8 teknika të vetëkontrollit

qen i vetëkontrolluar

Ju mund të ndiheni sikur po hiqni dorë shpejt ose po nxitoni gjatë jetës. Ju mund të humbni durimin lehtë ose të hiqni dorë para se të arrini qëllimet tuaja, duke ju lënë një ndjenjë të zbrazëtisë dhe fajit që është e vështirë të durohet. Ndoshta Nëse kjo ju ndodh, do të ndjeni gjithashtu se nuk keni aq vetëkontroll sa do të dëshironit, gjë që mund t'ju bëjë të ndiheni të mundur.

Në shumë raste, qëllimet e mira nuk janë të mjaftueshme. Mbajtja e gjërave mund të jetë punë e vështirë dhe mund të mos e merrni atë që keni vendosur të bëni. Ka njerëz ambivalentë kur ata duhet të bëjnë ndryshime të tilla si ata që duan të humbin peshë, por kënaqen duke ngrënë shumë ... njerëzit mund t'i rezistojnë dëshirës duke rritur rezistencën dhe vetëkontrollin e tyre ... Por Nëse nuk e bëjnë këtë, mund të ketë një ndikim të madh në qëllimet dhe objektivat tuaja të jetës.

Kur ndiheni sikur nuk keni vetëkontroll ose kontroll, mund të jetë e vështirë për ju të qëndroni të motivuar dhe të përqendruar në qëllimet tuaja. Pra, nëse doni të zbuloni se si të jeni më të durueshëm dhe se vetëkontrolli nuk është problem në jetën tuaj, mos harroni këto teknika që do t'ju ndihmojnë të ndryshoni jetën tuaj plotësisht.

Kushtojini vëmendje sjelljes tuaj

Për njerëzit që kanë probleme të vetëkontrollit, ata zakonisht nuk janë të vetëdijshëm për zakonet dhe rutinat e tyre dhe është shumë e vështirë për ta të kontrollojnë vendimet dhe qëndrimet e tyre. Ju duhet ta kuptoni se kjo gjithashtu ju ndodh. Nëse për shembull dëshironi të humbni peshë ose të ndaloni pirjen e duhanit, Në rastin e parë, do të duhet të planifikoni se çfarë do të hani çdo ditë dhe në të dytën, si të ndaloni pirjen e duhanit në mënyrë progresive.

vizatimi i njeriut me pak vetëkontroll

Nëse, për shembull, dëshironi të keni nën kontroll llogarinë tuaj të kontrollit, duhet të kuptoni se cilat janë zakonet tuaja të shpenzimeve dhe të jeni të vetëdijshëm se ku i depozitoni paratë tuaja. Të mësuarit për t’i dhënë përparësi parave tuaja është thelbësore të dini si t’i menaxhoni ato dhe, kur është e mundur, të kurseni.

Se shqetësimet tuaja nuk ju zënë të gjithë mendimin

Mendoni për 10 minuta në ditë për t'u kujdesur për shqetësimet tuaja, dhe për pjesën tjetër të ditës, thjesht shkëputuni nga ato mendime, keni pasur një kohë për të menaxhuar të gjitha ato mendime! Nuk është mirë që ju të fiksoheni pas gjërave pasi mendja juaj është temperamente dhe sa më shumë që përpiqeni të shmangni diçka, aq më shumë duket në mendjen tuaj.

Bettershtë më mirë që të praktikoni teknikat e vetëkontrollit vetëm kur është e nevojshme, Pjesën tjetër të kohës që keni, kushtojeni atë bërjes së aktiviteteve të tjera që ju bëjnë të ndiheni mirë.

Keni një qëndrim të suksesshëm

Të kesh një qëndrim më të mirë dhe më pozitiv ndaj qëllimeve dhe jetës tënde mund të të ndihmojë të përqendrohesh dhe të merresh me stresin shumë më mirë. Për shembull, mund t'ju ndihmojë të zhvilloni durim dhe vetëkontroll kur diçka shkon keq.

person i zemëruar me pak vetëkontroll

Kjo është një teknikë e shkëlqyer e vetëkontrollit, e cila mund t'ju ndihmojë të merrni një qasje tjetër ndaj gjërave, të tilla si ndjenja se mund të arrini qëllimet tuaja dhe se ato nuk janë jashtë mundësive tuaja.
Keni një qëndrim pozitiv Mund t’ju ​​mbajë në rrugën e duhur që të mund të mbani kontrollin, të jeni të durueshëm dhe të përqendroheni në arritjen e asaj që dëshironi të arrini.

