8 këshilla për të jetuar pa frikë dhe për të shijuar jetën më shumë

A mund të jetoni me frikë? Frika është një ndjenjë apo emocion i paaftë që na e turbulloi vizionin dhe na bën të paaftë të shijojmë jetën ashtu siç e meritojmë. Ndoshta këto do t'ju ndihmojnë 8 këshilla për të jetuar pa frikë.

Por para se të shikoni këto këshilla, Ju ftoj të shihni këtë video të titulluar «Si të kapërcejmë frikën».

Në këtë video, David Cantone na tregon një histori që na mëson një moral të mirë se si mund ta mposhtim frikën.

[Artikulli i lidhur: «18 mënyra për të qëndruar pozitivë në situata të vështira»]

Çfarë të bëjmë kur frika na bllokon?

jetoni pa ankth

1) Mendoni se shumica e frikave janë të pabazuara. Ne jemi duke parashikuar ngjarje të ardhshme që në një përqindje të lartë nuk do të përmbushen.

2) Përqendrohuni te pozitivja: vendosni vëmendjen tuaj në ato gjëra që ju pëlqen. Jetoni në moment dhe rrethohuni me përvoja pozitive dhe njerëz.

këshilla për të jetuar pa frikë3) Jeta është një psherëtimë. A ia vlen të jetosh në kthetrat e frikës? Koha do të vijë për të gjithë ne. Nuk do të doja të isha në shtratin tim të vdekjes dhe të mendoja se nuk kam qenë në gjendje të bëj gjëra të caktuara ose se kam marrë vendime të caktuara sepse kisha frikë. Përballuni me çështjen.

4) Ndani frikën tuaj me njerëz të tjerë. Të kesh njerëz përreth teje do të jetë gjithmonë një aspekt pozitiv. Nuk keni askend Shpaloset. Mendoni për veten tuaj si ai fëmijë i vogël që keni qenë dhe ka nevojë për mbrojtjen tuaj. Kujdesuni për veten sikur të ishit fëmijë. Flisni me veten tuaj përbrenda. Do të jetë një bisedë midis një të rrituri të fortë, të përgjegjshëm, të lumtur, të fuqishëm dhe të suksesshëm dhe një fëmije të ri të pafuqishëm dhe të frikësuar.

Duaje veten shumë. Nëse keni fëmijë do t’i doni më shumë sesa jetën tuaj. Ju gjithashtu keni fëmijën tuaj brenda jush. Duaje dhe bëje të fortë.

5) Ke shendet te mire? Pra, për çfarë ankoheni? Shëndeti është gjëja më e rëndësishme në jetë.

6) Bëni atë që mendoni se është e drejtë. Mos i parashikoni faktet. Jetoni në momentin dhe kur duhet të veproni, veproni pa frikë, në mënyrë të vendosur dhe të drejtë. Ju me siguri keni bindje të forta. Varej me ta dhe mos lejo askënd të ecë mbi ta. Në këtë jetë nuk duhet të kesh frikë nga vdekja. Bëni që flamuri juaj të jetë drejtësia, e vërteta, vendosmëria, Zoti, mirësia, sakrifica, gëzimi ... Rrituni si person dhe përballeni me guxim situatat kur ato lindin.

7) Mbaju ne libra të mirë të ndihmës vetjake. Ju tashmë e dini që këto libra janë me shumicë në libraritë. Ju duhet të jeni në gjendje të zgjidhni autorë të mirë. Unë i kam gjetur këto libra që janë në katalogun e bibliotekës publike të qytetit tim (kjo do të thotë se janë të mirë ose të rëndësishëm):

Duke luajtur me zemrën: mësoni të jetoni duke dashur dhe dashur njëri-tjetrin pa frikëo / Melody Beattie (2000)
Jetoni pa frikë / Rhonda Britten (2002)
Jetoni pa frikë / Joan Corbella Roig (1990)
Pa frikë për të jetuar / Zibia Gasparetto; përkthim Joan Salvador (1997)
Pa frikë se mos vdes: si të jetosh sikur sot është dita e fundit e jetës tënde / Joseph Sharp;

8) La fe ose një rrymë e mirë filozofike mund të jetë një mbështetje për të kapërcyer frikën. Budizmi, për shembull, mëson se si të kapërcehet vuajtja përmes meditimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

32 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Leyda Lourdes Antonio Yalle dijo

  Duhet të kem frikë

 2.   Leyda Lourdes Antonio Yalle dijo

  Nuk do të marrë jetën time, ishte e mjaftueshme, jo më shumë ...

