Fazat e jetës

Cfare eshte jeta? Çfarë pyetje të mrekullueshme ... Nuk ka të bëjë vetëm me frymëmarrjen dhe shikimin se si shkon ajo ditë pas dite. Jeta është shumë më tepër dhe për ta kuptuar është e rëndësishme të kuptojmë fazat e jetës që secili prej nesh ne tashmë kemi kaluar dhe / ose do të kalojmë herët a vonë.

Jeta nuk është thjesht "diçka" që ju përjetoni, ajo ka shumë nuanca dhe ju mund ta kaloni atë në mënyra të panumërta ... aq shumë dhe aq të ndryshëm sa ka njerëz në botë. Gjëja më e rëndësishme që shënon jetën tonë që nga fëmijëria e hershme është lloji i familjes në të cilën kemi lindur, paratë që kemi, vendi ku jetojmë, etj.

Kalimi i viteve, përvojat e jetuara dhe mënyra se si e pranojmë dhe e përballojmë jetën në varësi të perspektivës që kemi, do t'ju bëjë të përjetoni gjërat në një mënyrë apo në një tjetër ... Të kesh një mendim të ndryshëm të jetës në varësi të të gjitha këtyre variablave të jashtëm (dhe të brendshëm).

Fazat vitale

Gjatë gjithë historisë së psikologjisë, ka autorë të shumtë që kanë klasifikuar fazat e jetës dhe fazat e tyre, më e rëndësishmja është gjithmonë fëmijëria. Ka shumë ide që flasin për fazat e jetës dhe zhvillimin e njerëzve, pa lënë mënjanë që secili individ është unik dhe ka idiosinkrazitë e veta.

Për këtë bëhet fjalë jeta, të jetuarit e saj, të qenit unike dhe e mirëfilltë. Sepse nuk ka asnjë si ne, pa marrë parasysh sa kërkojmë. Nuk ka gjysmë portokall që na bëjnë të lumtur, lumturia dhe konflikti qëndrojnë vetëm brenda nesh. Ne zgjedhim nëse do të jemi të lumtur dhe do të jetojmë në të tashmen ose duke jetuar i inatosur gjithmonë duke pasur kokën në të kaluarën ose me pasigurinë dhe frikën që e ardhmja na shkakton.

Gjatë jetës vuajmë ndryshime psikologjike dhe nuk mund t'i shmangim, është dhurata e përvojës dhe ne duhet ta pranojmë atë si një pjesë prej nesh; çfarë na bën ata që jemi sot dhe dëshirojmë që të jemi në të ardhmen.

Fazat e jetës

Por duke marrë parasysh të gjitha sa më sipër, nuk mund të mohojmë që jeta është plot faza, dhe të gjitha ato janë thelbësore, sepse siç ju kemi thënë tashmë, ato janë ato që na përcaktojnë se si jemi dhe si sillemi me veten dhe me të tjerët. Këto faza na lejojnë të perceptojmë realitetin në një mënyrë dhe jo në një mënyrë tjetër.

Kufijtë ose kërcimet nga një fazë në tjetrën nuk janë të përcaktuara dhe madje mund, të jetë e diskutueshme ... Por ajo që nuk mund të mohojmë është se ato janë faza të cilat i kalojmë të gjithë herët a vonë. Këto faza shënojnë jetën tonë.

Nëse doni të dini se cilat janë ato, vazhdoni të lexoni.

Faza para lindjes

Jeta fillon para se të lindni sepse është faza që vlen kur jeni akoma në barkun e nënës suaj. Mësohet përmes shqisave në zhvillim, Me tinguj, prekni dhe truri juaj fillon të zhvillohet, fillon rruga e jetës!

Femijeria e hershme

Fëmijëria e hershme fillon nga lindja deri në rreth 4 vjet ... ndërsa amnezia e fëmijërisë zgjat. Shtë një fazë ku gjuha dhe mësimi bazë zhvillohen për të qenë në gjendje të zhvillohen në mjedisin më të afërt. Ju mësoni se si funksionon bota në të cilën jeni.

Kur gjuha përvetësohet, fillojnë të krijohen koncepte më abstrakte dhe komplekse për të kuptuar mjedisin që na rrethon në një mënyrë më të thellë.

Femijeria e hershme

Kjo fazë shkon përafërsisht nga 3 në 6 vjet. Isshtë vendi ku formohet vetë-koncepti dhe fitohet aftësia për të kuptuar veten dhe të tjerët. Teoria e mendjes fillon të zhvillohet, e cila po punon pa ndalur duke mësuar gjithçka që është afër saj në mjedis.

Fëmijëria e mesme

Kjo fazë shkon nga 6 në 11 vjeç dhe ka progres në kuptimin logjik dhe matematikor. Marrëdhëniet me të tjerët fillojnë të jenë shumë të rëndësishme dhe vlerësohet ndjenja brenda një grupi. Ndërgjegja shoqërore fillon të dalë nga brenda qenies.

Adoleshenca

Adoleshenca varion nga mosha 11 deri në 17 vjeç. Shtë një fazë themelore në jetë sepse është kur identiteti i vetvetes vendoset pak nga pak. Mendimi kritik fillon të zhvillohet dhe ndryshimet hormonale janë të dukshme si mendërisht ashtu edhe fizikisht. Lëshueshmëria emocionale gjithashtu zë vendin e parë. Qarqet shoqërore kanë një ndikim të madh.

Rinia

Rinia zgjat përafërsisht nga 18 deri në 35 vjet. Miqësitë konsolidohen dhe bëhen më të gjata. Ju mësoni të jetoni të pavarur dhe varësia nga prindërit tuaj zë vendin e dytë. Në fakt, në këtë moshë pritet që personi i rritur të fillojë të ketë jetën e tij dhe të dijë të funksionojë si duhet në botën në të cilën gjendet.

Kapacitetet fizike dhe mendore gjithashtu arrijnë një kulm dhe është nga mosha 30 vjeç që ata fillojnë të bien pak nëse nuk punohen çdo ditë.

Pjekuria

Faza e pjekurisë është midis 36 dhe 50 vjeç. Pjesa e punës së personit është e konsoliduar dhe paratë fitohen për të jetuar plotësisht e pavarur në vendet ku mund të arrihet kjo. Personi mund të kalojë kriza ekzistenciale duke kërkuar një identitet nëse nuk ka qenë në gjendje ta konsolidojë atë në fazat e mëparshme. Kërkohet stabiliteti fizik dhe mendor.

Rezistencë e pjekur

Kjo fazë shkon nga 50 në 65 vjet. Në këtë fazë, të ardhurat janë të konsoliduara dhe pritet të jetojnë më mirë sesa në fazat e mëparshme si emocionalisht dhe financiarisht. Megjithëse ka filluar të ketë ndryshime të trupit që duhet të menaxhohen. Ajo kërkon stabilitet në të gjitha aspektet.

Të moshuarit

Kjo fazë shkon nga mosha 65 vjeç në vdekje. Dituria fitohet nga e gjithë përvoja e jetuar dhe pavarësia nga aftësia për të hequr dorë nga detyrimet e punës. Ndonjëherë sindroma e folesë së zbrazët ndodh kur fëmijët bëhen të pavarur dhe ekspozimi ndaj pikëllimit të shpeshtë mund ta bëjë personin të ndihet më i prekshëm sesa në fazat e mëparshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.