Relaksimi ditor

Essentialshtë thelbësore që të përdorni një moment në ditën tuaj që të jeni në gjendje të relaksoheni, të merrni frymë thellë dhe të përqendroheni vetëm në atë që ndjeni dhe si ndiheni. Frymëmarrja thellë, duke numëruar deri në 10 dhe mbyllja e syve është forma më e thjeshtë dhe më efektive e vetëkontrollit. Ju do të jeni në gjendje të qetësoheni dhe të keni më shumë kontroll mbi veten tuaj.

Kur ndiheni të shqetësuar, të zemëruar ose kur do të shpërtheni, duhet të filloni të relaksoheni. Ju gjithashtu mund të provoni metoda të provuara efektive si meditimi ose pirja e një çaji në një mjedis të qetë.

Keni një mënyrë jetese të shëndetshme

Të gjitha ndryshimet në qëndrim dhe zakone në jetë kërkojnë angazhim, vetëkontroll, këmbëngulje dhe jashtë vullnetit. Pavarësisht se çfarë dëshironi të jetë ndryshimi i zakonit tuaj, do t'ju duhet për ta arritur atë. Ndoshta dëshironi të shkoni në palestër më shumë, të ndryshoni dietën tuaj, të lini duhanin ose të mos shpenzoni aq shumë para. Nuk ka rëndësi se cilat janë objektet tuaja, nëse janë të rëndësishme për ju është e nevojshme që të punoni për ta arritur atë.

Studimet tregojnë se duhen 21 ditë që truri të fillojë një zakon në të. Në këtë kuptim, do të jetë e nevojshme që ju të "mbani" ato ditë në mënyrë që të filloni të arrini qëllimet tuaja. Pas javës së tretë, gjithçka do të jetë shumë më e lehtë dhe nuk do të mendoni se ajo që duhet të bëni është një detyrë e padëshirueshme për ju ... do të bëhet automatike dhe shumë më e lehtë për ju të vazhdoni me atë stil të ri jetese.

kanë vetëkontroll me ushqimin

Besoni në veten tuaj

Një komponent i rëndësishëm i motivimit dhe vetëkontrollit është aftësia e perceptuar e personit për ta bërë këtë. Njerëzit nuk do të krijojnë shumë motivim për ndryshim nëse besojnë se është e pamundur për ta që ta arrijnë atë.

Përballë vështirësive, njerëzit me besime të dobëta të vetëbesimit krijojnë lehtësisht dyshime për aftësinë e tyre për të kryer detyrën në fjalë, ndërsa ata me bindje të forta ka më shumë të ngjarë të vazhdojnë përpjekjet e tyre për të zotëruar një detyrë kur lindin vështirësi.

Fuqi vullneti

Vullneti përfaqëson forcën ose energjinë psikologjike që dikush përdor për t'i rezistuar tundimeve të tjera për të punuar drejt qëllimit të tij. Vetëkontrolli varet nga një burim i kufizuar që funksionon si forcë ose energji.

Njerëzit e konsumojnë këtë burim kur ushtrojnë vetëkontroll. Prandaj, të kesh vetëm një qëllim e bën vetëkontrollin më të suksesshëm sesa kur njerëzit kanë dy ose më shumë qëllime në mendje. Si Platoni një herë tha: "Bëni një gjë dhe bëjeni mirë".

Ndryshoni modelin tuaj të sjelljes

Ndërsa pavarësia fizike e sotme dhe e nesërme është mjaft e vërtetë, fakti është që veprimet e sotme ndikojnë në veprimet e nesërme.. Vetëkontrolli vjen nga zgjedhja e "modeleve" të sjelljes me kalimin e kohës sesa nga "aktet" individuale.

Vendimi për të lënë duhanin është, në fakt, një vendim për të filluar një model të sjelljes. Pirja e cigares sonte nuk po percepton lidhjen midis aktit të mbrëmjes së sotme dhe modelit të veprimeve për shumë net dhe ditë. Mos pirja e duhanit sonte e bën më të lehtë mos pirjen e duhanit nesër dhe pirja e duhanit nesër e bën më të lehtë mos pirjen e duhanit të nesërmen, etj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.