Cilët faktorë ndikojnë drejtpërdrejt në libido?

uroj

Të kesh një jetë të mirë seksuale është sinonim i mirëqenies dhe lumturisë. Megjithatë, jo të gjithë njerëzit e shijojnë atë dhe kanë vështirësi serioze kur bëhet fjalë për të shijuar seksin me një person tjetër. Kjo sepse libidoja është e ulët dhe dëshira seksuale nuk shfaqet. Faktorë të tillë si stresi ose medikamente të caktuara Mund të shkaktojë një bllokim të fortë të libidos.

Në artikullin e mëposhtëm do të flasim me ju në mënyrë më të detajuar nga ata faktorë që ndikojnë drejtpërdrejt në epshin.

stres

Imagjinoni trupin tuaj si një kopsht të mrekullueshëm plot me lule të të gjitha llojeve dhe epshin tuaj si lulen më të çmuar në këtë kopsht. Stresi është hija që shfaqet në kopsht dhe bën që të gjitha lulet të thahen. Stresi i jetës së përditshme, punës apo shqetësimeve personale Ato mund të ndikojnë drejtpërdrejt në dëshirën tuaj seksuale. Është e rëndësishme të njihni të gjithë këta stresorë dhe të gjeni mënyrën më të mirë për t'u përballur me ta. Relaksimi dhe të dish se si të menaxhosh stresin janë thelbësore kur bëhet fjalë për të lejuar epshin tuaj të rritet dhe të lulëzojë.

Lidhja emocionale

Jeta juaj seksuale është plotësisht e lidhur me të gjithë qenien tuaj. Lidhja emocionale me partnerin tuaj është thelbësore dhe kyçe për të mbajtur një gjendje të shëndetshme dhe të përsosur. Shfaqje dashurie, komunikimi të hapur dhe mirëkuptim të ndërsjellë Këto janë disa nga elementët që do të ushqejnë dëshirën seksuale. Sigurohuni që të kultivoni një lidhje mjaft të fortë emocionale me partnerin tuaj, pasi kjo jo vetëm që do të forcojë marrëdhënien tuaj, por gjithashtu do të ndikojë pozitivisht në jetën tuaj seksuale.

Rutinë

Imagjinoni që çdo takim intim me personin tjetër është një aventurë e re, një mundësi për të eksploruar dhe zbuluar. Rutina mund të bëhet armiku më i madh i dëshirës seksuale. Monotonia përfundon duke vrarë pasionin, ndaj thyeni rutinën dhe gjeni mënyra të reja për të befasuar dhe habitur në sferën seksuale. Mund të eksperimentoni me praktika të reja, vende të reja ose thjesht të ndryshoni mjedisin. për të mbajtur gjallë shkëndijën e pasionit.

libido

Shëndeti fizik

Trupi juaj është enë që do të strehojë epshin tuaj. Ruajtja e shëndetit të mirë fizik është çelësi për të ruajtur dëshirën tuaj seksuale në gjendje të përsosur. Një dietë e ekuilibruar së bashku për aktivitet të rregullt fizik dhe gjumë të qetë Ato janë kyçe kur bëhet fjalë për të pasur një dëshirë të mirë seksuale dhe për të mos pasur probleme me libidon.

Hormonet

Hormonet janë përgjegjëse për drejtimin e ritmit dhe intensitetit të dëshirës seksuale. Faktorë të tillë si cikli menstrual, shtatzënia ose menopauza mund të ndryshojnë ekuilibrin hormonal dhe të ndikojnë në epshin tuaj në një farë mënyre. Është thelbësore të kuptohen këto ndryshime dhe dinë të përshtaten me to, duke kërkuar zgjidhjet më të mira të mundshme. Me njohuri ju mund të siguroheni që ndryshimet hormonale të mos ndikojnë negativisht në jetën tuaj seksuale.

