20 citime nga Bruce Lee dhe 20 reflektime mbi to

Bruce Lee ishte një nga ata njerëz që kur e patë atë, mendja juaj u qetësua, u përqendrua.

Artet marciale përdoren jo vetëm për të stërvitur trupin, por edhe mendjen. Praktika e meditimit është një element që përfshihet në këtë lloj disipline.

Bruce Lee ishte një model që duhej ndjekur në këto lloj disiplinash. Ai ishte më i miri.

Këtu kemi një intervistë që ata e bënë me të. Merrni shënim të veçantë fjalët e tij të fundit, ato që përmbledhin filozofinë e tij të jetës:

Ne do të shohim disa nga frazat e tij më të famshme dhe do të reflektojmë mbi to:

Citon Bruce Lee

1) Në dreq me rrethanat; Unë besoj në mundësi ».

Rrethanat që ju rrethojnë ndikojnë në jetën tuaj: vendi ku keni lindur, si janë prindërit tuaj, etj. Sidoqoftë, ajo që do të përcaktojë se çfarë jeni ju është qëndrimi juaj ndaj jetës.

2) "Mos u lut për një jetë të thjeshtë, lutu për forcën për të duruar një jetë të vështirë".

Jeta është plot vështirësi, por bukuria e saj është se ju mund të bëni më të mirën tuaj për t’i përballuar dhe kapërcyer ato. Kështu mund të bëhemi të fortë dhe ta tejkalojmë vetveten.

Që të ketë dritë duhet të ketë errësirë, lumturia nuk do të ekzistonte pa trishtim. Ju do të keni një jetë të qetë vetëm kur të përballeni me vështirësitë e saj.

3) "Humbja nuk është humbje nëse nuk pranohet si realitet në mendjen tuaj.".

Mendimet tona janë gjithçka. Ata diktojnë se si ndihemi, pavarësisht nga rrethanat e jetës.

4) "Dituria do t'ju japë fuqi, respekt karakteri".

Të përfundosh të studiosh një karrierë në Universitet është sinonim i suksesit, por do të ketë shumë njerëz që do të kenë një punë më të mirë (më të dashur dhe më të paguar) vetëm sepse kanë atë që quhet më e mirë. inteligjencës emocionale.

5) Mos ki frikë nga dështimi. Krimi nuk është dështim, por synon pak. Në përpjekje të mëdha është e lavdishme edhe të dështosh ».

Dështimi ka një konotacion shumë negativ në botën Hispanike. Në të kundërt, në Shtetet e Bashkuara, dështimi do të thotë që ke më pak për të arritur qëllimin tënd. Ka një konotacion pozitiv. Ne duhet të ndryshojmë mendimin tonë përpara dështimit.

6) «Në kaos kërkoni thjeshtësinë dhe harmoninë e përçarjes».

Asgjë më shumë për të shtuar.

7) "Përshtati atë që është e dobishme, refuzo atë që është e padobishme dhe shto atë që është posaçërisht e jotja".

Kjo është një këshillë shumë e mirë për biznesin tuaj ose për dikë që dëshiron të fillojë një të tillë. Kopjimi i një modeli të suksesshëm të punës nuk është i keq, në fakt, NLP (Programimi Neuro-Linguistik) bazohet në modelimin e njerëzve ose vendeve të punës të suksesshëm.

Sidoqoftë, është gjithashtu e vërtetë që ne duhet të kontribuojmë diçka të re. Nuk mjafton thjesht të krijoni një kopje. Sillni stilin tuaj ose diçka që e bën atë unike.

8) "Besimi bën të mundur arritjen e asaj që mendja e njeriut mund të konceptojë dhe të besojë".

Fuqia e besimit është e pazëvendësueshme. Besimi me besnikëri në diçka e bën atë gjë më në fund të materializohet. Ne e vëmë tërë qenien tonë (mendimet dhe veprimet tona) në shërbim të asaj gjëje. Suksesi do të shfaqet në mënyrë të pakthyeshme.

9) "Jini të vetëdijshëm për veten tuaj, në vend të një roboti të përsëritur".

Ky është thelbi i Mindfulness, jini të vetëdijshëm për këtu dhe tani. Shtë një formë shumë efektive e meditimit për të qetësuar mendjen e mendimeve negative ndërhyrëse.

10) "Të mos kesh asnjë shteg si shteg, të mos kesh asnjë kufizim si një kufizim".

Kjo është shumë e zakonshme në mesin e njerëzve të suksesshëm. Nuk ka kufizime për ta. Ata besojnë në vetvete aq shumë sa janë të aftë të arrijnë gjithçka që vendosin. Çelësi është vetëvlerësimi i tyre, në besimin e verbër që ata kanë në vetvete.

11) "Sa më shumë që vlerësojmë gjërat, aq më pak vlerësojmë veten".

