Cilat janë ndryshimet midis autizmit dhe aspergerit?

sëmundje mendore

Pavarësisht dallimeve të dukshme, Shumë njerëz vazhdojnë të ngatërrojnë autizmin dhe aspergerin sot. Është e vërtetë që Asperger ka një sërë karakteristikash që janë të zakonshme me autizmin, pasi konsiderohet si një çrregullim brenda autizmit në fjalë. Duke pasur parasysh se janë dy çrregullime që i përkasin TEA, një fëmijë që vuan nga autizmi nuk është i njëjtë me atë që vuan nga Asperger.

Në artikullin vijues do t'ju ndihmojmë të dalloni qartë sindromi i autizmit asperger.

Çfarë është sindroma Asperger?

Deri pak vite më parë, Asperger-i dhe autizmi flitej si dy çrregullime të ndryshme mendore. me karakteristikat dhe dallimet e veta. Megjithatë, sot, ajo që njihet si Çrregullimi i Spektrit të Autizmit përfshin si autizmin ashtu edhe aspergerin.

Kjo është për shkak se pavarësisht nga fakti se ka dallime të caktuara midis dy çrregullimeve, diagnoza është zakonisht e njëjtë ose e ngjashme për të dyja. ASD Do të jetë një çrregullim që ndikon në zhvillimin neurologjik të fëmijës, konkretisht prek dy zona shumë të qarta dhe të diferencuara:

 • Komunikim dhe ndërveprimin me njerëzit e tjerë.
 • Modele referente përsëritëse për të kryer dhe interesat.

Karakteristikat e sindromës Asperger

 • Ata lidhen më mirë me të rriturit sesa me fëmijët.
 • Preferoni luaj vetëm.
 • Nuk i pëlqen kontakti me njerëzit.
 • pak tolerancë deri në zhgënjim.
 • Pak ndjeshmëri.
 • Interpretimi fjalë për fjalë në biseda me njerëz të tjerë.
 • Ka memorje e mire
 • Nuk ka sens humori.
 • probleme relative për të shkruar.
 • Ka vështirësi në kryerjen e aktiviteteve të përditshme si veshja.

Asperger

Cilat janë ndryshimet midis sindromës asperger dhe autizmit?

Përkundër faktit se të dyja përfshihen në TEA, ka një sërë aspektesh që janë të ndryshme në të dy çrregullimet dhe që mundësojnë dallimin e tyre në një mënyrë të qartë:

diagnozë

Në rastin e autizmit, prindërit mund të ndërgjegjësohen për këtë çrregullim gjatë muajve të parë të jetës. Ata janë të ngadalshëm për t'iu përgjigjur stimujve të caktuar në krahasim me fëmijët e tjerë dhe zhvillimi i tij është shumë më vonë. Në rastin e Aspergerit, diagnoza zakonisht ndodh shumë më vonë, pas moshës 8 ose 9 vjeç. Kjo ndodh sepse simptomat e tij janë më pak të dukshme sesa në rastin e autizmit.

Koeficient të inteligjencës

Ndryshime të tjera kryesore midis dy çrregullimeve janë ato që lidhen me IQ-në e fëmijës. Në rastin e autizmit, rezultatet në testin e inteligjencës janë normale ose nën mesataren. Në sindromën Asperger, fëmijët u diagnostikuan me këtë çrregullim mund të marrë rezultate mbi mesataren.

gjuhë

Fëmijët që diagnostikohen me autizëm kanë probleme serioze kur vjen puna për të filluar të flasin dhe fjalori i tyre është mjaft i varfër. Kjo bën që ata të kenë vështirësi për të ndërtuar marrëdhënie me të tjerët. Në rastin e Asperger-it, fëmijët me këtë sindromë zakonisht dallohen për një fjalor mjaft të pasur dhe të gjerë. Ata nuk kanë probleme gjuhësore ndaj komunikimi i tyre nuk është i keq.

Relaciones

Sa i përket marrëdhënieve shoqërore, ka dallime të mëdha midis autizmit dhe aspergerit. Një fëmijë autik nuk dëshiron të ndërveprojë me të tjerët dhe preferon të luajë vetëm. Sa i përket një fëmije me Asperger, ai dëshiron të mbajë marrëdhënie shoqërore me fëmijët e tjerë, por mungesa e ndjeshmërisë dhe problemet që lidhen me normat e vendosura e bëjnë atë të mbetet i izoluar. mungesa e aftësive sociale Ato sjellin vështirësi në shoqërim.

aparate motorike

Një fëmijë me autizëm nuk ka asnjë lloj problemi me sistemin motorik, ndërsa në rastin e Asperger-it problemet motorike janë evidente dhe përfaqësojnë një problem të përditshëm. Fëmija ndihet i pafuqishëm dhe i ngathët diçka që ndikon negativisht në marrëdhëniet e tyre.

fëmijë asperger

Performanca e shkollës

Autizmi zakonisht shkakton probleme në zhvillimin e fëmijës, gjë që, siç është normale, ndikon negativisht në performancën e tyre në shkollë. Nisur nga kjo, është e rëndësishme të bëhet një diagnozë e hershme për të bërë një sërë përshtatjesh që e lejojnë fëmijën performojnë në mënyrë adekuate. Përkundrazi, një fëmijë me Asperger zakonisht shkon mirë në shkollë, veçanërisht në disa fusha në të cilat ai bie në sy, siç është matematika. Interesi i përmendur mund të jetë aq i madh saqë ata mund të fiksohen me temën e përmendur. Sido që të jetë, fëmijët me Asperger zakonisht shkojnë mirë në shkollë.

Stereotipet

Stereotipet janë shpesh një tjetër ndryshim midis çrregullimit të autizmit dhe sindromës asperger. Një fëmijë autik zakonisht paraqesin stereotipe të ndryshme siç mund të jetë rasti i lëvizjes së duarve. Stereotipet zakonisht nuk ndodhin në Asperger.

Shkurtimisht, në përgjithësi mund të thuhet se në rastin e autizmit, vështirësia kryesore shfaqet kur bëhet fjalë për zhvillimin e gjuhës në një mënyrë optimale. Në rastin e Aspergerit paraqitet problemi kryesor që has i vogli kur bëhet fjalë për mbajtjen e marrëdhënieve të mira shoqërore me fëmijët e tjerë. Mungesa e ndjeshmërisë dhe disa vështirësi në menaxhimin e emocioneve janë fajtorët kryesorë të problemeve të tilla të socializimit.

Edhe sot e kësaj dite ekziston një frikë e madhe nga ana e prindërve në lidhje me diagnozën se fëmijët e tyre mund të vuajnë nga autizmi apo aspergeri. Në çdo rast, nuk është mirë të etiketoni një fëmijë me ASD përballë disa shenjave. Diagnostikimi është thelbësor kur konfirmohet nëse fëmija vuan nga një lloj çrregullimi si autizmi ose nëse, përkundrazi, vuan vetëm një vonesë të vogël në mësim dhe zhvillim. Në rastin e diagnostikimit si ASD, është e rëndësishme të tregohet se brenda autizmit dhe aspergerit ka shkallë ose lloje të ndryshme. E rëndësishme në çdo rast është të ndihmosh sa më shumë fëmijën që ai të bëjë një jetë normale brenda problemit që ka.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.