9 efekte pozitive të provuara të meditimit

Meditimi shpesh është lajm sepse është objekt i një studimi shkencor. Unë ju lë me 9 studime që tregojnë 9 efektet pozitive të meditimit.

1) Meditimi ndihmon në rritjen e vëmendjes.

Meditimi budist mund të përmirësojë aftësinë e një personi për të qenë i vëmendshëm. Studimi zbuloi se trajnimi për meditim i ndihmon njerëzit të përqendrohen më gjatë në një detyrë.

10 efektet pozitive të meditimitKërkimi u frymëzua nga puna e murgjve budistë, të cilët kalojnë vite duke u stërvitur në meditim. Burim; Shoqata për Shkencë Psikologjike (2010, 16 korrik).

2) Meditimi zvogëlon ndikimin emocional të dhimbjes.

Njerëzit që meditojnë rregullisht e shohin dhimbjen më pak të pakëndshme sepse truri i tyre parashikon kërcënimin e saj dhe përgatitet në mënyrë adekuate për ta marrë atë. Burim.

3) Meditimi ndihmon në relaksimin e atyre që e praktikojnë.

Valët elektrike të trurit gjatë meditimit sugjerojnë që aktiviteti mendor është i favorshëm për relaksim. Këto lloj valësh e kanë origjinën në një vëmendje të relaksuar që kontrollon përvojat tona të brendshme. Burim.

4) Meditimi përmirëson aftësitë njohëse.

Disa prej nesh kanë nevojë për sasi të rregullt të kafeinës për të përmirësuar momentalisht aftësitë tona njohëse. Një studim i botuar së fundmi sugjeron që meditimi i rrit edhe këto aftësi. Meditimi duket se e përgatit mendjen për aktivitet. Burim.

5) Meditimi zvogëlon mundësinë e një sulmi në zemër me 50%.

Pacientët me sëmundje koronare të zemrës që praktikuan meditimin transcendental për të ulur stresin e tyre kishin gjysmë më shumë sulme në zemër ose goditje në tru sesa ata që nuk praktikuan një meditim të tillë. Burimi: Kolegji Mjekësor i Wisconsin (2009, 17 nëntor).

6) Meditimi ka të bëjë me rritjen e aktivitetit të telomerazës.

Studimi është i pari që lidh meditimin me një rritje të telomerazës, një enzimë e rëndësishme për shëndetin afatgjatë të qelizave në trup. Burim.

7) Meditimi rrit trashësinë e trurit.

Njerëzit mund të zvogëlojnë ndjeshmërinë e tyre ndaj dhimbjes duke trashur trurin e tyre, sipas një studimi të ri të botuar në një botim të veçantë të Revistës së Shoqatës Amerikane të Psikologjisë.

Studiuesit në Universitetin e Montrealit bënë zbulimin e tyre duke krahasuar trashësinë e lëndës gri të medituesve Zen dhe jo-medituesve. Provat u gjetën se praktikimi i disiplinës Zen Meditation mund të përforcojë një rajon të trurit qendror (cingulat anterior) që rregullon dhimbjen. Burim.

8) Meditimi lehtëson lodhjen dhe depresionin tek pacientët me sklerozë të shumëfishtë.

Në studim, njerëzit të cilët morën pjesë në një orë tetë-javore për të trajnuar mendjet e tyre përmes meditimit ulën lodhjen dhe depresionin dhe përmirësuan cilësinë e tyre të përgjithshme të jetës në krahasim me njerëzit me MS që morën vetëm kujdesin e zakonshëm mjekësor. Efektet pozitive duhet të vazhdojnë për të paktën gjashtë muaj. Burim.

9) Meditimi rrit lidhjen e trurit.

Pas vetëm 11 orësh mësimi të një teknike meditimi, ndryshimet pozitive strukturore në lidhjen e trurit mund të shihen duke rritur efikasitetin në një pjesë të trurit që ndihmon në rregullimin e sjelljes së një personi. Burim.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.