Kjo është një e vërtetë si tempulli. Fuqia për të qenë të lumtur qëndron te vetja jonë. Asgjë e jashtme ndaj nesh nuk duhet të ketë fuqinë për të na bërë të lumtur ose të mjeruar. Fuqia qëndron te vetja.

12) «Ajo që zakonisht mendoni përcakton në një masë të madhe se çfarë do të bëheni».

Fuqia e mendimit është gjithçka. Mendimet tona përcaktojnë se çfarë jemi, si ndihemi. Shtë baza e terapisë njohëse-të sjelljes.

13) "Zotërimi i gjithçkaje fillon në mendje".

Kjo është shumë në përputhje me atë që predikon një person që unë admiroj shumë në këtë botë të zhvillimit personal: Sergio Fernandez. Jo vetëm që e thotë, por në thelb është thelbi i asaj që thuhet në librin "Sekreti", por në një mënyrë më magjike.

Unë anoj më shumë drejt vijës argumentuese të Sergio Fernández për ta shpjeguar këtë. Nëse dëshironi të keni diçka, filloni të veproni ashtu siç e keni tashmë. Në këtë mënyrë, ju do të filloni të ndjeheni sikur e keni tashmë dhe mendimet tuaja do të përqendrohen vetëm në një gjë: ta merrni atë.

14) “Ndryshimi është nga brenda në jashtë. Ne fillojmë duke shpërndarë qëndrimin tonë, duke mos ndryshuar kushtet e jashtme ».

Përgjithmonë. Unë tashmë kam thënë më lart se fuqia qëndron tek vetja jonë. Asgjë e jashtme ndaj nesh nuk duhet të na ndikojë psikologjikisht.

15) "Çelësi i pavdekësisë është që së pari të jetosh një jetë që ia vlen të kujtohet".

Kohët e fundit kam dëgjuar dikë duke thënë diçka që më bëri paksa të shqetësuar. Mendoni se për 200 vjet, nuk do të mbetet asgjë nga ju, as gjurmë e veprave tuaja, e gjithçkaje për të cilën luftuat, e gjithçkaje që jeni. Nuk do të ketë as dikë që të të kujtojë. Harresa e thelbit tuaj do të jetë absolute.

Nëse e mendoni këtë, mund të filloni të bëni diçka që ia vlen të kujtohet edhe shumë vite pasi keni vdekur.

16) "Një mësues i mirë mbron studentët e tij nga ndikimi i tij".

Një mësues i mirë duhet të edukojë njerëzit, jo vetëm të kufizohet në dhënien e njohurive. Puna e tij duhet të fillojë duke punuar brenda studentëve të tij, mënyrën e tyre të të menduarit dhe të lidhura me botën.

17) "Ji i lumtur, por asnjëherë i kënaqur".

Na fton të largohemi nga zona e njohur e rehatisë. Nëse vendosemi për atë që kemi, rrezikojmë të përfundojmë të pakënaqur. Gjithmonë kërkoni qëllime të reja që ju përmirësojnë si person dhe që e bëjnë më të lumtur qëndrimin e atyre përreth jush.

18) "Jeta e vërtetë është të jetosh për të tjerët".

Kjo është në përputhje me atë që sapo shkrova më lart. Shtojini vlera njerëzve përreth jush dhe jeta juaj do të jetë më e këndshme.

19) "Thjeshtësia është çelësi i shkëlqimit".

Ndonjëherë ne e bëjmë jetën të vështirë për veten tonë. Shikoni për thelbin e gjërave, përpiquni ta bëni jetën tuaj të thjeshtë.

20) "Mos lejoni që mendimet negative të hyjnë në mendjen tuaj, sepse ato janë barërat që mbytin besimin".

Unë kam folur tashmë për këtë në fjalinë numër 12. Në varësi të mënyrës se si janë mendimet tuaja, kështu do të ndiheni. Një nga çelësat për të qetësuar qendrën e mendimeve ripërtypëse dhe negative është meditimi. Merrni të paktën 5 minuta çdo ditë për të qetësuar mendjen tuaj.

Do të doja të dija mendimin tuaj për ato që kam shkruar këtu. A jeni dakord me te? A ka diçka të veçantë që ju frymëzon? A ka diçka me të cilën nuk jeni dakord? Me lini komentin tuaj. Unë do të jem i lumtur të lexoj mendimin tuaj.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alex dijo

  Pershendetje shoku Ato mendime janë të mrekullueshme
  Shpresojmë se ne vazhdojmë të shkëlqejmë me këto histori dhe mendime pozitive,

 2.   Pedro Leal dijo

  Mendimet e shkëlqyera na bëjnë të reflektojmë mbi rëndësinë e mendimeve për të menduar, ndjerë dhe vepruar në mënyrë korrekte duke menduar mirë, ju ndiheni mirë dhe do të veproni mirë