Besimi dhe siguria

Besimi dhe siguria që keni në veten tuaj do të ndikojnë drejtpërdrejt në dëshirën tuaj seksuale. Prandaj, vetëbesimi i kombinuar me vetëvlerësimin e fortë janë faktorë thelbësorë dhe vendimtarë. Të mësosh të duash dhe të pranosh trupin tënd është hapi i parë drejt një libidoje të mirë. Punoni për të forcuar besimin tuaj, pasi kjo jo vetëm që do të përmirësojë jetën tuaj seksuale, por gjithashtu do të ketë një ndikim pozitiv në jetën tuaj në përgjithësi.

Stimujt e jashtëm

Në një botë ku stimujt vizualë dhe emocionalë janë kudo, Është thelbësore të merret parasysh se si ato ndikojnë në epshin tuaj. Ekspozimi i tepërt ndaj përmbajtjeve të caktuara mund të ndikojë në dëshirën tuaj seksuale. Mësoni t'i filtroni këto stimuj dhe lidheni me dëshirën tuaj në një mënyrë autentike. Mos lejoni që pritshmëritë e jashtme të diktojnë jetën tuaj seksuale; Në vend të kësaj, zbuloni se çfarë ju bën vërtetë.

mungesë-dëshirë seksuale

droga

Ka disa ilaçe që mund të kenë një ndikim të drejtpërdrejtë në epshin. Kjo është ajo që ndodh me barnat për trajtimin e problemeve të zemrës, qetësuesit ose antihistaminet. Pilula e famshme kontraceptive Mund të shkaktojë gjithashtu ulje të dëshirës seksuale më shumë se ç'duhet. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të lexoni efektet anësore të barnave përpara se të filloni t'i merrni ato. Nëse marrja e disa medikamenteve ka ndikuar drejtpërdrejt në epshin tuaj, mos hezitoni të shkoni te mjeku i familjes.

Diskutimet dhe konfliktet

Grindje dhe debate me partnerin Ato mund të jenë një arsye tjetër pse ulet libido. Konfliktet shkaktojnë shfaqjen e stresit dhe bashkë me të edhe një humor të keq ndaj personit tjetër. E gjithë kjo ka një ndikim negativ në dëshirën seksuale. Nëse kjo ndodh, është e rëndësishme të bisedoni me personin tjetër për të zgjidhur gjërat. Nëse është e nevojshme, nuk është e dëmshme të shkoni te një terapist çiftesh.

Flini dhe pushoni

Gjumi i dobët dhe për shumë pak orë në ditë përfundon duke ndikuar drejtpërdrejt në libido. Shfaqet lodhja fizike dhe bashkë me të një mungesë totalisht e dukshme dhe e qartë e dëshirës seksuale. Mungesa e gjumit prodhon lodhje, ankth dhe stres, diçka që, siç është normale, ndikon drejtpërdrejt në libido. Prandaj, mos hezitoni të flini orët që trupi juaj ka nevojë për të rikuperuar dhe ngarkuar energji dhe rifitoni dëshirën seksuale Ajo që ju dhe partneri juaj keni nevojë.

Me pak fjalë, nuk ka dyshim se libidoja juaj është një pasqyrim i drejtpërdrejtë i lumturisë dhe mirëqenies suaj të përgjithshme. Kultivimi i një libidoje të shëndetshme do të përfshijë adresimin e aspekteve të ndryshme të jetës suaj, nga menaxhimi i përditshëm i stresit edhe lidhja emocionale me partnerin. Mos harroni se nuk ka dy njerëz të njëjtë dhe identikë, dhe ajo që funksionon për një mund të mos funksionojë për një tjetër. Eksploroni gjithçka që mundeni, komunikoni nevojat tuaja dhe mbani gjallë kuriozitetin kur bëhet fjalë për jetën tuaj seksuale. Duke ditur se çfarë ndikon në epshin tuaj, do të jeni më të pajisur për të shijuar një jetë seksuale plotësisht të kënaqshme dhe të kënaqshme.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.