8 udhëzime për rritjen tuaj shpirtërore

Një jetë e ekuilibruar kërkon që ne të kujdesemi jo vetëm për nevojat e trupit, ndjenjave dhe mendjes, por edhe të shpirtit, dhe ky është roli i rritjes shpirtërore. Prezantoj 8 udhëzime që mund të ndiqni për të përmirësuar rritjen tuaj shpirtërore dhe 7 video interesante.

rritje shpirtërore

1) Lexoni libra shpirtëror dhe ngritës.

Mendoni se si ato që lexoni mund të përdoren në jetën tuaj për tu rritur jo vetëm në planin tokësor, por edhe në një plan më transhendent.

Si gjithmonë, kur bëhet fjalë për leximin, zgjidhni me kujdes librat tuaj. Kaloni një pjesë të kohës tuaj duke mësuar rreth librave më të njohur dhe atyre me referenca të mira. Përdorni internetin për të zbuluar se cilët autorë janë më të mirët në fushën e tyre.

2) Meditimi është teknika më e mirë për të arritur rritjen shpirtërore.

A i dini efektet pozitive të meditimit? Meditoni për të paktën 15 minuta çdo ditë. Nëse nuk dini të meditoni, është e lehtë të gjesh libra, faqe në internet ose mësues që mund të të mësojnë se si të meditosh.

3) Njihni faktin që ju jeni një shpirt me një trup fizik.

 

Ju jeni një shpirt me një trup fizik, jo një trup fizik me një shpirt. Nëse vërtet mund ta pranoni këtë ide, do të ndryshoni qëndrimin tuaj ndaj shumë gjërave në jetën tuaj.

4) Shikoni brenda vetes shpesh.

Duke u përpjekur të kuptoj se çfarë ju bën të ndiheni të gjallë. Lidheni me ato aspekte që ju bëjnë të shihni përtej gjërave materiale. Këto gjëra janë ato që vërtet ia vlejnë.

5) Mendoni pozitivisht.

Nëse mendimet tuaja janë negative, menjëherë filloni të mendoni pozitivisht. Kushtojini vëmendje asaj që ju shkon në mendje. Hapni derën pozitiveve në jetë dhe rrethojuni negativëve.

6) Zhvilloni zakonin e lumturisë.

Gjithmonë kërkoni anën e mirë të jetës dhe përpiquni të jeni të lumtur. Lumturia vjen nga brenda. Mos lejoni që rrethanat e jashtme të vendosin për lumturinë tuaj.

7) Ushtrimi është i mirë për trupin dhe mendjen tuaj.

Keni nevojë për një trup të shëndetshëm dhe një mendje të arsyeshme për të qenë në gjendje të pyesni për pyetjet më thelbësore në jetë, të cilat janë ato që do t'ju bëjnë të bini në kontakt me një plan më shpirtëror.

8) Zhvilloni tolerancë.

Toleranca, durimi, takti dhe konsiderata për të tjerët janë thelbësore në procesin tuaj të rritjes shpirtërore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Julius Cesar Sanchez dijo

  Po bëj një ndryshim në mënyrën e të jetuarit.

  1.    qiell dijo

   Dhe si po ia dilni me këtë? Shpresojmë se keni arritur atë që keni dashur. Unë eci është ajo. Suksese

 2.   Luani dijo

  Njerëzit që përpiqen të rriten shpirtërisht, ne nuk do të vlerësohemi aq nga ata që nuk janë Ne do të jemi të çuditshmit Por nuk duhet të dëshpërohemi. Shtë e vështirë, veçanërisht në këto kohë trazirash dhe mungese shpirtërore. Nëse jemi shpirtërisht mirë, ligji i tërheqjes do të na ndihmojë dhe do të na drejtojë në këtë rrugë. Dje u ktheva të meditoja pas një kohe të gjatë ... Ishte si të kthehesha në shtëpi. Një vend që nuk duhet ta kisha braktisur, pavarësisht braktisjeve të tjera (natyrisht) ... Unë do të ndaj me ju një frazë që më ka ndodhur një ditë ndërsa një grua po më intervistonte për një radio: «Rruga e muzikantit nuk ka pse të fillojnë në punën e tij, por përkundrazi punën e tij, duhet të fillojnë në rrugë ». Difficultshtë e vështirë, por ajo që ia vlen është ajo që do t'ju bëjë të ndiheni të lumtur dhe në paqe, që si një individ njerëzor dhe një qenie shpirtërore, ju jeni një simbiozë aq e veçantë, saqë nëse vëzhgoni dhe analizoni me kujdes Panjali, do të kuptoni se duke filluar të mësoni të "mos flisni vetëm për të folur", mendja juaj do të fillojë të punojë në një mënyrë më analitike, për t'i dhënë vend kapërcimit. Qëllimi është eliminimi i egos. Nick Vujcic tha një të vërtetë të madhe dhe është një mësim i shkëlqyeshëm: "Nuk ka rëndësi se si fillon të jesh ajo që nuk je, ka rëndësi se si përfundon të jesh ajo që je.

 3.   Pepe Trujillo dijo

  Për mua 5, 6 dhe 8 janë themelore. Dhe natyrisht duke medituar, jam përpjekur për një kohë të gjatë dhe nuk është se unë jam tashmë një ekspert por ajo që kam ardhur më siguron një ekuilibër të pazakontë mendor dhe emocional. Meditimi nuk të çon askund në botë, por të jep një përvojë “qiellore”, hahaha.

bool (e vërtetë)