A doni një ndryshim në jetën tuaj? Ky është sekreti

Shkruar nga @ psikolokos2
Urime Nëse jeni duke lexuar këtë artikull, atëherë inkurajoheni ta keni një ndryshim në jetën tuaj ... Edhe pse në parim, ju as nuk dini se nga të filloni.

Ndoshta kjo video shërbejnë si motivim për të bërë një ndryshim në jetë. Unë sugjeroj që ta hidhni një vështrim para se të vazhdoni.

Në këtë video shpjegoj se çdo ndryshim në jetë përfshin një përpjekje të madhe dhe atë që është e nevojshme për të arritur ndryshimin. Më poshtë po shpjegoj një sërë rregullash për të ndryshuar jetën tonë:

[Ju mund të interesoheni për Fuqia e Mendjes Pozitive (shembull praktik)]

Me siguri, ju keni dëgjuar në dhjetëra faqe në internet, artikuj, libra, konferenca, etj ... që Normë është e nevojshme, pozitive, e detyrueshme për të avancuar. Ata ju inkurajojnë të ndryshoni jetën tuaj, zakonet tuaja, zakonet tuaja ... gjithçka për të arritur një qëllim. Qoftë konkrete, si lënia e duhanit. Ose më përgjithësisht, si të arrijmë suksesin, lumturinë, paqen ...

Të gjitha sa më sipër janë shumë interesante. Për fat të keq, këtu kam ardhur për të zhbërë disa mite rreth "Ndryshimi". A jeni gati për të filluar? Ajo që lexoni tani mund të jetë çuditëse, zhgënjyese ... ose në rastin më të keq, t'ju edukojë.

Natyra e vërtetë e ndryshimit

Ndryshimi, në të vërtetë, është mut. Askush nuk dëshiron të ndryshojë. Dhe para se ta mbyllni artikullin, ju lutemi mendoni për këtë: Sa larg mund të shkoni të ndryshoni? Do të ishit i gatshëm apo i gatshëm të sakrifikoni atë që keni? A mund të ndaloni të bëni atë që ju pëlqen kaq shumë? A do ta linit pas atë zonë komoditeti që ju ka dhënë siguri gjatë gjithë kësaj kohe? Sepse le ta pranojmë: ne nuk mund të ndryshojmë duke bërë pikërisht atë që po bëjmë tani. Diçka duhet të lihet pas. Qoftë e shtrenjtë apo jo. Prandaj pohoj: Askush nuk dëshiron të ndryshojë, dhe ata që vërtet duan, kjo është për shkak se nuk kanë zgjidhje.

Nëse keni duruar deri në këtë linjë, ju mbetet juve të vendosni. A dëshironi vërtet të prisni derisa të mos keni zgjidhje, apo preferoni të keni një alternativë?

Na vjen keq për të gjithë lexuesit. Por ai duhej ta jepte këtë qortim hyrës. Unë ju premtoj që nga këtu e tutje, ju do të filloni t'i shihni gjërat ndryshe. Në fakt, ne do të zgjidhim pyetje të ndryshme.

A mund të ndryshojmë vërtet, apo është thjesht një iluzion?

Nëse jemi të sinqertë, ndryshimi për ne është shumë progresiv. Çfarëdo që të jetë. Ne nuk do të vërejmë ndonjë ndryshim rrethanor nëse nuk shikojmë pas në kohë, ose nuk na thuhet nga palët e treta.

Për ata që nuk janë të vetëdijshëm për progresin tonë, ata do të kenë më shumë perceptim të ndryshimit. Sidoqoftë, ne vetë për atë progresion, në vend që ta quajmë ndryshim, është më e saktë ta quash evolucion.

Sa duhet të zgjasë një ndryshim?

Një ndryshim duhet të jetë konstante dhe e qëndrueshme. Kjo do të thotë, duhet të jetë e qëndrueshme me kalimin e kohës dhe në situata të shumëfishta. Ndoshta ju duket shumë teknike? Mirë Merrni si shembull "lënien e duhanit". A mund të themi që vërtet e keni lënë duhanin nëse nuk keni prekur një cigare brenda vetëm tre ditësh? Apo mund të themi që patjetër e keni lënë duhanin nëse pini duhan vetëm në festa të veçanta? Ky është rregulli i qëndrueshmërisë dhe qëndrueshmërisë. Pjesa tjetër është të zbatojmë pak sens të përbashkët.

Çfarë ndryshojmë me të vërtetë për veten tonë?

Ata do të jenë në gjendje t'ju shesin që ju të mund të ndryshoni jetën tuaj. Por kur shtytja vjen të fusë, ju e dini që nuk është aq e thjeshtë sa ta thuash.

Çdo akt i yni përbëhet ose nga një mendim, nga një emocion, nga një veprim ose nga të dy konceptet në të njëjtën kohë. Nëse doni të ndryshoni të tashmen tuaj, do të duhet të veproni sipas jush besimet (për të ndryshuar mendimet tuaja), tuajat qëndrimet (dhe kështu veprojnë në bazë të emocioneve tuaja), dhe në tuajat Zakonet (dhe me të, modifikoni veprimet tuaja).

Dhe më e rëndësishmja, çfarë duhet të ndryshoj?

Qoftë në një marrëdhënie terapeutike, në një sesion trajnimi, ose në shtëpinë tuaj vetë; çdo ndryshim kërkon tre përbërës:

  • për objektivat që shënon qëllimin tuaj përfundimtar. Sa më specifik të jenë ato dhe sa më të tronditur të jenë, aq më lehtë do të jetë të dini se çfarë duhet të bëni për t'i respektuar ato.
  • një motivimi të vazhdoj Ju mund ta mbështesni motivimin tuaj me argumentet tuaja (motivim të brendshëm), ose me një shpërblim të jashtëm (motivim i jashtëm).
  • Dhe së fundmi, a recompensa. Kjo është, një kuptim përfundimtar për të gjithë procesin tuaj të ndryshimit. Diçka që ia vlen të shkosh në atë rrugë.

E di që edhe kështu, ju keni dashur më shumë. Unë e di që tani ju duhen edhe disa të dhëna për të ditur se çfarë tjetër ju duhet për të ndryshuar jetën tuaj. Prandaj, ju këshilloj përsëri ta shihni këtë video që ju tregova më lart, në mënyrë që të mund të zgjidhni dyshimet që ju mungojnë (që me siguri qëllimisht e keni lënë për të fundit).

Nëse e pëlqeni këtë artikull, ndani atë me të gjithë miqtë tuaj. Nëse ndonjëri prej tyre po debaton me veten e tyre për të bërë një ndryshim në jetën e tij, ata meritojnë ta dinë këtë sekret ashtu si ju.

alvaro trujilloArtikull i shkruar nga varlvaro Trujillo. Mund ta ndiqni në:

YOUTUBE: Psiko Vlog
INSTAGRAM.- www.instagram.com/psicovlog
FACEBOOK.- www.facebook.com/psicolocosblog
TWITTER.- @ psicolocos2
MAIL.- psicolocosblog85@gmail.com
TUMBLR.- http://psicolocos.tumblr.com/
Taringa! .- http://www.taringa.net/PsicolocoBlog


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.