8 sjellje që dëmtojnë (SHKATRROJN)) vetëvlerësimin

Para se të shoh këto 8 sjellje që dëmtojnë vetëvlerësimin, ju ftoj të shikoni një nga videot më motivuese që shfaqen në YouTube. Kjo nuk është reklama juaj tipike e Nike, Adidas ose Cocacola.

Kjo video flet për konferencën e mbajtur nga “gruaja më e shëmtuar në botë”. Me këtë frazë nënçmuese ajo u katalogua në internet. Megjithatë, jo duke u copëtuar, ai bëri atë që na thotë në këtë konferencë:

Ne mund të ndjekim një sërë sugjerimesh ose udhëzimesh për të rritur vetëvlerësimin tonë. Sidoqoftë, ne gjithashtu mund të shmangim sjelljet që minojnë vetëvlerësimin tonë. Ky artikull përqendrohet në këtë të fundit.

Tjetra po ju paraqes 8 sjellje që dëmtojnë vetëvlerësimin dhe çfarë duhet të shmangni.

1) Zvarritja.

Kjo do të thotë të vonojmë gjërat që duhet të bëjmë, të shkëputim vëmendjen nga detyrat tona, të shtyjmë, të lëmë për nesër atë që mund të bëjmë sot ... Detyrimet tona grumbullohen dhe në fund detyrat mbeten të pazbatuara.

Rezultati i menjëhershëm i këtij qëndrimi është zhgënjimi, i cili çon në mënyrë të pashmangshme në nënvlerësim. Vetëvlerësimi ynë zvogëlohet. Përballimi i detyrave tona me vendosmëri dhe entuziazëm është më e mira që mund të bëjmë. Në fund të fundit, vetëvlerësimi ynë do të forcohet.

2) Vetëfajësimi.

Zhgënjimi ynë rritet dhe ne fajësojmë veten kur diçka shkon keq. Wayne Dyer tashmë e tha atë në librin e tij të mrekullueshëm Zonat e tua të këqija që faji është një nga emocionet më të paafta dhe absurde që mund të kenë qeniet njerëzore.

3) Bashkëvarësia: ai emocion që ju rrëmben.

Kushdo që ka pasur një person pranë vetes që ka thithur personalitetin e tij do të dijë se çfarë është bashkëvarësia. Shtë personi që shkon nga rruga e tij për një tjetër duke harruar nevojat e tij. Ju interesoni vetëm për mirëqenien e personit tjetër. Bashkëvarësia mund të shkatërrojë plotësisht vetëvlerësimin tuaj.

4) Punë e tepërt: mos e vrisni veten duke punuar.

Për shkak se jemi të mbingarkuar me detyra në punë, vuajmë dhe familjet tona vuajnë.

5) Ndjenja e frikësimit.

Me një vështrim të thjeshtë të mosmiratimit ose vrenjtjes, ne lejojmë një person tjetër të na frikësojë.

6) Ndjenja e kontrolluar.

Njëri nga anëtarët e një çifti ose martese përpiqet ta detyrojë tjetrin të qëndrojë me të, kur është e qartë se personi dëshiron të largohet (asnjë qenie njerëzore nuk ka monopolin e një personi tjetër).

7) Sjelljet vetëshkatërruese: droga? jo faleminderit; une nuk jam budalla

Drogat më kanë ndodhur si shembull sepse ato janë më të përdorurat për të mbuluar ato ndjenja negative që na kapin. Ajo që shumë njerëz nuk e dinë është se këto sjellje vetëm përkeqësojnë problemet.

8) Mos ndaloni njerëzit që na shikojnë me përçmim.

Shumë herë gëlltisim gjëra që nuk duhen lejuar. Mosrespektimi duhet të hidhet në syth. Me këtë rast specifik, vetëvlerësimi ynë mund të dëmtohet seriozisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Allison Nature Zains dijo

  shkëlqyeshëm më pëlqen nëse e kuptoj

 2.   Andreita lascano dijo

  ! l! Kë! T .. !!

 3.   Francisco dijo

  Këshilla të shkëlqyera, faleminderit

 4.   Angela silva dijo

  Mirë, është shumë e rëndësishme
  Kjo më ka mësuar sepse fatkeqësisht unë kam qenë një person me një vetëvlerësim shumë të ulët që nga fëmijëria ime dhe kjo më ka bërë dëm të pariparueshëm, prandaj tani përpiqem të kërkoj ndihmë
  Epo, as vetë fëmijët e mi nuk më respektojnë.

 5.   Hënë dijo

  cilat përgjigje të mira më ndihmuan shumë me provimin tim