat, por kjo nuk do të thotë që ju nuk mund ta përmbushni ëndrrën tuaj.

Shiko, protagonist i kësaj video ishte në një karrocë për 20 vjet derisa teknologjia i trokiti në derë. Falë një ekzoskeleti robotik, ai ka qenë në gjendje të ecë përsëri.

5) Ju nuk keni qasje në burimet e duhura.

Nuk ka të bëjë me pasurimin e burimeve të duhura, ka të bëjë me shfrytëzimin e burimeve në të cilat keni qasje. Stevie Wonder nuk mund të shihte, kështu që ai shfrytëzoi sensin e tij të të dëgjuarit në një pasion për muzikën, dhe tani ka 25 çmime Grammy. A e merrni atë? 😉

6) Kjo është e rezervuar vetëm për pak fat.

Kjo sepse pak fat kishin guximin të bënin diçka në lidhje me të. Ata kishin vendosmërinë dhe vullnetin që keni tani. Ju mund të jeni një prej tyre. Kjo varet nga ju dhe vetëm nga ju.

A mund të bëhet ky fëmijë basketbollisti më i mirë i të gjitha kohërave? Pse jo?

7) Ju duhet të kurseni më shumë para që të jeni në gjendje të bëni hapin e parë.

Ju nuk keni nevojë për më shumë para. Ju duhet një plan. Nevojitet një buxhet. Eliminoni të gjitha shpenzimet jo thelbësore në jetën tuaj. Pyete veten: "Çfarë hapash mund të bëj tani me paratë dhe burimet që kam tani për të më sjellë më afër qëllimit tim të dëshiruar?"

8) Duhet shumë punë.

Por kjo nuk do të thotë se nuk ia vlen. Besoj se suksesi në jetë varet nga një pikë kryesore: gjetja e punës së palodhur që e bëni me pasion. Puna e vështirë nuk është e vështirë kur përqendroheni në pasionet dhe ëndrrat tuaja.

mos harroni: luftoni për ëndrrat tuaja (Shiko Videon)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Kuirot e Marvin dijo

    Vetëm kur këmbët tuaja kanë shkelur në baltë, ju e kuptoni se sa vlen jeta juaj.