Si bëhet një fermer president i një vendi? Pasi të dëgjoni José Mujica do të kuptoni

Presidenti José Mujica i Uruguait, një ish-gueril Marksist 78-vjeçar i cili kaloi 14 vjet në burg, shumica në izolim, Ai ka një filozofi të jetës që ai e ekspozoi në videon tjetër që do të shihni.

Ai i tha Obamës se amerikanët duhet të pinë duhan më pak dhe të mësojnë më shumë gjuhë.

Ai ligjëroi në një dhomë të gjerë biznesmenësh në Dhomën e Tregtisë të Shteteve të Bashkuara në lidhje me përfitimet e rishpërndarjes së pasurisë dhe rritjen e pagave të punëtorëve.

Ai u tha studentëve në një universitet amerikan se nuk ka "vetëm luftëra".

Nuk ju intereson cili është audienca juaj ... Ai flet pa punë dhe me një ndershmëri kaq brutale sa është e pamundur të mos e simpatizoni.

Jetoni thjesht dhe hidhni poshtë përparësitë e presidencës. Mujica ka refuzuar të jetojë në Pallatin Presidencial. Ai jeton në një shtëpi me një dhomë gjumi në fermën e gruas së tij dhe drejton një Volkswagen të vitit 1987.

"Ka pasur vite kur do të isha i lumtur vetëm duke pasur një dyshek"Mujica tha në lidhje me kohën e tij në burg.

Ai dhuron 90% të 12.000 dollarëve të tij në muaj për bamirësi. Kur e thërrasin "Presidenti më i varfër në botë", Mujica thotë se nuk është i varfër. «Një person i varfër nuk është dikush që ka pak, por dikush që ka nevojë për pafundësisht më shumë, dhe gjithnjë e më shumë. Unë nuk jetoj në varfëri, por jetoj në thjeshtësi. »

Nëse ju pëlqen kjo video, ju lutemi merrni parasysh ta ndani me ata që janë pranë jush. Ju falënderoj shumë për mbështetjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   nancy Ordoñez dijo

  Një jetë dinjitoze, e ndershme që ndan reflektime të mençura me ne

 2.   leonor dijo

  ufff çfarë të vërteta ..

 3.   Hektori PEÑA dijo

  Shumë nga ato që ju thoni janë shumë të vërteta ... ju në këpucë kishit kohë për të reflektuar dhe analizuar situatën në vendin tuaj, ndërsa të tjerët u përgatitën intelektualisht, por me zemrat e tyre të mbushura me urrejtje dhe etje për hakmarrje na bënë të jemi vendi dhe shoqëria më shumë të dyshuar nga planeti, shpresojmë që këta politikanë të shohin konferencat e tyre dhe të marrin parasysh se sa mirë mund të jetë pa përfituar nga rrethanat.