 3.   Kelly Gëzuar Sanchez Martinez dijo

  ooooooooooo shko

 4.   Qengji Maripepa dijo

  Faleminderit shumë

 5.   Alberto Sosa dijo

  Unë besoj se jeta duhet të merret pa frikë se është e keqe sepse kush ka frikë ka frikë nga gjithçka në këtë jetë, faleminderit

 6.   Hernan dijo

  Frika është shoqëruesi im i vazhdueshëm, gjithçka në jetën time ka qenë dështim sepse unë gjithmonë kam frikë nga gjithçka që përpiqem të humbas, megjithatë kam humbur një shumë të madhe parash për shkak të keqmenaxhimit dhe jam gati të humbas edhe familjen time dhe kam frikë nga gjithmonë dua të përpiqem të shkoj përpara për shkak të mungesës së parave, por frika e një dështimi tjetër dhe të kesh më shumë borxhe nuk më lë të veproj. Unë jam shumë i hutuar dhe nuk di çfarë të bëj më!

  1.    Dolores Ceñal Murga dijo

   Përshëndetje Hernan
   Faleminderit për ndarjen e përvojës tuaj, unë e di që gjithçka që po përjetoni duhet të jetë shumë e vështirë. Frika mund të bëhet shumë e fuqishme dhe të ndërhyjë seriozisht në jetën tonë, unë ju rekomandoj që të përqendroheni në të ardhmen dhe të mendoni se çfarë mund të bëni për të shkuar përpara, mos u mërzitni nga gabimet e së kaluarës, luftoni për t'i bërë gjërat më mirë në të ardhmen, E di që është e vështirë por duhet të kesh durim dhe shumë forcë
   gëzohem
   regards

  2.    lola dijo

   qetësia është të jetosh me frikë nuk është zgjidhja ... nëse kujdesesh shumë për familjen tënde ... kjo do të thotë që ke ndjenja të mira dhe kjo është ajo që ka rëndësi për mbështetjen dhe dashurinë që mund t'u japësh atyre sepse nëse dikush e ndjen atë vetem paraja eshte lumturia, mbase duhet te mendojme se jo, ajo qe na jep lumturi eshte nje puthje, nje perqafim, per te degjuar dhe per te ndihmuar cdokend mundemi pa marre asgje si kembim ...

 7.   IVETSIN dijo

  MIR MMNGJES, MUND TRE TRAJTONI NJ P POPULL ME ÇRREGULLIMIN OBESESSIV COMPULSIVE DHE T D DRIBONI PHOBIAS. FALEMINDERIT

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje, jo, unë nuk jam një profesionist i shëndetit mendor. Unë ju rekomandoj që të shkoni tek mjeku juaj i përgjithshëm dhe ai t'ju referojë te një psikiatër.

   Përshëndetje.

 8.   Eliana dijo

  Arrita ta kapërcej atë që e quajta "frikë". E kuptova që thjesht nuk ekziston në mendje por nuk është e vërtetë. Isshtë si një fëmijë që ka frikë nga "përbindëshi në dollap" për të cilin të gjithë e dimë se nuk ekziston. E kundërta e frikës është guximi. Kështu që vendosa të bëhesha një mik super i guximit dhe të përballesha me ata "monstra veshjet". I shqelmova, vura shikimin tim në besim dhe lamtumirë "bugs". Sot, falë Zotit, unë kam mësuar ta jetoj jetën time në maksimum, duke shijuar të mirën dhe jo aq të mirën.

  1.    Daniel dijo

   Faleminderit shumë për dëshminë tuaj. Fjalë të bukura dhe frymëzuese. Urime

 9.   Eliana dijo

  Një nga motot e mia kryesore është "jeto një ditë në një kohë". Nesër do të sjellë padurimin e vet. Jetoni sot dhe sigurohuni që të jetoni çdo moment në maksimum. Dhe mos u mortifiko nga ai që do të vijë nesër. Dita e rëndësishme është sot. Jetoni pa frikë.

  1.    lola dijo

   shumë mirë

 10.   Josue dijo

  Josue kam frikë nga pothuajse gjithçka. Për të cilën ata do të thonë. Të debatoj me njerëz jashtë familjes sime ose të luftoj për atë që dua ose kam. Kam probleme me fqinjin tim i cili është me zë të lartë kam frikë se britma ime dua të kapërcej frika ime por nuk mundem

 11.   Sandra Martinez dijo

  Unë mendoj se nëse gjërat do të ishin aq të thjeshta sa ... ndalo së menduari për filanin ... do të ishte e mrekullueshme, por e vërteta është se nuk është kështu, mendimet grumbullohen dhe kur tremben vrapojnë në të gjitha drejtimet atëherë Nuk ka asnjë mënyrë për t'i qetësuar ata, mendja bëhet kaos dhe trupi ndjek mendjen, sëmuret, prishet dhe askush nuk e kupton atë. Mund të thuash që jeta është e shkurtër, nuk ia vlen të jetosh me frikë, por më beso që përfundon duke qenë thjesht një frazë e bukur kur jeton në një makth. Shpresoj që ky artikull Të jetosh pa frikë të ketë qenë i dobishëm për disa, ai që mund të përfitojë prej tij, h për ne të tjerët që kërkojmë me ngulm diçka për të na lehtësuar, nuk mendojmë se ata janë të vetmit që keqpërdorin, sepse as këto këshilla nuk më shërbejnë mua, si kjo vazhdoni të kërkoni diçka që do të ketë për ne diku.

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Sandra, padyshim që gjërat nuk janë aq të thjeshta. Këtu e shpjegoj më mirë.

   Ne duhet ta pajisim veten me një sërë strategjish për të zbutur atë dhimbje apo shqetësim emocional. Këto janë vetëm disa ide, por ne duhet të vazhdojmë të luftojmë në mënyrë që frika të mos na pushtojë.

   Isshtë një betejë e ashpër që duhet bërë, kështu që sa më shumë strategji të kemi për ta trajtuar, aq më mirë.

 12.   Sandra dijo

  Faleminderit shumë, kurrë nuk kam menduar se do të më përgjigjesh

 13.   yusibel.acosta70@gmail.com dijo

  Budizmi nuk ka asgjë për të bërë duke folur me Zotin drejtpërdrejt

 14.   erica dijo

  Gjithë jetën time kam menduar se çfarë do të thonë dhe nuk bëj asgjë që dua nga frika se mos përballem me situata të tilla në jetën time. Unë jam 39 vjeç dhe ende jetoj duke menduar se çfarë thotë nëna ime se është ajo që mendon për gjithçka. Faleminderit, më shërbejnë shumë gjëra që lexoj, por nuk i praktikoj në tërësinë e tyre.

  1.    John dijo

   Të kam hequr shumicën e frikës me pak ...;) dhe afeksion, puthje

 15.   Manuel dijo

  Që kur mamaja ime ndërroi jetë, unë kisha frikë nga GJITHA. Nuk dua te zgjohem. Gjumi është streha ime e vetme. Nuk më pëlqen të bëj zhurmë. Nuk dua të shoh njerëz ose të dal në rrugë. Fqinjët e mi janë njerëz me të cilët kam pasur probleme 28 vjet të jetës sime dhe tani kam frikë prej tyre se kurrë. Unë me të vërtetë nuk kam pasur më konfrontime por kam frikë prej tyre. As në shtëpi nuk jam rehat. Djersitem ftohtë dhe nuk ndihem i lumtur për asgjë. Unë nuk dua as të bëj një banjë, kam frikë gjithë kohën. Ndihem në depresion dhe dua të qaj. Nuk e di çfarë të bëj. Ndonjëherë mendoj se gjëja më e mirë është të mos jem më këtu.

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Manuel, unë ju ftoj të shkoni te mjeku juaj i familjes dhe të shpjegoni se çfarë keni shkruar këtu. Ju siguroj se do të ndiheni shumë më mirë sepse do të kërkoni një trajtim të duhur për problemin tuaj.

   Të fala.

 16.   Mirian dijo

  A janë frikërat e mia nga sëmundja dhe vdekja? vet apo të dashurit e mi dhe familjen. Koka më dhemb dhe mendoj se do të goditem në tru, më dhemb gjoksi dhe mendoj për një sulm në zemër ... Të gjitha fatale. Dhe unë tashmë kam bërë të gjitha llojet e studimeve ... A jeni i sëmurë? djali im dhe unë e mundojmë veten duke menduar më të keqen edhe pse mjeku më thotë se gjithçka do të jetë mirë. Nëse ai del jashtë, unë gjithashtu kam frikë se një hajdut do ta vrasë ose lëndojë, nëse ai qëndron në shtëpi vetëm unë mendoj për rrjedhjet e gazit ose sobat ... Unë nuk mund ta ndihmoj atë dhe kam shumë frikë. A do të duhet të shkoj te një psikolog? Jetoni me frikë? është e tmerrshme… kam takikardi, hipotiroidizëm dhe hipertension.

 17.   Abigail dijo

  Frika ishte gjithmonë e pranishme në jetën time pothuajse për gjithçka që bëj dhe unë propozoj ta bëj veten të frikësuar për të jetuar për shembull ... Por mbi të gjitha unë panikoj për atë që mund të vijë në të ardhmen jam i tmerruar të mendoj për atë që mund të ndodhë në tjetrën disa vjet në jetën time nuk di çfarë të bëj më shumë ndihem i bllokuar dhe frika e të jetuarit po më shkatërron jetën frika e të jetuarit vetëm frika e dëshirës për të varet nga vetja ime ..

 18.   Ann dijo

  Fqinji im në ulje na urren dhe ka probleme mendore me psikopatinë dhe kontrollin e zemërimit. Ai ka kërcënuar partnerin tim dhe mua për të prerë fytin. Ndonjëherë ai madje ndalon nënën time për t'i thënë asaj. Gjatë ditës të vetmit në ndërtesë jemi ai dhe unë. Ka ankesa dhe policia është në dijeni të kësaj, por nuk mund të bëjë asgjë vetëm sepse. Cfare me keshilloni mua

 19.   cris dijo

  Frika është diçka që ju kap dhe ne besojmë se nuk ka asnjë rrugëdalje ... Unë kam qenë me sulme paniku për 4 vjet dhe nuk jam ai që isha ... por ndonjëherë mendoj se do të isha mirë duke bërë gjërat e mia kur pata sulmet ... vuajtja kalon faturën dhe është e vështirë, por nëse e vendosni negativin mënjanë, ju mund t'i shihni gjërat më mirë .. Unë jam ende duke luftuar me ankth, por unë nuk jam duke hequr dorë kizas kurrë ose kizas po. por preferoj të shkoj në anën e saj sesa përpara Mia ... Unë ju inkurajoj ta shihni jetën në një mënyrë tjetër sepse të menduarit gjatë gjithë ditës se si ta përballosh është e vështirë por mund të bëhet !!!!! Gëzoni !!

 20.   Ima dijo

  Çfarë kuptoni me sakrificë? .

 21.   anonim dijo

  Kam frikë se mos ia ngul sytë përgjithmonë në një ekran perfekt dhe ta krahasoj atë me jetën time të krisur, kam frikë se nuk do të mund të shpëtoj.

 22.   Lili dijo

  Përshëndetje, unë kam frikë për çdo gjë, por kur familja ime është me mua ndihem shumë e lumtur, por unë jam përsëri përsëri dhe e njëjta gjë ndodh

 23.   Covadonga dijo

  Unë kam për rrugë sepse sa herë që dal shikoj botën

 24.   Ernesto Carsolio dijo

  FALEMINDERIT P SHR SHPRNDARJE Po kërkoj për rrënjët PSE NJERZIT BEN DR BARNA DHE PIJN.